|

تاریخچه، انواع چراغ خیابانی و اجزای آن

چراغ خیابانی از اصلی‌ترین گزینه‌های روشنایی در شهرسازی و جاده سازی است و یا در حالت کلی فضای باز است. به احتمال زیاد اولین وسیله‌ی روشنایی که در طول تاریخ بشریت بیشترین شباهت را به چراغ خیابانی داشته، ادوات روشنایی است که رومیان ثروتمند در جلوی در خانه خود روشن می‌کردند. این ادوات در واقع لامپ‌هایی بودند که با سوختن نوعی روغن گیاهی روشن می‌ماند و وظیفه‌ی روشن نگه داشتن و نگهبانی از آن بر عهده‌ی اسیران جنگی بود.

چراغ خیابانی از اصلی‌ترین گزینه‌های روشنایی در شهرسازی و جاده سازی است و یا در حالت کلی فضای باز است. به احتمال زیاد اولین وسیله‌ی روشنایی که در طول تاریخ بشریت بیشترین شباهت را به چراغ خیابانی داشته، ادوات روشنایی است که رومیان ثروتمند در جلوی در خانه خود روشن می‌کردند. این ادوات در واقع لامپ‌هایی بودند که با سوختن نوعی روغن گیاهی روشن می‌ماند و وظیفه‌ی روشن نگه داشتن و نگهبانی از آن بر عهده‌ی اسیران جنگی بود.

با گذشت زمان و پیشرفت بشر سوخت دیگری جایگزین روغن‌های گیاهی شد و چراغ خیابانی شکل دیگری به خود گرفت. انقلابی‌ترین اتفاق در این باره اختراع لامپ رشته‌ای و امکان تولید انبوه آن توسط ادیسون بود و بعد از آن چراغ ای خیابانی در شگل‌های مختلف تولید شدند. چراغ خیابانی بخار سدیم تا امروز جزء متداول‌ترین انواع چراغ‌ خیابانی در جهان است.

پس از تولید، چراغ خیابانی ال ای دی معلوم شد که چراغ خیابانی بخار سدیم بهترین گزینه برای روشنایی خیابان و معابر نیست. چراغ خیابانی ال ای دی مصرف انرژی بسیار کمتر، کیفیت نوری بالاتر، ظاهر ظریف و زیباتر و هم‌چنین طول عمر بیشتری دارد؛ همین دلایل باعث شدند تا چراغ خیابانی ال ای دی روز به روز محبوب‌تر شود و بعید نیست تا چند سال بعد، چراغ خیابانی ال ای دی جای چراغ بخار سدیم را بگیرد و این چراغ هم مانند چراغ خیابانی رومیان به خاطره بپیوندد.

انواع چراغ خیابانی LED

Best LED Street Lights | LED Luminaires for Roadway and Street Lighting

  • انواع چراغ‌های خیابانی بر اساس توان

توان مصرفی چراغ‌ خیابانی ال‌ای‌دی یکی از عوامل ایجاد کننده تنوع در این چراغ‌هاست. چراغ خیابانی LED، توان های مختلفی از 30 وات تا گاهی اوقات 600 و 700 وات را شامل می‌شود. هر کدام از این چراغ‌ها کاربرد خاص خود را دارند و در مکان‌های مختلفی قابل استفاده هستند؛ مانند روشنایی جلوی یک فروشگاه، روشنایی خیابان یا بزرگراه‌ها و یا برج نوری. در واقع چراغ‌ خیابانی برای نورپردازی هر نوع فضای بازی مناسب است.

  • انواع چراغ خیابانی بر اساس ماژولار و غیر ماژولار بودن

در چراغ خیابانی ماژولار شما می‌توانید در هر زمان که نیاز داشتید به راحتی با وصل کردن یک ماژول دیگر به چراغ خود، توان آن را افزایش دهید. این یعنی می‌توانید توان یک چراغ خیابانی ال ای دی ماژولار 100 وات را تا 700 وات افزایش دهید.

اجزای چراغ خیابانی

برای اینکه بتوانید هنگام خرید چراغ خیابانی ال‌ای‌دی بهترین گزینه‌ی موجود را از بین انواع گوناگون این چراغ در بازار انتخاب کنید، بهتر است راجع به اجزاء و قطعات این چراغ اطلاعاتی داشته باشید. این امر، آگاهی شما را از شرایط تعمیر و نگهداری چراغ خیابانی ال ای دی افزایش خواهد داد.

  • چیپ چراغ خیابانی ال ای دی

چیپ در واقع همان منبع روشنایی چراغ است و به صورت کلی می‌توان گفت یک چراغ ال ای دی خیابانی با کیفیت، باید از چیپ با کیفیت هم ساخته شده باشد. چیپ با کیفیت هم طول عمر بالایی دارد و هم شاخص نمود رنگ یا CRI آن معمولا بالاتر از 80 است تا وضوح رنگی نور چراغ بالا باشد و بر زیبایی بصری فضای نورپردازی شده با آن چراغ نیز تاثیر مثبت داشته باشد، تولیدکنندگانی همچون برند Osram و یا Nichia بهترین چیپ­های الکتریکی را تولید می­کنند بنابراین می­توانید روی چراغ خیابانی که چیپ آن از این دو برند است، حساب بیشتری باز کنید. البته پیش از خرید چراغ خیابانی باید به رده بندی چیپ توسط تولیدکننده نیز توجه نمود.

  • درایور چراغ خیابانی و استاندارد بین­المللی کیفی

درایور چراغ خیابانی به دلیل اینکه چراغ خیابانی معمولا در معابر عمومی و دولتی و همچنین فضاهای بزرگ نصب می‌شود، باید واجد یک سری از استانداردها باشد تا مورد قبول واقع شود. از جمله این استانداردها ضریب اعوجاج هارمونیک پایین (THD<10%) و ضریب توان بالا (PF>0.95) می­باشد.

  • بدنه چراغ خیابانی ال ای دی ( چراغ خیابانی IP دار)

IP یا درجه حفاظت چراغ، استانداردی است که مقدار نفوذ آب و گرد و خاک به داخل چراغ را مشخص می­کند. برای استفاده بدون دردسر از چراغ خیابانی در هوای بارانی، در مقابل گرد و خاک و یا باران­های اسیدی، چراغ خیابانی IP66 و IP66 مناسب هستند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چراغ خیابانی و یا هم‌چنین مشاوره رایگان با کارشناسان و مهندسین فنی اکووات در تماس باشید.

 

 

 

 

 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟