|

محاسبه Bmi

تناسب اندام و سلامت جسم از جمله دغدغه‌های انسان امروز است. متأسفانه با توجه به سبک زندگی شهری و کم تحرکی افراد، ما با بحران چاقی و اضافه وزن روبرو هستیم. از همین رو، مراجعه به متخصصین تغذیه امری ضروری به نظر می‌رسد.

در دنیای امروز، وجود فست فود و سبک زندگی مدرن باعث بروز همه‌گیری چاقی و اضافه وزن شده‌است. خیلی از کسب و کارهای امروزی نیازی به تحرک ندارد. افراد با نشستن‌های طولانی مدت، روز خود را شب می‌کنند. این عدم تحرک، باعث بروز مشکلاتی نظیر چاقی و اضافه وزن می‌شود. بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته، افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند، به میزان زیادی در معرض خطر سکته قلبی قرار دارند. از همین رو، بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند، در کنار تغذیه مناسب و دوری از فست فودها، ورزش می‌تواند به سلامت جسمی شما کمک بسیاری نماید؛ اما افراد از چه طریقی بدانند دچار اضافه وزن شده‌اند یا خیر؟

در این مقاله، تلاش خواهیم کرد شما را با یک شاخص مهم آشنا نماییم. شاخصی که به شما کمک خواهد نمود اطلاعات بسیاری درباره تناسب اندام خود و این‌که آیا نیاز به ورزش و اصلاح رژیم غذایی خود دارید یا خیر را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

BMI چیست؟

علم تغذیه برای افرادی که می‌خواهند از وضع جسمی خود مطلع شوند، شاخصی طراحی کرده‌است که به اختصار به آن BMI می‌گویند. شاخص BMI مخفف Body Mass Index است که به عنوان شاخص توده بدنی معرفی می‌شود. این شاخص از طریق مؤلفه‌های قد، وزن، سن، جنسیت و اندازه دور مچ، اقدام به محاسبه BMI بدن شما کرده و پس از بررسی BMI نشان می‌دهد که در کدام دسته (کمبود وزن، نرمال، اضافه‌وزن، چاق و خیلی چاق) قرار می‌گیرید. در واقع، شاخص BMI راهی ارزان است برای این‌که بدانید، وضعیت جسمی شما به چه گونه‌ است و آیا نیاز به ورزش و تغییر رژیم غذایی دارید یا خیر.

اما نکته‌ای که نباید از آن غافل شد، این است که محاسبه BMI دقت بالایی ندارد؛ بنابراین این شاخص برای ورزشکاران حرفه‌ای کارایی لازم را ندارد. به بیان دیگر، محاسبه و بررسی BMI، صرفا می‌تواند تفسیری کلی از بدن شما ارائه دهد و شما را از وضعیت موجود آگاه نماید. به همین منظور، بهتر است برای اطلاعات دقیق‌تر درباره وضعیت تناسب اندام خود، به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کرده و آزمایش‌های دقیق‌تری انجام دهید.

فرمول محاسبه BMI

در اکثر مواقع، فقط دو مؤلفه وزن و قد برای محاسبه BMI کفایت می‌کند؛ اما با اضافه‌شدن مؤلفه‌های جنسیت و سن، اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت تناسب اندام افراد به دست می‌آید. فرمول محاسبه BMI برای افراد بالای 18 سال به این شکل است که وزن را بر مجذور قد تقسیم می‌نمایند.

تفسیر و بررسی BMI

پس از توضیحی اجمالی درباره معرفی و محاسبه BMI حال بهتر است به سراغ چگونگی بررسی BMI، بازه‌ها و تفسیرهایش برویم. پس از محاسبه و تشخیص BMI شما، همان‌طور که گفتیم شاخص BMI وضعیت تناسب اندام شما را با توجه به عدد به دست آمده، به پنج دسته کمبود وزن، مناسب یا نرمال، اضافه وزن، چاق و خیلی چاق دسته‌بندی می‌کند. در ادامه به توضیح هر کدام از این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

کمتر از 18.5

این بازه بیانگر این است که شما کمبود وزن دارید. از همین رو، بهتر است پس از محاسبه BMI و تشخیص این‌که دچار کمبود وزن هستید، به پزشکان متخصص مراجعه کرده تا رژیم غذایی متناسب با نیاز شما را برایتان طراحی و برنامه‌ریزی نمایند.

بازه 18.5 تا 24.9

این بازه مناسب‌ترین وضعیت تناسب اندام افراد را نشان می‌دهد. افراد به کمک محاسبه BMI و رژیم غذایی مناسب می‌توانند در این بازه قرار بگیرند. به بیان دیگر، افرادی که در این بازه قرار دارند، از وضعیت سلامت کامل برخوردار هستند.

bmi-cover.png

بیشتر از 30

بررسی‌های صورت گرفته توسط پزشکان متخصص سراسر دنیا، نشان می‌دهد شیوه زندگی کم تحرک و راکد امروزی باعث شده‌است که افراد زیادی در شاخص BMI و پس از بررسی BMI به بازه بیشتر از 30 تعلق پیدا نمایند. در واقع اضافه وزن و چاقی در جوامع امروز بسیار شایع است؛ بنابراین اگر شاخص BMI شما بالاتر از 30 (اضافه وزن، چاق و خیلی چاق) بود، اصلا جای نگرانی نیست. شما به راحتی با مراجعه به متخصص تغذیه و اصلاح رژیم غذایی خود و با ورزش، می‌توانید به تناسب اندام و وزن دلخواه دست یابید.

اندازه‌گیری شاخص BMI برای کودکان و نوجوانان

هر آنچه که در بخش تفسیر و بررسی BMI توضیح دادیم، برای افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند، مناسب است. تفسیر و بررسی BMI برای کودکان و نوجوانان کمی متفاوت است؛ چرا که در این دوران، تغییر وزن و رشد استخوان‌ها بسیار اهمیت دارد و سریع رخ می‌دهد. هم‌چنین در این سن، با توجه به تفاوت رشد دختران و پسران، مؤلفه جنسیت اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. از همین رو، در محاسبه BMI، باید بدانید که علاوه بر وزن و قد، مؤلفه‌های جنسیت و سن را نیز مورد توجه قرار دهید.

از آنجایی که سرعت رشد و جنسیت در میان نوجوانان و کودکان نسبت به افراد بزرگسال متفاوت است. متخصصان برای محاسبه BMI جدولی طراحی نموده‌اند. این جدول به گونه‌ای طراحی شده‌است که شما، فرزندتان را در بازه‌های مشخصی برای محاسبه BMI به نزد پزشک متخصص می‌برید. پزشک پس از محاسبه و بررسی BMI روی جدول علامتی می‌زند. هر چه قدر اعداد به دست آمده، متناسب با نمودار شاخص BMI استاندارد باشد، کودک شما روند رشد نرمالی خواهد داشت. هر چه قدر شاخص BMI پایین‌تر از نمودار استاندارد باشد، کودک کمبود وزن بیشتری دارد و اگر بالاتر باشد، اضافه وزن دارد.

نتیجه‌گیری

تناسب اندام و سلامت جسم از جمله دغدغه‌های انسان امروز است. متأسفانه با توجه به سبک زندگی شهری و کم تحرکی افراد، ما با بحران چاقی و اضافه وزن روبرو هستیم. از همین رو، مراجعه به متخصصین تغذیه امری ضروری به نظر می‌رسد. به یاد داشته‌باشید، چاقی و اضافه وزن رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس دارد. به همین خاطر، اگر کودک شما دچار چاقی‌ست، وظیفه شما به عنوان والدین کودک این است که در جهت رفع این معضل تلاش نمایید.

در این مقاله تلاش نمودیم با معرفی BMI، ساده‌ترین راه برای اطلاع از وضعیت تناسب اندام را پیش رویتان قرار دهیم. شما برای استفاده از BMI نیازی به صرف هزینه ندارید؛ چرا که با چند کلیک می‌توانید با محاسبه آنلاین BMI از وضعیت خود مطلع گردید.

راسپینا کلاب

مرکز مشاوره رژیم لاغری و چاقی و تثبیت وزن