|

احتمال برگزاری دیدار دوستانه ایران و روسیه در سال ۲۰۲۵

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، میخاییل دگتیاریف، وزیر ورزش روسیه، در دیدار با کیومرث هاشمی ضمن تسلیت شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ‌ایشان گفت: همان‌طورکه پوتین اعلام کرد، رئیسی انسان خاصی بود و همیشه در خدمت مردم بود.

احتمال برگزاری دیدار دوستانه ایران و روسیه در سال ۲۰۲۵

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، میخاییل دگتیاریف، وزیر ورزش روسیه، در دیدار با کیومرث هاشمی ضمن تسلیت شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهان ‌ایشان گفت: همان‌طورکه پوتین اعلام کرد، رئیسی انسان خاصی بود و همیشه در خدمت مردم بود. او به روابط ایران و روسیه در حوزه‌های گوناگون اشاره کرد و گفت: در‌حال‌حاضر روابط بسیار خوبی بین دو کشور برقرار است و روسیه تمایل به توسعه همکاری با ایران دارد و خوشحالیم که این ارتباط با وزارت ورزش ایران ایجاد شده و از طریق ورزش این تعاملات توسعه پیدا می‌کند. وزیر ورزش روسیه به برگزاری 30 رویداد مشترک بین این کشور و ایران اشاره کرد و گفت: ورزشکاران روسیه در رویدادهای مختلفی که به میزبانی ایران برگزار می‌شود، حضور پیدا می‌کنند که شرکت در مسابقات نوروز یکی از این رویدادهاست. همچنین همکاری بین باشگاه‌های زنیت و سپاهان بسیار خوب پیش رفته و این دو باشگاه توافق و همکاری خوبی با هم داشته‌اند. توافق‌نامه فدراسیون‌های فوتبال ایران و روسیه نیز در‌حال انجام است. دگتیاریف افزود: ورزشکاران ایرانی نیز در روسیه بسیار فعال بوده‌اند و امیدوارم فعالیت دوباره خود را در مسابقات بریکس که در کازان برگزار می‌شود، نشان دهند. از شما نیز برای حضور در این رقابت‌ها دعوت می‌کنم تا به‌عنوان میهمان ویژه در این رقابت‌ها حضور داشته باشید و امیدوارم این مسابقات با حمایت ایران همراه باشد. در ادامه کیومرث هاشمی، وزیر ورزش و جوانان، ضمن قدردانی از همدردی همتای روس با شهادت رئیس‌جمهور و همراهان و همچنین سفر رئیس دومای این کشور در تهران برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهدای ایرانی گفت: مهم‌ترین موضوعی که درحال‌حاضر روسیه با آن مواجه است، بحث تحریم‌های بین‌المللی در عرصه ورزش است و باید برای آن تدبیری در نظر گرفت. ما اعتقاد داریم ورزش از سیاست جداست اما سیاست‌هایی که در برخی نهادهای بین‌المللی وجود دارد به کشورهایی مانند روسیه آسیب زده است. کشورهای عضو پیمان شانگهای باید تلاش کنند این تحریم‌ها را با پیگیری خود برطرف کنند.

او ادامه داد: زمانی ورزشکاران شما می‌توانند در رقابت‌ها شرکت کنند و آرامش داشته باشند که این تحریم‌ها برداشته شود. روسیه یکی از کشورهایی است که در ورزش قهرمانی ظرفیت‌ بسیار بالایی دارد و ما از اینکه ورزشکاران روس نمی‌توانند با پرچم کشورشان در مسابقات شرکت کنند، ناراحتیم. به‌طورکلی ورزشکاران قلب المپیک هستند و در صورت نبودن آنها، ورزش معنایی ندارند. هاشمی با بیان اینکه آماده اجراکردن تفاهم‌نامه همکاری دو کشور هستیم خاطرنشان کرد: برای حضور در مسابقات بریکس، پنج رشته ورزشی ما اعلام آمادگی کرده‌اند و پنج فدراسیون دیگر هم در حال بررسی نهایی و اعلام آمادگی هستند.

او تأکید کرد: همان‌طورکه گفتید، توافق‌نامه میان فدراسیون فوتبال ایران و روسیه در حال انجام است و امیدوارم در پنجره فیفا در سال 2025 تیم‌های ملی ایران و روسیه دیداری داشته باشند.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها