|

از حضور در ورزشگاه تا پیگیری تعویض چمن

‌ آل‌هاشم؛ امام‌جمعه‌ای متفاوت

15 دی 1396؛ استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های لیگ برتر در تبریز به مصاف تراکتور رفته و تماشاگران پرشور تبریزی سر از پا نمی‌شناسند. اتفاقش به خودی خود تکراری است؛

‌ آل‌هاشم؛ امام‌جمعه‌ای متفاوت

15 دی 1396؛ استقلال در یکی از حساس‌ترین بازی‌های لیگ برتر در تبریز به مصاف تراکتور رفته و تماشاگران پرشور تبریزی سر از پا نمی‌شناسند. اتفاقش به خودی خود تکراری است؛ هر‌بار که یکی از دو تیم پایتخت به تبریز سفر می‌کنند، شور و هیجان سکوها چندبرابر شده و طبیعی است که رفتار هیجانی از سوی هواداران هم بیشتر شود. با وجود این، امری که چندان تکراری نبود و شاید برای اولین بار رقم خورده، حضور فردی متفاوت در جایگاه ویژه است: سیدمحمدعلی آل‌هاشم. خبر حضور امام جمعه تبریز در ورزشگاه یادگار امام که می‌پیچد، هواداران رفتاری متفاوت از خود نشان می‌دهند. آنها می‌خواهند به احترام این حضور، حرمت ورزشگاه بیش از گذشته حفظ شود.

سیدمحمدعلی آل‌هاشم برای مردم تبریز چهره شناخته‌شده و افتاده‌ای بود. می‌توانستند او را احتمالا در اتوبوس‌های شرکت واحد که برای جابه‌جایی مسافران استفاده می‌شد، ببینند ولی حضورش در ورزشگاه آن‌هم برای تماشای یک مسابقه فوتبال، از آن دست اتفاقاتی نبود که مکرر رخ دهد. به‌ویژه در عصری که بخشی از روحانیت نگاه چندان مثبتی به پدیده فوتبال نداشتند، چه برسد به اینکه بخواهند خودشان هم در ورزشگاه حاضر شوند. این موضوعی بود که بعدها آل‌هاشم به آن اشاره کرد. امام‌جمعه تبریز گفته بود حضورش در ورزشگاه به مذاق عده‌ای خوش نیامده و آن را سبک خطاب کرده‌اند: «این ورزشگاه‌رفتن ما هم دردسر شده است. حالا پشت‌سر هم زنگ می‌زنند و درباره این موضوع صحبت می‌کنند. برخی تقبیح می‌کنند و اکثریت هم این حرکت را تحسین می‌کنند. چه کسانی تقبیح می‌کنند؟ عده قلیلی هستند که تقبیح می‌کنند و می‌گویند کار سبکی بود؛ وگرنه عامه مردم و جوانان خیلی خوشحال هستند. بهتر است که آدم به ورزشگاه برود و رفتار دوستانه‌ای داشته باشد، تذکر دوستانه‌ای هم بدهد و یادآوری کند که ما هم همراه مردم هستیم».

حضور آن روزهای امام‌جمعه تبریز در ورزشگاه امری نیست که به این سادگی‌ها از سوی تبریزی‌ها، خاصه مسئولان باشگاه، فراموش شود. علی مراتبی، معاون فرهنگی باشگاه تراکتور، درباره آن روز بخصوص می‌گوید: «روز بازی تراکتور و استقلال یادم هست که جو بسیار ملتهبی در استادیوم در تبریز ایجاد شده بود. آیت‌الله آل‌هاشم خواستند به استادیوم بیایند و بازی را از نزدیک تماشا کنند. وقتی اعلام شد ایشان در استادیوم حضور دارند، فضایی دوستانه برای رقابت فوتبال شکل گرفت. دیگر نه خبری از الفاظ نامربوط بود و نه جو ملتهب. یک بازی دوستانه و خوشایند برقرار شد که به لطف حضور ایشان بود. بعد از بازی هم گفتند که تمام لیدرهای باشگاه ناهار میهمان من هستند».

آل‌هاشم فقط به خاطر حضور در ورزشگاه نبود که بین هواداران تراکتور جایگاه خاصی داشت؛ او بارها نسبت به برطرف‌کردن مشکلات این باشگاه پیش‌قدم شده و بعضا تذکرات جدی‌تری هم داده بود. جالب آنکه او از وضعیت کیفیت تصاویر تلویزیونی هنگام پخش بازی تراکتور هم شکایت داشت و درصدد آن بود که این مشکل برطرف شود. پیگیری اقدامات واگذاری مالکیت این باشگاه هم از دیگر کارهایی بود که امام‌جمعه تبریز برای این باشگاه پرهوادار انجام داده بود. حتی پیش از سانحه اخیر، درست در روزهایی که محمدرضا زنوزی برای بار چندم تصمیم به واگذاری مالکیت این باشگاه گرفته بود، با امام جمعه مکاتبه‌ای صورت گرفت تا او را هم در جریان امور بگذارند.

جالب آنکه سال گذشته اظهارات او درباره کیفیت چمن ورزشگاه یادگار امام هم مورد توجه قرار گرفته بود. آن روزها عنوان شده بود که پاکو خمس، سرمربی پرتغالی و وقت باشگاه تراکتور، تمایل زیادی به ارائه فوتبال روی زمین دارد ولی کیفیت چمن چنین اجازه‌ای به تیم او نمی‌دهد. اینجا دوباره محمدعلی آل‌‌هاشم وارد میدان شده و نقل‌قول خبرسازی از او ذکر شده است. «باید چمن ورزشگاه یادگار امام تبریز ترمیم یا تعویض شود تا بازیکنان راحت بتوانند تاکتیک سرمربی را در زمین پیاده کنند و تکنیک خودشان را به نمایش بگذارند».

البته که به قرار، تأثیرات سیدمحمدعلی آل‌هاشم بر اتفاقات جزئی باشگاه هم اثر گذار است؛ چراکه چندی پیش، اعتماد، در گزارشی به این موضوع اشاره کرد که مسئولان باشگاه تراکتور برای حل‌شدن مشکلات یحیی گل‌محمدی، جهت نشستن دوباره روی نیمکت این باشگاه تبریزی، دست‌به‌دامن آل‌هاشم شده‌اند تا بتوانند از آن طریق، موانعی را که سد راه حضور یحیی در تبریز می‌شود، برطرف کنند. از او تصویری با پرچم تیم تراکتور به یادگار مانده که مربوط به ملاقات سه سال قبل او با مسئولان وقت تراکتور است؛ جایی که حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم تأکید بر سالم ماندن جو ورزشگاه داشته‌اند. آن روزها در اخباری که روی خروجی سایت این باشگاه قرار گرفت، ضمن بازتاب این ملاقات نقل‌قولی هم از امام جمعه تبریز روایت شد: «تقاضا دارم جو استادیوم‌ها سالم بماند تا دردسری برای تیم ایجاد نشود، اگرچه کنترل این موضوع در عرصه ورزش کمی سخت است».

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها