|

انتخاب‌های بیشتر

چرا زنان هنوز کفش پاشنه‌بلند می‌پوشند‌؟ آیا واقعا در ژنتیک زنان کدی درباره علاقه به استفاده از این پوشش وجود دارد؟ نیویورک‌تایمز در مقالات بخش سبک زندگی خود، ‌سراغ این موضوع رفته است.

انتخاب‌های بیشتر

 چرا زنان هنوز کفش پاشنه‌بلند می‌پوشند‌؟ آیا واقعا در ژنتیک زنان کدی درباره علاقه به استفاده از این پوشش وجود دارد؟ نیویورک‌تایمز در مقالات بخش سبک زندگی خود، ‌سراغ این موضوع رفته است.

یکی از مخاطبان با تعجب پرسیده که چرا هنوز این کفش‌های ناراحت‌کننده و ناراحت از بازار حذف نشده است‌؟ دیگری پرسیده در حالی که مردان حتی با کت‌و‌شلوار خود کفش‌های کتانی می‌پوشند، زنان چرا ناگزیرند ‌از کفش‌های پاشنه‌‌بلند استفاده کنند؛ کفش‌هایی که برای پاها و بدن به‌طور کلی مضر هستند؟

ناقوس مرگ

از دهه 1950 که کفش پاشنه‌بلندی اختراع شد که پشت پا را بالا می‌برد و به نوعی حرکت زنان را متناسب با لذت مردانه می‌کرد، زمان زیادی گذشته است. به نظر می‌رسید روزهای همه‌گیری و کار از خانه و قرنطینه اجتماعی برای ویروس کرونا، فرصتی بود تا ناقوس مرگ این کفش‌ها به صدا در‌آید و این کفش‌ها به تاریخ بپیوندد؛ البته این نظریه اجرائی نشد‌. تحقیقات جدیدی که نشریه BMC Public Health منتشر کرده است، نشان می‌دهد که علی‌رغم برخی جنبه‌های منفی‌ و آسیب‌های فیزیکی مرتبط با پوشیدن کفش پاشنه‌دار، نکات مثبت روان‌شناختی مربوطه نیز وجود دارد. این کفش‌ها باعث می‌شود مرکز ثقل بدن را به سمت جلو منتقل ‌کنند وحتی شاید پاها را کشیده و قد را افزایش ‌دهند.

کد پاشنه‌دار

در‌واقع‌ به گفته تارا سوارت، عصب‌شناس و استاد ارشد M‌I‌T، تمایل ما به کفش‌های پاشنه‌بلند ممکن است در اعماق ناخودآگاه ما مدفون باشد. در دوران غار‌نشینی، قد یک مزیت تکاملی بود و به شکارچیان زن اجازه می‌داد به غذایی برسند که در غیر این صورت غیرقابل‌دسترس بود.

سوارت گفت: «این در نورون‌های ما کدگذاری شده است». تامارا ملون، مدیر و مؤسس یک برند کفش نیز گفت: ‌پاشنه‌ها تغییرات روحی و روانی ایجاد می‌کنند و حتی باعث اعتماد‌به‌نفس می‌شوند. زبان بدن شما تغییر می‌کند، ماهیچه‌ها سفت می‌شوند و هیچ چیز قدرتمندتر از نگاه‌کردن به چشم‌های کسی از بالا یا به صورت هم‌سطح نیست. بسیاری از زنان، کفش‌های پاشنه‌بلند را به‌عنوان ابزار قدرت استفاده می‌کنند. هنگامی که نیکی هیلی نامزدی خود را برای ریاست‌جمهوری اعلام کرد، گفت: «شما باید این نکته را بدانید من با قلدرها کنار نمی‌آیم و وقتی لگد می‌زنید، اگر کفش پاشنه‌دار بپوشید، بیشتر ‌آنان آسیب می‌بینند‌». اینها برخی از دلایلی است که نشان می‌دهد ‌کفش‌های پاشنه‌بلند به این زودی‌ها از بین نمی‌روند.

حق انتخاب

در‌واقع پوشش‌ها قرار است برای فردی که استفاده می‌کند، بهینه شود نه برای انتظاری که جامعه دارد. همچنین تفاوت بین روزهای قدیم و امروز این است که این کفش‌‌ها تنها گزینه موجود برای انتخاب نیستند. برای همین است گاهی زنان علیه این روند و خواسته جامعه اعتراض می‌کنند؛ مانند زمانی که بازیگر‌ی شناخته‌شده مانند «جولیا رابرتز» در اعتراض به قوانین جشنواره کن پابرهنه به روی فرش قرمز آمد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها