|

فاصله قیمتی 2 محصول در کشور سازنده بیشتر از ایران است

شورای رقابت برابر در نظر گرفت

شورای رقابت در جلسه 607 خود، قیمت درِ کارخانه دو خودروی مونتاژی تیگارد X35 و دایون Y7 را تعیین و اعلام کرد. بر پایه این گزارش، تیگارد X35، 985 میلیون و دایون 7Y یک‌میلیارد‌و ۳۸۲ میلیون تومان اعلام شد. با اعلام قیمت این دو خودرو ابهام‌ها درباره نحوه ارزیابی محصولات مونتاژی بیشتر شد.

شورای رقابت  برابر  در  نظر  گرفت

شورای رقابت در جلسه 607 خود، قیمت درِ کارخانه دو خودروی مونتاژی تیگارد X35 و دایون Y7 را تعیین و اعلام کرد. بر پایه این گزارش، تیگارد X35، 985 میلیون و دایون 7Y یک‌میلیارد‌و ۳۸۲ میلیون تومان اعلام شد. با اعلام قیمت این دو خودرو ابهام‌ها درباره نحوه ارزیابی محصولات مونتاژی بیشتر شد.

اگر روی کاغذ بخواهم محصولات مشابه را مقایسه کنیم، تیگارد X35 و فیدلیتی پرایم بهمن‌موتور فاصله کمی از نظر قیمتی با یکدیگر دارند. هر‌چند از نظر فنی و امکانات رفاهی این دو محصول قابل قیاس با یکدیگر نیستند؛ اما از آنجا که شورای رقابت این دو محصول را رقیب در نظر گرفته‌اند، در اینجا برخی ابهامات روش ارزیابی شورای رقابت را بررسی می‌کنیم.

برای نمونه خودروی تیگارد X35 و فیدلیتی پرایم بهمن‌موتور تنها شش میلیون تومان با یکدیگر اختلاف دارند؛ اما هر دو چهار سیلندر هستند و از موتور 1500 سی‌سی توربو شارژ استفاده می‌کنند؛ اما X35، 147 اسب بخار با گشتاور 210 نیوتون متر قدرت دارد و در مقام مقایسه فیدلیتی پرایم 155 اسب بخار و 230 نیوتون بر متر نیرو تولید می‌کند که در این شاخص به‌روشنی محصول بهمن‌موتور دست برتر را دارد.

از نظر امکانات کاربردی تیگارد قابلیت چشمگیری در مقایسه با رقبای خود ندارد. تیگارد X35 با وجود تحولات چشمگیر تکنولوژیک خودروها، همچنان از صفحه کیلومتر عقربه‌ای استفاده می‌کند و در مقام مقایسه، فیدلیتی با صفحه کیلومتر کامل دیجیتال روانه بازار می‌شود. از نظر امکانات ایمنی نیز فیدلیتی ایربگ پرده‌ای بیشتر از تیگارد دارد. به‌همین‌ترتیب اگر تعداد نمایندگی و سطح پوشش سراسری خودروسازان را مقایسه کنیم، به طور مشخص بهمن‌موتور دست برتر را نسبت به «سانیار موتور» که تیگارد X35 را تولید می‌کند، دارد؛ اما از نظر شورای رقابت همه این برتری‌ها تنها شش میلیون تومان تفاوت ایجاد می‌کند و مشخص نیست مبنای این قیمت‌گذاری چیست؟ و چطور این امکانات متفاوت حدود پنج میلیون تومان ارزیابی شده‌اند.

در کشور چین هم اختلاف نسخه‌های تیگارد X35 و فیدلیتی بیش از مقداری است که شورای رقابت ارزیابی کرده است. برای مثال در چین فیدلیتی با کمترین آپشن‌های رفاهی و ایمنی حدود 77 هزار یوآن چین فروخته می‌شود و در مقایسه تیگارد X35 با 70 هزار یوآن چین معامله می‌شود و در سویی دیگر نسخه فیدلیتی با کامل‌ترین آپشن در چین 130 هزار یوآن فروخته می‌شود که مشابه آن چیزی است که در ایران تولید می‌شود؛ اما تیگارد X35 حدود 90 هزار یوآن چین است که البته هزینه حمل‌ونقل دریایی، مالیات، عوارض و شماره‌گذاری برای هر دو محصول ثابت است؛ اما سؤال اینجاست که چطور وقتی در مبدأ و کشور سازنده این دو محصول بیش از 30 درصد اختلاف دارند، در ایران این اختلاف قیمت به کمتر از یک درصد محاسبه می‌شود؟ پیش‌از‌این اشکالاتی به نحوه قیمت‌‎گذاری شورای رقابت وارد شده بود؛ اما با انتشار فهرست جدید، این ایرادات بیشتر خودنمایی کرد و همچنین این سؤال باقی است که مبنای ارزیابی شورای رقابت چیست؟

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها