|

چه کساني کابينه اول دولت اصلاحات را تشکيل دادند

همه مردان دولت هفتم

علي ايوبي: دهه 70 براي همه مردم ايران به دو قسمت تقسيم مي‌شود که نقطه تقسيم آن انتخابات دوم خرداد سال 76 است. دولت‌ها نيز در دهه 70 با دولت سازندگي مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني شروع شد و در نيمه آن دهه، دولت اصلاحات به رياست محمد خاتمي روي کار آمد. کابينه اول دولت خاتمي در حالي در مرداد 76 به مجلس پنجم معرفي شد که رياست آن مجلس را حجت‌الاسلام ناطق‌نوري، رقيب سرسخت انتخاباتي خاتمي برعهده داشت. خاتمي که مانند خيلي‌ها فکر نمي‌کرد در دوم خرداد 76 به‌عنوان رئيس دولت انتخاب شود، دو ماه فرصت داشت تا کابينه خود را معرفي کند. با معرفي وزراي پيشنهادي اين گمانه وجود داشت که ناطق‌نوري به‌عنوان بازنده انتخابات بر سر راه خاتمي سنگ بيندازد؛ اما روحيه و اخلاق‌مندي او نشان داد که گمانه‌اي اشتباه بوده و تمام کابينه اول محمد خاتمي رأي اعتماد گرفتند. هرچند همين مجلس وزير کشور و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی را استيضاح کرد. خيلي از اعضاي دولت اول اصلاحات همچنان در سپهر سياسي حضور دارند و جايگاه متفاوتي پيدا کرده‌اند که به اين افراد مي‌پردازيم:
*مرحوم حسن‌ حبيبي، معاون‌اول رئيس‌جمهوري: محمد خاتمي براي انتخاب معاون خود کار دشواري نداشت. او حسن حبيبي را که در هشت سال دولت سازندگي معاون اول مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بود، انتخاب کرد که کارنامه محکمي در کارهاي اجرائي داشت. حبيبي دکتراي جامعه‌شناسي و حقوق از دانشگاه سوربن داشت و از افرادي بود که پيش‌نويس قانون اساسي جمهوري اسلامي را تهيه کرد. در کابينه دولت موقت مرحوم مهدي بازرگان، وزير ارشاد و در دولت ميرحسين موسوي وزير علوم و آموزش عالي و وزير دادگستري بود. او در اولين دوره مجلس شوراي اسلامي نيز نماينده تهران بود و از سال 68 تا 80 عضو حقوق‌دان شوران نگهبان بود. حسن حبيبي از سال 70 تا ۱۲ بهمن 91 که درگذشت، در مجمع تشخيص مصلحت نظام عضويت داشت. او در سال 58 و براي اولين دوره انتخابات رياست‌جمهوري از سوي حزب جمهوري اسلامي کانديدا شد؛ اما با 676 هزار رأي سوم شد. مرحوم حسن حبيبي در سال 76 نيز براي انتخابات رياست‌جمهوري مورد توجه جناح‌هاي چپ بود؛ اما کانديداتوري را نپذيرفت.
*حسين مظفر، وزير آموزش‌و‌پرورش: او از لحاظ سياسي در خط فکري رئيس‌جمهور نبود؛ اما در کابينه اول خاتمي حضور داشت. مظفر در کابينه دوم خاتمي جاي خود را به مرتضي حاجي از چهره‌هاي اصلاح‌طلب داد. او در دوره هفتم و نهم نماينده تهران در مجلس بود. در دولت دوم محمود احمدي‌نژاد نماينده او در نظارت بر سازمان صداوسيما شد و در مجلس نهم معاونت نظارت مجلس بود. مظفر سخنگوي ائتلاف شامل علي‌اکبر ولايتي، غلامعلي حدادعادل و محمدباقر قاليباف براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 92 نيز بود؛ اما چون کانديداي نهايي مشخص نشد، به‌عنوان رئيس ستاد انتخاباتي محمدباقر قاليباف انتخاب شد. او هم‌اکنون عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام است.
*قربانعلي دري‌نجف‌آبادي، وزير اطلاعات: او سابقه نمايندگي در دوره‌هاي مجلس دوم، چهارم و پنجم را داشت. دري‌نجف‌آبادي حدود يک‌سال‌و نيم در کابينه هفتم وزير بود؛ اما در تاريخ ۲۱ بهمن ۱۳۷۷، با افشاي قتل‌هاي زنجيره‌اي استعفا داد. او همچنين از مرداد ۱۳۸۳ تا شهريور ۱۳۸۸ دادستان کل کشور بود و اکنون عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و نماينده ولي‌فقيه در استان مرکزي و امام‌جمعه اراک و نماينده تهران در مجلس خبرگان رهبري است. بعد از دري‌نجف‌آبادي، علي يونسي تصدي وزارت اطلاعات دولت خاتمي را بر‌عهده گرفت.
*حسين نمازي، وزير امور اقتصادي و دارايي: او که دکتراي اقتصاد از دانشگاه اينسبروک اتريش داشت، پيش از ورود به کابينه خاتمي نيز سابقه وزارت داشت. نمازي در دولت‌هاي شهيد رجايي، شهيد باهنر، کابينه موقت آيت‌الله مهدوي‌کني و دولت اول ميرحسين موسوي نيز وزير بود. در دولت دوم خاتمي، طهماسب مظاهري به جاي نمازي وزير شد.
*کمال خرازي، وزیر امور خارجه: او که در هر دو کابينه خاتمي وزير خارجه ماند، در سال ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ معاون سياسي وزير خارجه بود. سپس به خبرگزاري ايرنا رفت و تا سال 1368 مديرعامل آن بود. بعد از آن و تا قبل از وزارت نيز سفير و نماينده دائم ايران در سازمان ملل بود. او اکنون رياست شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران را برعهده دارد.
*محمد شريعتمداري، وزير بازرگاني: در آن زمان چنين وزارتخانه‌اي وجود نداشت؛ چراکه در تير سال 90 با وزارت صنايع و معادن ايران ادغام و وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفت. خاتمي براي کابينه اول خود شريعتمداري را انتخاب کرد که به حجت‌الاسلام ري‌شهري از رقباي انتخاباتي‌اش نزديک بود. او از سال ۱۳۷۳ تا 1376 رياست ستاد اجرائي فرمان امام را برعهده داشت. شريعتمداري تا سال 84 در کابينه خاتمي ماند و در دولت اول حسن روحاني به‌عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد و سپس وزير صنعت، معدن و تجارت شد. او در سال جاری در آستانه استيضاح استعفا داد و اکنون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي است.
*محمد فرهادي: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي: او پيش از ورود به کابينه خاتمي سابقه وزارت در وزارتخانه فرهنگ و آموزش عالي در دولت ميرحسين موسوي را داشت. در کابينه دوم خاتمي، مسعود پزشکيان به جاي فرهادي وزير شد. فرهادي در سال 92 به مدت يک سال رئيس جمعيت هلال احمر را برعهده داشت و در کابينه اول حسن روحاني وزير علوم، تحقيقات و فناوري ايران بود.
*محمدرضا عارف، وزير پست، تلگراف و تلفن: او که پيش از دوم خرداد، ریاست دانشگاه تهران را برعهده داشت، در کابينه دولت هفتم به‌عنوان وزير پست، تلگراف و تلفن انتخاب شد؛ اما در سال 79 به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي رفت. عارف در کابينه دوم خاتمي، معاون اول رئيس‌جمهور بود. او در سال 92 از طرف اصلاح‌طلبان کانديداي رياست‌جمهوري شد؛ اما در نهايت به نفع حسن روحاني کناره‌گيري کرد. عارف در مجلس دهم سرليست فهرست 30‌نفره ائتلاف فراگير اصلاح‌طلبان بود و به‌عنوان نفر اول از تهران به مجلس رفت و رئيس فراکسيون اميد بود؛ اما براي مجلس يازدهم ثبت‌نام نکرد.
*مرتضي حاجي، وزير تعاون: او در دولت‌هاي شهيد رجايي و ميرحسين موسوي استاندار مازندران بود. حاجي که رياست ستاد انتخاباتي محمد خاتمي در سال 76 را برعهده داشت، در دولت اول او به‌عنوان وزير تعاون و در دولت دوم، وزير آموزش‌و‌پرورش بود. حاجي بعد از آن به‌همراه چند نفر ديگر بنياد باران را پايه گذاشتند. او در سال 96 نيز رياست ستاد انتخاباتي تهران حسن روحاني را بر عهده داشت.
*محمد سعيدي‌کيا، وزير جهاد سازندگي: در آن زمان هنوز اين وزارتخانه با وزارت کشاورزي ادغام نشده بود. سعيدي‌کيا، سابقه وزارت در چندين کابينه را دارد که لزوما هيچ‌گونه تشابه سياسي با هم نداشتند. او پيش‌تر در کابينه‌هاي ميرحسين موسوي و مرحوم هاشمي‌رفسنجاني وزير راه‌و‌ترابري بود و در کابينه اول خاتمي وزارت جهاد سازندگي را بر عهده گرفت. او در کابينه اول احمدي‌نژاد نيز وزير مسکن‌و‌شهرسازي بود. سعيدي‌کيا در دولت اول حسن روحاني، قائم‌مقام و معاون هماهنگي امور مناطق آزاد و ويژه اقتصادي بود و در سال 93 تا سال 98 رئيس بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي بود.
*محمداسماعيل شوشتري، وزير دادگستري: او نماينده مجلس در دوره اول و دوم بود و از سال 66 تا 68 رياست سازمان زندان‌ها را بر عهده داشت. او که در دولت مرحوم هاشمي‌رفسنجاني وزير دادگستري بود، در دو دولت خاتمي نيز در اين سمت ماند. شوشتري رياست دفتر بازرسي ويژه رئيس‌جمهور در دولت حسن روحانی را نيز در کارنامه دارد.
*علي شمخاني، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح: او به مدت يک سال در سال 67 سابقه وزارت سپاه را داشت. بعد از آن تا سال 76 فرمانده نيروي دريايي ارتش و از سال ۱۳۶۹ با حفظ سمت، فرماندهي نيروي دريايي سپاه را نيز برعهده داشت. شمخاني در هر دو دولت خاتمي وزير دفاع بود. او در سال 80 کانديداي رياست‌جمهوري شد اما رأي نياورد. شمخاني اکنون دبير شوراي عالي امنيت ملي و نماينده مقام معظم رهبري در اين شورا است.
*محمود حجتي، وزير راه‌وترابري: او که از چهره‌هاي اصلاح‌طلب محسوب مي‌شود، پيش از وزارت در دولت هفتم استاندار سيستان‌و‌بلوچستان بود. حجتي در کابينه اول خاتمي وزير راه‌و‌ترابري بود و در کابينه دوم به وزارتخانه جهاد کشاورزي رفت. او در کابينه اول و دوم حسن روحاني نيز وزير جهاد کشاورزي بود که چندي پيش استعفا داد و اکنون مشاور رئيس‌جمهور در امور کشاورزي و امنيت غذايي است.
*غلامرضا شافعي، وزير صنايع: او در کابينه ميرحسين موسوي نيز سابقه وزارت صنايع را داشت و در دولت هاشمي‌رفسنجاني وزير تعاون بود. شافعي معاونت نظارت راهبردي رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور را در دولت حسن روحاني در کارنامه دارد.
*اسحاق جهانگيري، وزير معادن و فلزات: او که سابقه نمايندگي در مجالس دوم و سوم را دارد، از سال 71 تا 76 استاندار اصفهان بود. او در کابينه دوم خاتمي نيز وزير صنايع و معادن بود. با روي کار آمدن دولت حسن روحاني به‌عنوان معاون اول او مشغول به کار شد. جهانگيري که از نيرو‌هاي اصلاح‌طلب کابينه روحاني محسوب مي‌شود، در سال 96 کانديداي رياست‌جمهوري شد اما به نفع حسن روحاني کناره‌گيري کرد.
*مصطفي معين، وزير علوم، تحقيقات و فناوري: او در کابينه مرحوم هاشمي‌رفسنجاني نيز وزير فرهنگ و آموزش عالي بود. معين که در سال 76 نماينده اصفهان در مجلس پنجم بود، در همان مجلس نيز براي وزارت علوم دولت خاتمي رأي اعتماد گرفت. او تا سال 82 در اين سمت بود اما استعفا داد. معين در سال 84 به نمايندگي از سوي اصلاح‌طلبان کانديداي رياست‌جمهوري شد اما رأي نياورد.
*عطاالله مهاجراني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: او در مجلس اول نماينده شيراز و در دولت ميرحسين موسوي و مرحوم هاشمي‌رفسنجاني، معاون پارلماني بود. او در کابينه اول خاتمي به‌عنوان وزير و سخنگوي دولت فعاليت مي‌کرد. مهاجراني در سال 78 از سوي مجلس پنجم استيضاح شد اما دوباره رأي اعتماد گرفت اما در سال 79 استعفا داد.
*حسين کمالي، وزير کار و امور اجتماعي: او در دو دولت مرحوم هاشمي‌رفسنجاني و کابينه اول خاتمي وزير کار و امور اجتماعي بود. کمالي سابقه سه دوره نمايندگي در مجلس را هم دارد و دبيرکل حزب اسلامي کار است.
*عيسي کلانتري، وزير کشاورزي: او در کابينه ميرحسين موسوي و مرحوم هاشمي نيز وزیر کشاورزی بود. کلانتري در کابينه دوم حسن روحاني، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست است.
*عبدالله نوري، وزير کشور: او که سابقه نمايندگي در مجلس دوم و پنجم را دارد، پيش‌تر سابقه نمايندگي امام در جهاد سازندگي و سپاه را داشت. نوري در کابينه اول مرحوم هاشمي نيز وزير کشور بود. او در کابينه اول خاتمي نيز به‌عنوان وزير انتخاب شد اما در ۳۰ خرداد ۱۳۷۷ استيضاح و برکنار شد. بعد از او موسوي‌لاري وزير کشور شد. نوري رئيس شوراي شهر اول تهران بود. او که مديرمسئول روزنامه خرداد بود، در دادگاه محکوم شد و به زندان رفت.
*علي عبدالعلي‌زاده، وزير مسکن‌و‌شهرسازي: او که سابقه نمايندگي مجلس در دوره‌هاي دوم و سوم را داشت، در دولت هاشمي‌رفسنجاني استاندار آذربايجان شرقي بود و در دو دولت محمد خاتمي وزارت مسکن‌و‌شهرسازي را بر عهده داشت.
*بيژن زنگنه، وزير نفت: او در دولت ميرحسين موسوي پنج سال وزير جهاد سازندگي و يک سال وزير نيرو بود. زنگنه در دو دولت مرحوم هاشمي و محمد خاتمي نيز وزير نفت بود و اکنون نيز در دو کابينه حسن روحاني وزير همين وزارتخانه است.
*حبيب‌الله بي‌طرف، وزير نيرو: او عضو کميته مرکزي دانشجويان مسلمان پيرو خط امام است که در آبان سال 58 سفارتخانه آمريکا را اشغال کردند. او از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ استاندار يزد بود و سپس معاون آموزشي وزارت نيرو شد. بي‌طرف در دو کابينه خاتمي وزير نيرو بود. حسن روحاني نيز براي دولت دوم خود او را براي همين وزارتخانه به مجلس معرفي کرد اما رأی نياورد.

علي ايوبي: دهه 70 براي همه مردم ايران به دو قسمت تقسيم مي‌شود که نقطه تقسيم آن انتخابات دوم خرداد سال 76 است. دولت‌ها نيز در دهه 70 با دولت سازندگي مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني شروع شد و در نيمه آن دهه، دولت اصلاحات به رياست محمد خاتمي روي کار آمد. کابينه اول دولت خاتمي در حالي در مرداد 76 به مجلس پنجم معرفي شد که رياست آن مجلس را حجت‌الاسلام ناطق‌نوري، رقيب سرسخت انتخاباتي خاتمي برعهده داشت. خاتمي که مانند خيلي‌ها فکر نمي‌کرد در دوم خرداد 76 به‌عنوان رئيس دولت انتخاب شود، دو ماه فرصت داشت تا کابينه خود را معرفي کند. با معرفي وزراي پيشنهادي اين گمانه وجود داشت که ناطق‌نوري به‌عنوان بازنده انتخابات بر سر راه خاتمي سنگ بيندازد؛ اما روحيه و اخلاق‌مندي او نشان داد که گمانه‌اي اشتباه بوده و تمام کابينه اول محمد خاتمي رأي اعتماد گرفتند. هرچند همين مجلس وزير کشور و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی را استيضاح کرد. خيلي از اعضاي دولت اول اصلاحات همچنان در سپهر سياسي حضور دارند و جايگاه متفاوتي پيدا کرده‌اند که به اين افراد مي‌پردازيم:
*مرحوم حسن‌ حبيبي، معاون‌اول رئيس‌جمهوري: محمد خاتمي براي انتخاب معاون خود کار دشواري نداشت. او حسن حبيبي را که در هشت سال دولت سازندگي معاون اول مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بود، انتخاب کرد که کارنامه محکمي در کارهاي اجرائي داشت. حبيبي دکتراي جامعه‌شناسي و حقوق از دانشگاه سوربن داشت و از افرادي بود که پيش‌نويس قانون اساسي جمهوري اسلامي را تهيه کرد. در کابينه دولت موقت مرحوم مهدي بازرگان، وزير ارشاد و در دولت ميرحسين موسوي وزير علوم و آموزش عالي و وزير دادگستري بود. او در اولين دوره مجلس شوراي اسلامي نيز نماينده تهران بود و از سال 68 تا 80 عضو حقوق‌دان شوران نگهبان بود. حسن حبيبي از سال 70 تا ۱۲ بهمن 91 که درگذشت، در مجمع تشخيص مصلحت نظام عضويت داشت. او در سال 58 و براي اولين دوره انتخابات رياست‌جمهوري از سوي حزب جمهوري اسلامي کانديدا شد؛ اما با 676 هزار رأي سوم شد. مرحوم حسن حبيبي در سال 76 نيز براي انتخابات رياست‌جمهوري مورد توجه جناح‌هاي چپ بود؛ اما کانديداتوري را نپذيرفت.
*حسين مظفر، وزير آموزش‌و‌پرورش: او از لحاظ سياسي در خط فکري رئيس‌جمهور نبود؛ اما در کابينه اول خاتمي حضور داشت. مظفر در کابينه دوم خاتمي جاي خود را به مرتضي حاجي از چهره‌هاي اصلاح‌طلب داد. او در دوره هفتم و نهم نماينده تهران در مجلس بود. در دولت دوم محمود احمدي‌نژاد نماينده او در نظارت بر سازمان صداوسيما شد و در مجلس نهم معاونت نظارت مجلس بود. مظفر سخنگوي ائتلاف شامل علي‌اکبر ولايتي، غلامعلي حدادعادل و محمدباقر قاليباف براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 92 نيز بود؛ اما چون کانديداي نهايي مشخص نشد، به‌عنوان رئيس ستاد انتخاباتي محمدباقر قاليباف انتخاب شد. او هم‌اکنون عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام است.
*قربانعلي دري‌نجف‌آبادي، وزير اطلاعات: او سابقه نمايندگي در دوره‌هاي مجلس دوم، چهارم و پنجم را داشت. دري‌نجف‌آبادي حدود يک‌سال‌و نيم در کابينه هفتم وزير بود؛ اما در تاريخ ۲۱ بهمن ۱۳۷۷، با افشاي قتل‌هاي زنجيره‌اي استعفا داد. او همچنين از مرداد ۱۳۸۳ تا شهريور ۱۳۸۸ دادستان کل کشور بود و اکنون عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و نماينده ولي‌فقيه در استان مرکزي و امام‌جمعه اراک و نماينده تهران در مجلس خبرگان رهبري است. بعد از دري‌نجف‌آبادي، علي يونسي تصدي وزارت اطلاعات دولت خاتمي را بر‌عهده گرفت.
*حسين نمازي، وزير امور اقتصادي و دارايي: او که دکتراي اقتصاد از دانشگاه اينسبروک اتريش داشت، پيش از ورود به کابينه خاتمي نيز سابقه وزارت داشت. نمازي در دولت‌هاي شهيد رجايي، شهيد باهنر، کابينه موقت آيت‌الله مهدوي‌کني و دولت اول ميرحسين موسوي نيز وزير بود. در دولت دوم خاتمي، طهماسب مظاهري به جاي نمازي وزير شد.
*کمال خرازي، وزیر امور خارجه: او که در هر دو کابينه خاتمي وزير خارجه ماند، در سال ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ معاون سياسي وزير خارجه بود. سپس به خبرگزاري ايرنا رفت و تا سال 1368 مديرعامل آن بود. بعد از آن و تا قبل از وزارت نيز سفير و نماينده دائم ايران در سازمان ملل بود. او اکنون رياست شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران را برعهده دارد.
*محمد شريعتمداري، وزير بازرگاني: در آن زمان چنين وزارتخانه‌اي وجود نداشت؛ چراکه در تير سال 90 با وزارت صنايع و معادن ايران ادغام و وزارت صنعت، معدن و تجارت شکل گرفت. خاتمي براي کابينه اول خود شريعتمداري را انتخاب کرد که به حجت‌الاسلام ري‌شهري از رقباي انتخاباتي‌اش نزديک بود. او از سال ۱۳۷۳ تا 1376 رياست ستاد اجرائي فرمان امام را برعهده داشت. شريعتمداري تا سال 84 در کابينه خاتمي ماند و در دولت اول حسن روحاني به‌عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد و سپس وزير صنعت، معدن و تجارت شد. او در سال جاری در آستانه استيضاح استعفا داد و اکنون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي است.
*محمد فرهادي: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي: او پيش از ورود به کابينه خاتمي سابقه وزارت در وزارتخانه فرهنگ و آموزش عالي در دولت ميرحسين موسوي را داشت. در کابينه دوم خاتمي، مسعود پزشکيان به جاي فرهادي وزير شد. فرهادي در سال 92 به مدت يک سال رئيس جمعيت هلال احمر را برعهده داشت و در کابينه اول حسن روحاني وزير علوم، تحقيقات و فناوري ايران بود.
*محمدرضا عارف، وزير پست، تلگراف و تلفن: او که پيش از دوم خرداد، ریاست دانشگاه تهران را برعهده داشت، در کابينه دولت هفتم به‌عنوان وزير پست، تلگراف و تلفن انتخاب شد؛ اما در سال 79 به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي رفت. عارف در کابينه دوم خاتمي، معاون اول رئيس‌جمهور بود. او در سال 92 از طرف اصلاح‌طلبان کانديداي رياست‌جمهوري شد؛ اما در نهايت به نفع حسن روحاني کناره‌گيري کرد. عارف در مجلس دهم سرليست فهرست 30‌نفره ائتلاف فراگير اصلاح‌طلبان بود و به‌عنوان نفر اول از تهران به مجلس رفت و رئيس فراکسيون اميد بود؛ اما براي مجلس يازدهم ثبت‌نام نکرد.
*مرتضي حاجي، وزير تعاون: او در دولت‌هاي شهيد رجايي و ميرحسين موسوي استاندار مازندران بود. حاجي که رياست ستاد انتخاباتي محمد خاتمي در سال 76 را برعهده داشت، در دولت اول او به‌عنوان وزير تعاون و در دولت دوم، وزير آموزش‌و‌پرورش بود. حاجي بعد از آن به‌همراه چند نفر ديگر بنياد باران را پايه گذاشتند. او در سال 96 نيز رياست ستاد انتخاباتي تهران حسن روحاني را بر عهده داشت.
*محمد سعيدي‌کيا، وزير جهاد سازندگي: در آن زمان هنوز اين وزارتخانه با وزارت کشاورزي ادغام نشده بود. سعيدي‌کيا، سابقه وزارت در چندين کابينه را دارد که لزوما هيچ‌گونه تشابه سياسي با هم نداشتند. او پيش‌تر در کابينه‌هاي ميرحسين موسوي و مرحوم هاشمي‌رفسنجاني وزير راه‌و‌ترابري بود و در کابينه اول خاتمي وزارت جهاد سازندگي را بر عهده گرفت. او در کابينه اول احمدي‌نژاد نيز وزير مسکن‌و‌شهرسازي بود. سعيدي‌کيا در دولت اول حسن روحاني، قائم‌مقام و معاون هماهنگي امور مناطق آزاد و ويژه اقتصادي بود و در سال 93 تا سال 98 رئيس بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي بود.
*محمداسماعيل شوشتري، وزير دادگستري: او نماينده مجلس در دوره اول و دوم بود و از سال 66 تا 68 رياست سازمان زندان‌ها را بر عهده داشت. او که در دولت مرحوم هاشمي‌رفسنجاني وزير دادگستري بود، در دو دولت خاتمي نيز در اين سمت ماند. شوشتري رياست دفتر بازرسي ويژه رئيس‌جمهور در دولت حسن روحانی را نيز در کارنامه دارد.
*علي شمخاني، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح: او به مدت يک سال در سال 67 سابقه وزارت سپاه را داشت. بعد از آن تا سال 76 فرمانده نيروي دريايي ارتش و از سال ۱۳۶۹ با حفظ سمت، فرماندهي نيروي دريايي سپاه را نيز برعهده داشت. شمخاني در هر دو دولت خاتمي وزير دفاع بود. او در سال 80 کانديداي رياست‌جمهوري شد اما رأي نياورد. شمخاني اکنون دبير شوراي عالي امنيت ملي و نماينده مقام معظم رهبري در اين شورا است.
*محمود حجتي، وزير راه‌وترابري: او که از چهره‌هاي اصلاح‌طلب محسوب مي‌شود، پيش از وزارت در دولت هفتم استاندار سيستان‌و‌بلوچستان بود. حجتي در کابينه اول خاتمي وزير راه‌و‌ترابري بود و در کابينه دوم به وزارتخانه جهاد کشاورزي رفت. او در کابينه اول و دوم حسن روحاني نيز وزير جهاد کشاورزي بود که چندي پيش استعفا داد و اکنون مشاور رئيس‌جمهور در امور کشاورزي و امنيت غذايي است.
*غلامرضا شافعي، وزير صنايع: او در کابينه ميرحسين موسوي نيز سابقه وزارت صنايع را داشت و در دولت هاشمي‌رفسنجاني وزير تعاون بود. شافعي معاونت نظارت راهبردي رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور را در دولت حسن روحاني در کارنامه دارد.
*اسحاق جهانگيري، وزير معادن و فلزات: او که سابقه نمايندگي در مجالس دوم و سوم را دارد، از سال 71 تا 76 استاندار اصفهان بود. او در کابينه دوم خاتمي نيز وزير صنايع و معادن بود. با روي کار آمدن دولت حسن روحاني به‌عنوان معاون اول او مشغول به کار شد. جهانگيري که از نيرو‌هاي اصلاح‌طلب کابينه روحاني محسوب مي‌شود، در سال 96 کانديداي رياست‌جمهوري شد اما به نفع حسن روحاني کناره‌گيري کرد.
*مصطفي معين، وزير علوم، تحقيقات و فناوري: او در کابينه مرحوم هاشمي‌رفسنجاني نيز وزير فرهنگ و آموزش عالي بود. معين که در سال 76 نماينده اصفهان در مجلس پنجم بود، در همان مجلس نيز براي وزارت علوم دولت خاتمي رأي اعتماد گرفت. او تا سال 82 در اين سمت بود اما استعفا داد. معين در سال 84 به نمايندگي از سوي اصلاح‌طلبان کانديداي رياست‌جمهوري شد اما رأي نياورد.
*عطاالله مهاجراني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: او در مجلس اول نماينده شيراز و در دولت ميرحسين موسوي و مرحوم هاشمي‌رفسنجاني، معاون پارلماني بود. او در کابينه اول خاتمي به‌عنوان وزير و سخنگوي دولت فعاليت مي‌کرد. مهاجراني در سال 78 از سوي مجلس پنجم استيضاح شد اما دوباره رأي اعتماد گرفت اما در سال 79 استعفا داد.
*حسين کمالي، وزير کار و امور اجتماعي: او در دو دولت مرحوم هاشمي‌رفسنجاني و کابينه اول خاتمي وزير کار و امور اجتماعي بود. کمالي سابقه سه دوره نمايندگي در مجلس را هم دارد و دبيرکل حزب اسلامي کار است.
*عيسي کلانتري، وزير کشاورزي: او در کابينه ميرحسين موسوي و مرحوم هاشمي نيز وزیر کشاورزی بود. کلانتري در کابينه دوم حسن روحاني، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست است.
*عبدالله نوري، وزير کشور: او که سابقه نمايندگي در مجلس دوم و پنجم را دارد، پيش‌تر سابقه نمايندگي امام در جهاد سازندگي و سپاه را داشت. نوري در کابينه اول مرحوم هاشمي نيز وزير کشور بود. او در کابينه اول خاتمي نيز به‌عنوان وزير انتخاب شد اما در ۳۰ خرداد ۱۳۷۷ استيضاح و برکنار شد. بعد از او موسوي‌لاري وزير کشور شد. نوري رئيس شوراي شهر اول تهران بود. او که مديرمسئول روزنامه خرداد بود، در دادگاه محکوم شد و به زندان رفت.
*علي عبدالعلي‌زاده، وزير مسکن‌و‌شهرسازي: او که سابقه نمايندگي مجلس در دوره‌هاي دوم و سوم را داشت، در دولت هاشمي‌رفسنجاني استاندار آذربايجان شرقي بود و در دو دولت محمد خاتمي وزارت مسکن‌و‌شهرسازي را بر عهده داشت.
*بيژن زنگنه، وزير نفت: او در دولت ميرحسين موسوي پنج سال وزير جهاد سازندگي و يک سال وزير نيرو بود. زنگنه در دو دولت مرحوم هاشمي و محمد خاتمي نيز وزير نفت بود و اکنون نيز در دو کابينه حسن روحاني وزير همين وزارتخانه است.
*حبيب‌الله بي‌طرف، وزير نيرو: او عضو کميته مرکزي دانشجويان مسلمان پيرو خط امام است که در آبان سال 58 سفارتخانه آمريکا را اشغال کردند. او از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ استاندار يزد بود و سپس معاون آموزشي وزارت نيرو شد. بي‌طرف در دو کابينه خاتمي وزير نيرو بود. حسن روحاني نيز براي دولت دوم خود او را براي همين وزارتخانه به مجلس معرفي کرد اما رأی نياورد.