|
کدخبر: 850340

دبیر شورای عالی امنیت ملی:

ایران نقش مهمی در توسعه ی روابط بین کشورهای قفقاز جنوبی و تأمین امنیت منطقه دارد

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای انجام یک سفر رسمی یک روزه به ارمنستان سفر کرده است؛ صبح امروز با آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو کردند.

به گزارش شبکه شرق، در این دیدار دریابان علی شمخانی با اشاره به پیوندهای عمیق و دیرینه ی تاریخی، فرهنگی و تمدنی میان دو ملت گفت؛ این شرایط بستر مناسبی را برای تقویت و گسترش روابط همه جانبه میان دو کشور فراهم کرده است.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان این‌که دو ملت ایران و ارمنستان در طول تاریخ و در شرایط سخت منطقه ای و بین المللی و حوداث ناگوار طبیعی در کنار هم بوده اند، تصریح کرد، با چنین پیشنه ای نباید هیچ محدودیتی برای گسترش مناسبات فی مابین قائل شد.

 

وی با بیان این‌که «حجم مبادلات اقتصادی میان ایران و ارمنستان متناسب با ظرفیت‌های قابل تبادل میان دو کشور نیست»؛ بر لزوم فعال سازی این ظرفیت ها تاکید کرد.

 

شمخانی همچنین تصریح کرد، جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته آماده است؛ ظرفیت ها و امکانات خود را برای برقراری صلح پایدار در منطقه قفقاز جنوبی بکار گیرد.

 

در این دیدار آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان نیز با ابراز خرسندی از سفر دریابان شمخانی به ارمنستان بر تقویت و توسعه روابط دو کشور در همه سطوح تاکید کرد.

 

وی، توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور را از جمله اقداماتی عنوان کرد که باید در اولویت همکاریهای دوجانبه قرار گیرد.

 

 آرمن گریگوریان با اشاره به روابط دیرینه ی دو کشور، گفت: ظرفیت های بزرگی برای توسعه ی روابط اقتصادی و امنیتی بین دو کشور وجود دارد که فعال کردن آنها تلاش مضاعفی را می طلبد.

 

 او اضافه کرد: پروژه‌های انتقال برق بین دو کشور و سوآپ گاز ترکمنستان به ارمنستان از موضوعات مهم در روابط دو کشور است.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی ارمنستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در توسعه ی روابط بین کشورهای قفقاز جنوبی و تأمین امنیت منطقه دارد.

 

وی، ضمن تمجید از نقش فعال جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه، تداوم نقش آفرینی کشورمان در این مسیر را ضروری و موجب تقویت امنیت پایدار در منطقه دانست.