|

زلزله ۵.۴ ریشتری خوی را لرزاند/ مصدومیت 120 نفر بر اثر زلزله

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، زلزله‌ای به شدت 5.4 ریشتر در عمق 12 کیلومتری زمین شهرستان خوی از توابع آذربایجان‌غربی را لرزاند.

زلزله ۵.۴ ریشتری خوی را لرزاند/ مصدومیت 120 نفر بر اثر زلزله

به گزارش شبکه شرق، زمین لرزه‌ای به شدت ۵.۴ ریشتر بعد از ظهر امروز شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند.

بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران، زلزله‌ 5.4 ریشتری در عمق 12 کیلومتری زمین شهرستان خوی از توابع آذربایجان‌غربی را لرزاند. این زمین لرزه  در ساعت 13:38 ظهر امروز رخ داد و در برخی شهرستان‌های همجوار از جمله ارومیه نیز احساس شد.همچنین ساعت 13:19 امروز نیز زمین لرزه 3.6 ریشتری خوی را لرزانده بود.

 

مصدومیت 120 نفر بر اثر زلزله در خوی

حمید محبوبی سرپرست جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی درباره جزئیات این زلزله گفت:  در پی دریافت اخبار مردمی از طریق شماره 112  مبنی بر آسیب 12  روستا از زلزله ‌5.4 ریشتری امروز در شهر خوی، تیم های عملیاتی برای ارزیابی دقیق به مناطق اعزام شده اند.

وی با بیان اینکه 6 تیم عملیاتی در استان اردبیل و 8  تیم عملیاتی آذربایجان شرقی به حالت آماده باش درآمده‌اند، افزود: پس‌ لرزه‌های ثبت شده تاکنون 5  مورد بوده که بزرگترین آن 4.1 ریشتر بوده است. قبل از وقوع این زمین لرزه، پیش لرزه ای با بزرگی 3.6 ریشتر در ساعت 13:19 به وقوع پیوسته بود.

به گفته این مقام مسئول، تعداد مصدومین تاکنون 120 نفر گزارش شده که مصدومیت آنها ناشی از فرار بوده است.ارزیابی در مناطق زلزله‌زده ادامه دارد.

 

اعزام 15 تیم ارزیاب به منطقه زلزله‌زده

فرماندار خوی گفت: به محض اطلاع از وقوع زمین لرزه 5.4 ریشتری دقایقی پیش، 15 تیم ارزیاب از این شهرستان برای بررسی خسارت احتمالی به کانون زلزله اعزام شدند.

ذبیح الله کاظمی افزود: این زمین لرزه در بخش فیرورق خوی روی داده و ارزیاب‌ها با توجه به نزدیکی این محل به مرکز شهرستان، در زمان کمی بعد از وقوع زلزله در این محل حاضر شده‌اند.

وی با اشاره به مصدومان این حادثه با بیان اینکه بیشتر مصدومان در حین خروج از منزل به صورت جزیی دچار شکستگی شده‌اند، افزود: مداوای مصدومان زمین لرزه در بیمارستان قمر بنی هاشم (ع) خوی در حال انجام است.

فرماندار خوی تصریح کرد:در این حادثه تاکنون مورد فوتی گزارش نشده و تیم‌های ارزیاب و امدادی در شهر فیرورق و برخی روستاهای اطراف منطقه زلزله زده حضور دارند.

حمید محجوبی سرپرست جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی نیز با اشاره به وقوع این زمین‌لرزه اظهار داشت: این زمین لرزه  تاکنون 120 مصدوم برجاى گذاشته است.

وی افزود: امدادرسانی به مصدومان و ارزیابى گروه هاى امدادى هلال احمر با حضور نیروهای امداد و مسئولان ادامه دارد.

به گزارش تسنیم،بر اثر زلزله مهرماه امسال در شهرستان خوی، خسارات سنگینی بر واحدهای مسکونی روستایی و شهری این شهرستان وارد شده که عملیات بازسازی و ساخت واحدهای خسارت دیده در این مناطق ادامه دارد.

 

آسیب جدی به ۲۰۰ خانه روستایی بر اثر زلزله

۶ تیم ارزیاب در محل مستقر شده اند و در حال ارزیابی منطقه هستند.از ۵ روستایی که ارزیابی شده به ۴ روستا خسارت جدی وارد نشده و در یک روستا تقریباً به ۲۰۰ خانه آسیب جدی وارد شده است.

‌خسارت جانی، گزارش نشده و بر اساس اعلام اورژانس تاکنون ۱۲۰ نفر مصدوم شده اند که این مصدومیت‌ها ناشی از فرار بوده است.

 

محل وقوع: استان آذربایجان غربی - حوالی خوی

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1401/10/28   13:38:12

طول جغرافیایی: 44.85

عرض جغرافیایی: 38.58

عمق زمین‌لرزه: 12 کیلومتر

 

نزدیک‌ترین شهرها:

9 کیلومتری خوی (آذربایجان غربی)

35 کیلومتری ایواوغلی (آذربایجان غربی)

38 کیلومتری زرآباد (آذربایجان غربی)

     

نزدیکترین مراکز استان:

116 کیلومتری ارومیه

138 کیلومتری تبریز

 

منبع: تسنیم