|

دبیرکل ناتو خواستار شد؛

موافقت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

دبیرکل ناتو خواستار موافقت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شد و گفت که زمان موافقت ترکیه فرا رسیده است.

موافقت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

به گزارش شبکه شرق، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو امروز یکشنبه در سخنانی گفت: زمان آن رسیده است که ترکیه با درخواست سوئد و فنلاند موافقت کند که به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندند.

استولتنبرگ درخواست موافقت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را در حالی مطرح کرده که نخست‌وزیر سوئد امروز اعلام کرد که «ترکیه در ازای موافقتش با پیوستن سوئد به ناتو، چیزهایی را مطالبه می‌کند که ما نمی‌توانیم آنها را برآورده کنیم».

ترکیه که از سال ۱۹۵۲ عضو ناتو است، تنها کشوری می‌باشد که از این پیشنهادات حمایت نمی‌کند. تاکنون، استکهلم و هلسینکی مذاکراتی را با آنکارا برگزار کرده‌اند تا نگرانی‌های ترکیه را مرتفع و ثابت کنند که از گروه‌های تروریستی از جمله پ.ک.ک حمایت نمی‌کنند، اما مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت که سوئد و فنلاند هنوز به تمامی تعهداتشان بر اساس توافقی که به پیوستنشان به ناتو منجر می‌شود، عمل نکرده‌اند و باید گام‌های مستحکمی بردارند.

سوئد و فنلاند در ژوئن سال جاری میلادی تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند که باعث شد تا ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو درخواست آنها را برای پیوستن به این ائتلاف نظامی وتو کند.

درخواست عضویت این دو کشور در ناتو در پی حمله روسیه به اوکراین مطرح شد اما ترکیه به دنبال تضمین‌های بیشتر از جمله عدم پناه دادن به شبه نظامیان کرد توسط هلسینکی و استکهلم است.

منبع: ايسنا