|

ایتالیا: جنگ غزه به جنگ اوکراین ارتباط دارد

نخست وزیر ایتالیا گفت: اگر روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد، به احتمال زیاد حماس چنین حمله‌ای علیه اسرائیل انجام نمی‌داد.

ایتالیا: جنگ غزه به جنگ اوکراین ارتباط دارد

به گزارش شبکه شرق، جورجیا ملونی نخست وزیر ایتالیا مدعی شد اگر جنگ اوکراین آغاز نمی‌شد، جنگ در غزه هم شکل نمی‌گرفت.

ملونی در گفتگو با روزنامه «ایل جورناله» مدعی شد: اگر روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد، به احتمال زیاد حماس چنین حمله‌ای علیه اسرائیل انجام نمی‌داد.

نخست وزیر ایتالیا بدون اشاره به نقض قوانین بین‌المللی توسط رژیم اسراییل که جان نزدیک به ۳۰ هزار نفر را در غزه گرفته است، روسیه را در دومین سالگرد جنگ اوکراین متهم به نقض جدی قوانین بین‌المللی کرد.

وی درباره جنگ روسیه با اوکراین ادامه داد: اجتناب ناپذیر بود که چنین نقض جدی حقوق بین‌الملل به علاوه از سوی یکی از اعضای دائم شورای امنیت، پیامدهای آبشاری بر سایر مناطق جهان از خاورمیانه تا بالکان و آفریقا داشته باشد.

ملونی همچنین گفت: این بازی است که ما انجام می‌دهیم و باید آگاه باشیم. اگر قانونمندی بین‌المللی در اوکراین دوباره برقرار نشود، شیوع درگیری‌ها همچنان افزایش خواهد یافت.

این مصاحبه همزمان با ورود نخست وزیر ایتالیا به کی‌یف برای ریاست نشست سران گروه ۷ به مناسبت دو سالگی جنگ اوکراین منتشر می‌شود.

علت شروع جنگ اوکراین از زبان روسیه گسترش بلوک نظامی ناتو به سمت شرق بیان شده است. همچنین روسیه تاکید دارد که مسکو به دنبال نازی زدایی در اوکراین است.

دمیتری مدودوف رئیس‌جمهوری سابق و معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به اظهارات ملونی گفت: شمار احمق‌های در قدرت در کشورهای غربی هر روز بیشتر می‌شود.

مدودف در حساب ایکس خود نوشت: ملونی گفته است که اگر روسیه عملیات ویژه نظامی را آغاز نکرده بود، حماس به اسرائیل حمله نمی‌کرد.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها