|

شهر کلیدی ایزیوم در شرق اوکراین آزاد شد

رئیس جمهور اوکراین در سخنانی به مناسبت گذشت ۲۰۰ روز از آغاز تهاجم روسیه به این کشور، از نیرو‌های اوکراین که به گفته وی "صد‌ها شهر و روستای را آزاد کردند" تشکر کرد.

شهر کلیدی ایزیوم در شرق اوکراین آزاد شد

به گزارش صداوسیما، به نوشته پایگاه خبری «آکسیوس»، تعطیل شدن این راکتور بعد از آن رخ میدهد که در روز‌های اخیر چند بار شبکه برق خارج از سایت این نیروگاه قطع و وصل شد. نیروگاه زاپروژیا کمی پیش از تعطیلی این راکتور به شبکه برق اوکراین مجددا وصل شده بود.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، چند روز قبل برق خارج از سایت این نیروگاه به سبب گلوله باران در نزدیکی آنجا قطع شد.

پس از این اتفاق این نیروگاه تا چند روز، در به اصطلاح «وضعیت جزیره» که در آن از تنها راکتور خود صرفا برای تولید برق کافی برای سیستم‌های خنک کننده حیاتی بهره می‌گیرد قرار گرفت.

 

طی ۲۴ ساعت گذشته، هزاران نفر از خارکیف به روسیه گریختند


«ویاتچسلاو گلادکوف» فرماندار منطقه بلگورود روسیه در مرز اوکراین، یکشنبه اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، هزاران نفر از منطقه خارکیف اوکراین (صحنه ضد حملات اوکراین) به روسیه گریختند.

 وی افزود: ۱۳۴۲ نفر در ۲۷ منطقهِ اسکان موقت که در بلگورود ایجاد شده است، مستقر شدند و در مجموع، اوضاع تحت کنترل است و برعکس شب گذشته، یکشنبه بعدازظهر، دیگر از صف‌های طولانی انتظار در مرز خبری نبود.

 

تاکید اتحادیه اروپا بر ادامه حمایت از اوکراین


به گزارش شبکه الجزیره، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد "به حمایت از اوکراین در دفاع این کشور در برابر تهاجم نظامی روسیه ادامه خواهیم داد. "

 

شهر کلیدی ایزیوم در شرق اوکراین آزاد شد

 

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در سخنانی به مناسبت گذشت ۲۰۰ روز از آغاز تهاجم روسیه به این کشور، از نیرو‌های اوکراین که به گفته وی "صد‌ها شهر و روستای را آزاد کردند" تشکر کرد و از شهر‌های بالاکلیا، ایزیوم و کوپیانسک به عنوان سه مرکز مهمی که اخیراً از تصرف نیرو‌های روسیه خارج شدند نام برد.

 

شرق اوکراین در خاموشی کامل
 

دفتر ریاست جمهوری اوکراین از قطع کامل برق در مناطق خارکیف، سومی، پولتاوا، دنیپر و پتروفسک و تا حدی در دونتسک خبر داده است. ریاست جمهوری اوکراین با متهم کردن روسیه به حمله به زیرساخت‌های این منطقه گفته در تلاش است تا برق را به شبکه زیرساخت‌های این منطقه به ویژه بخش‌های حیاتی برساند.