|

زلنسکی به روسیه هشدار داد؛

واکنش قدرتمندانه اوکراین در صورت انجام حملاتی روسیه

رئیس‌جمهور اوکراین به مسکو درباره واکنش قدرتمندانه در صورت انجام حملاتی در روز استقلال اوکراین هشدار داد.

واکنش قدرتمندانه اوکراین در صورت انجام حملاتی روسیه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با اعلام اینکه آماده انجام مذاکرات با روسیه در خصوص آتش بس نیست، به مسکو درباره واکنش قدرتمندانه در صورت انجام حملاتی در روز استقلال اوکراین هشدار داد.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، زلنسکی در یک کنفرانس خبری با آندری دودا، رئیس جمهور لهستان هشدار داد که روسیه ممکن است در آستانه روز استقلال اوکراین (چهارشنبه) "چیزی به خصوص زشت" را امتحان کند.

او درباره احتمال حمله موشکی روسیه به کی‌یف گفت که تهدید روزانه حملات وجود دارد و اطلاعات اوکراین با اطلاعات خارجی کار می کند. روسیه این کار را همیشه انجام می دهد. آنها می توانند تعداد این حملات را افزایش دهند. برای من به عنوان رئیس جمهور، و برای هر اوکراینی، کی‌یف، چرنیهف، دونباس، همه یکسان است. اوکراینی ها در آنجا زندگی می کنند.پاسخ برای هر شهر اوکراینی که مورد حمله روسیه قرار گیرد یکسان خواهد بود.

وی افزود:: نمی‌خواهیم تجربه منفی توافقنامه‌های مینسک را که به از دست رفتن بخشی از کشورمان منجر شد، تکرار کنیم.

زلنسکی همچنین در افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی کریمه گفت که کی‌یف حاکمیت اوکراین را بر این منطقه الحاق شده به روسیه باز می‌گرداند.

وی گفت: آزادسازی کریمه ضروری است. این احیای نظم و قانون جهانی خواهد بود.

دودا نیز که در سال جاری پنج بار با زلنسکی ملاقات کرده خواستار پایان دادن به اشغال کریمه شد.

او در سخنانی در اجلاس کریمه، از رهبران جهانی خواست که چشم خود را بر تجاوز روسیه نبندند.

دودا گفت: کریمه بخشی از اوکراین بوده، باقی می‌ماند و خواهد بود، درست مانند گدانسک که بخشی از لهستان، نیس بخشی از فرانسه، کلن بخشی از آلمان و روتردام بخشی از هلند است. هیچ بازگشتی به تجارت معمول با روسیه وجود ندارد، مطمئناً زمانی که روسیه در حال حمله و اشغال سرزمین‌های اوکراینی به رسمیت شناخته شده است، هیچ بازگشتی به تجارت معمول وجود نخواهد داشت.»

زلنسکی همچنین در گفتگو با اکسپرس مدعی شد که ارتش روسیه اکنون در بن بست قرار دارد و روسیه باید به دنبال راهی برای چگونگی پایان دادن به این جنگ باشد.

رئیس جمهور اوکراین اطمینان داد که حمله متقابل برای بازپس گیری استان های از دست رفته امکان پذیر است، اما کتمان نکرد که این امر به تامین سلاح از سوی غرب بستگی دارد که هنوز در اختیار ندارد.

او در باره اوضاع نگران کننده نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا گفت: این نیروگاه هسته‌ای شش برابر بزرگتر از چرنوبیل است؛ در صورت وقوع فاجعه، خطر محدود به قاره اروپا نخواهد شد! فاجعه در مقیاس یک سیاره‌ است، خطرات خیلی زیاد است! اکنون این کارخانه در دست افراد مسلح به بمب و مواد منفجره است.

زلنسکی تاکید کرد:تا زمانی که اوکراین دوباره مرزهای خود را به دست آورد جنگ ادامه خواهد داشت.