|
کدخبر: 850282

حضور «کهنه‌سربازان آمریکایی» برای آموزش نیروهای نظامی در اوکراین

یک روزنامه آمریکایی خبر داده که اتباع آمریکایی در خطوط مقدم جنگ در حال آموزش دادن به ارتش اوکراین هستند.

به رغم هشدارهای مقام‌های روسیه درباره مواضع تحریک آمیز کشورهای غربی در قبال اوکراین، یک روزنامه آمریکایی خبر داده که اتباع آمریکایی در خطوط مقدم جنگ در حال آموزش دادن به ارتش اوکراین هستند.

روزنامه نیویورک تایمز گزارشی درباره حضور «کهنه سربازان آمریکایی» در اوکراین و اقدام آنها در آموزش نیروهای نظامی ارتش اوکراین منتشر کرد.

طبق این گزارش، نیروهای نظامی ویژه سابق آمریکایی در خطوط مقدم جنگ اوکراین و روسیه حضور دارند و در حال آموزش دادن به اوکراینی‌ها هستند.

به روایت این روزنامه به رغم هشدار وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، تعدادی از کهنه سربازان و نظامیان سابق آمریکایی در نزدیکی خطوط مقدم درگیری‌های روسیه و اوکراین حضور دارند.

نیویورک تایمز در این گزارش که روز یکشنبه تحت عنوان «آمریکایی‌ها در اوکراین هستند» منتشر شد، اعلام کرده که تعداد دقیق شهروندان آمریکایی حاضر در جنگ اوکراین و روسیه نامشخص است.

بنا بر این گزارش، تعدادی از شهروندان آمریکایی حاضر در جنگ اوکراین برای اقداماتی از قبیل تخلیه مجروحان، خنثی‌سازی بمب، کارشناسان لجستیک و مربی آموزشی، داوطلب شده‌اند.

حضور تیم‌های کوچکی از اعضای نظامیان سابق عضو عملیات‌های ویژه آمریکا برای آموزش نیروهای ارتش اوکراین و کمک به آنها جهت طرح‌ریزی و  برنامه‌ریزی ماموریت‌های تهاجمی، هم در گزارش نیویورک تایمز آمده است.

هرچند آمریکا تاکنون وعده ارائه هفت میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین را داده است اما تا به حال به طور علنی از درگیری مستقیم در این جنگ اجتناب کرده است.

واشنگتن قبل از آغاز آنچه روسیه «عملیات نظامی ویژه در اوکراین» خوانده است، به طور رسمی 150 مربی نظامی خود را از اوکراین خارج کرده است.

پنتاگون تاکنون هرگونه ارتباط خود با گروه‌های نظامی داوطلب آمریکایی حاضر در اوکراین را رد کرده و بارها به اتباع آمریکایی درباره سفر به اوکراین و حضور در این جنگ هشدار داده است.

«پری بلکبرن جونیور» سرهنگ دوم بازنشسته نیروهیا ویژه ارتش آمریکا که به عنوان نیروی داوطلب در حال دادن آموزش به ارتش اوکراین است، در مصاحبه با نیویورک تایمز تایید کرد که ارتش آمریکا هیچ تماسی با واحد تحت نظر او ندارد و بعید است که واشنگتن هیچ مسئولیتی برای اقدامات آنها یا وضعیت سلامتی‌شان بپذیرد.

«اندرو میلبرن» سرهنگ بازنشسته عضو نیروهای ویژه تفنگداران دریای آمریکا حضور خود و دیگر نیروهای آمریکایی در جنگ اوکراین را تامین کننده منافع ملی آمریکا خوانده است.

او به نیویورک تایمز گفت: «ما در حال پیاده سازی و اجرای سیاست خارجی ایالات متحده هستیم به نحوی که ارتش (آمریکا) نمی‌تواند...ما می‌توانیم (این) کار را انجام دهیم و ایالات متحده می‌تواند بگوید که آنها ارتباطی با ما ندارند و این کاملاً درست است».

این نظامی سابق آمریکا مدعی شد که به رغم تماس‌های نیروهای داوطلب با مقام‌های ارتش آمریکا در اروپای غربی، هیچ پاسخی از آنها دریافت نکرده‌اند.

میلبرن ادعا کرد: «آن‌ها از این می‌ترسند که اتفاق بدی بیفتد و به نظر برسد که این کار در حوزه دولت بوده است. گویی ما عناصر نامطلوب هستیم».

در بخش دیگری از گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمده است، از زمان شروع حمله روسیه به اوکراین تا به حال حداقل ۲۱ تبعه آمریکایی زخمی شده‌اند.

وزات خارجه آمریکا در گزارشی در همین باره اعلام کرد که دو شهروند آمریکایی کشته شدند، دو تبعه دستگیر و یک آمریکایی هم مفقود شده‌اند.

گزارش نیویورک تایمز درباره حضور اتباع آمریکا در اوکراین در شرایطی منتشر شده که  که روزنامه واشنگتن پست اوایل ماه خرداد گزارشی درباره حضور جنگجویان خارجی در اوکراین منتشر کرده بود