|

هشدار قرمز هواشناسی برای گیلان و اردبیل

اداره کل هواشناسی استان اردبیل و گیلان ضمن اعلام هشدار قرمز به شهروندان توصیه کرد از هرگونه تردد و اطراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.

هشدار قرمز هواشناسی برای گیلان و اردبیل

به گزارش شبکه شرق، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: با توصیف پدیده‌های مورد انتظار هواشناسی در اردبیل هشدار سطح قرمز صادر شده است.

مجید کوهی اظهار کرد: با تشدید فعالیت سامانه بارشی و همراهی آن با ناپایداری‌های شدید محلی در اردبیل شاهد بارش در تمام مناطق اردبیل خواهیم بود.

وی زمان شروع این سامانه جوی را عصر چهارشنبه ۶ تیر و زمان پایان آن را صبح پنج شنبه ۷ تیر اعلام و خاطرنشان کرد: نوع مخاطره پیش بینی شده برای این ایام رخداد تندبادهای لحظه‌ای و بارش شدید باران گاهی به صورت رگبار توأم با رعد و برق به ویژه در ساعات شب است.

مدیرکل هواشناسی اردبیل از بارش تگرگ در اردبیل خبر داد و بیان کرد: منطقه اثر این بارش نیمه شمالی استان و بخش‌هایی از مشکین شهر خواهد بود.

کوهی با بیان اینکه آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان آب در مناطق شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی و اصابت صاعقه دور از انتظار نیست، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود در این دو روز شاهد لغزندگی و جاری شدن روان آب در جاده‌های مواصلاتی، سقوط سنگ به سطوح جاده‌ها، خسارت به سازه‌های موقتی و خسارت به محصولات کشاورزی باشیم.

وی با توصیه به مردم در اجتناب از اطراق و تردد در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها از اطلاع رسانی به عشایر محترم به منظور جلوگیری از چرای احشام در دامنه کوه و عدم تردد در حاشیه رودخانه‌ها خبر داد و تصریح کرد: انتقال محصولات کشاورزی برداشت شده و ماشین آلات کشاورزی به مکان‌های مسقف، توجه به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی به منظور پیشگیری از خسارت، اطلاع رسانی به کشاورزان محترم برای انتقال خودروهای شخصی به مکان‌های مطمئن و خارج از مزارع، کشتزارها در راستای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی باید انجام شود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با اشاره به انجام تمهیدات لازم در ارگان‌های امدادی و گردشگری خواستار اجتناب از انجام پروژه‌های عمرانی و ساختمانی و صعود به ارتفاعات شد.

 

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها