|

پیش‌بینی افزایش سرعت وزش باد در تهران/ هواشناسی هشدار داد

اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد: بر پایه واکاوی الگوهای همدیدی و بررسی نقشه‌های پیش‌یابی آسمان استان تهران طی پنج روز آینده صاف تا قسمتی ابری در ساعات بعد از ظهر و شب همراه با افزایش ابر و افزایش سرعت وزش باد پیش بینی می‌شود.

پیش‌بینی افزایش سرعت وزش باد در تهران/ هواشناسی هشدار داد

به گزارش شبکه شرق، اداره کل هواشناسی استان تهران از افزایش ابر و افزایش سرعت وزش باد در آسمان تهران خبر داد.

اداره کل هواشناسی استان تهران اعلام کرد: بر پایه واکاوی الگوهای همدیدی و بررسی نقشه‌های پیش‌یابی آسمان استان تهران طی پنج روز آینده صاف تا قسمتی ابری در ساعات بعد از ظهر و شب همراه با افزایش ابر و افزایش سرعت وزش باد پیش بینی می‌شود.

همچنین طی این مدت در نیمه شمالی استان به ویژه ارتفاعات در ساعات بعد از ظهر و شب، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید لحظه‌ای، در نواحی مستعد بارش تگرگ و در پاره‌ای نقاط به ویژه نیمه جنوبی و غربی استان، در بعضی از ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک و کاهش موقت کیفیت هوا مورد انتظار است.

همچنین طبق این گزارش، آسمان تهران امروز اول تیرماه، صاف تا قسمتی ابری از بعد از ظهر افزایش باد با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتی‌گراد و در روز شنبه دوم تیرماه صاف از بعداز ظهر با افزایش ابر و وزش باد با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتی‌گراد پیش بینی می‌شود.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با کمینه ۱۰ درجه سانتی گراد و ایستگاه ورامین با بیشینه دمای ۳۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه‌ استان تهران طی ۲۴ ساعت گذشته بوده‌ است.

همچنین اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار سطح زرد از فعالیت متناوب سامانه بارشی به ویژه در ساعات بعد از ظهر و شب خبر داد و اعلام کرد: از  بعد از ظهر شنبه دوم تیرماه تا پایان سه شنبه پنجم تیرماه، رگبار باران گاهی متوسط تا شدید و رعد و برق در نقاط مستعد بارش تگرگ پیش بینی می‌شود و  منطقه اثر نیمه شمالی استان تهران به ویژه دامنه و ارتفاعات آبعلی، پردیس، دماوند، فیروزکوه، لواسان، میگون و فیروزکوه پیش بینی می‌شود.

براساس این هشدار لغزندگی و اختلال در تردد به ویژه در نواحی شمالی؛ امکان آبگرفتگی و جاری شدن روان آب، خطر صاعقه و بارش تگرگ و سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و وزش باد خیلی شدید لحظه‌ای بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها گاهی مه و محدودیت دید در گردنه‌های کوهستانی گاهی رگبار و رعد و برق پراکنده در نیمه جنوبی وجود دارد.

براین اساس توصیه می‌شود که هموطنان احتیاط در سفرها به ویژه در نواحی کوهستانی و گردنه‌ها را رعایت کرده و از صعود به ارتفاعات و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها پرهیز کنند و از فعالیت طبیعت گردی خودداری کرده و در هنگام  چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع لایروبی کانال‌ها و آب روها تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت لحاظ شده و آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی نیز لازم است.

در ادامه اداره کل هواشناسی استان تهران از  وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک از  بعد از ظهر شنبه دوم تیرماه تا سه شنبه پنجم تیرماه خبر داد و اعلام کرد: احتمال وزش باد شدید گاهی خیلی شدید همراه با خیزش گرد و خاک، محدودیت دید و کاهش کیفیت هوا به ویژه در روزهای دوشنبه و سه شنبه در  مناطق  اثر استان به ویژه نیمه جنوبی و غربی اسلام شهر، بهارستان، تهرانسر، قدس، رباط کریم، شهریار، ملارد و ورامین پیش بینی می‌شود.

براین اساس امکان سقوط اجسام از ارتفاع و خسارت به سازه‌های موقت مانند داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و تجهیزات موجود در نقاط مرتفع مانند برج‌ها و دکل‌ها خطر شکستن درختان کهنسال و نهال‌ها، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک و احتمال گسترش موقت گرد و خاک از استانهای همجوار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید وجود دارد که توصیه می شود احتیاط در عبور و مرور جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و سست مانند داربستها، عدم استقرار در مکان‌های مرتفع مانند برج‌ها و دکلها اجتناب از پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک و بالگرد و تردد و توقف کنار درختان و سازه های ناتمام، مستحکم سازی پوشش گلخانه‌ها، عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع در هنگام وزش باد احتیاط در انجام امور عمرانی رعایت شود.

 

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها