|

هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری به بهانه حراج عید فطر

رئیس پلیس فتا مازندران گفت: شهروندان فریب تبلیغات وسوسه انگیز مجرمان سایبری را که ادعا دارند با تخفیف ویژه عید فطر کالای خود را پایین‌تر از قیمت بازار می‌فروشند را نخورند.

هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری به بهانه حراج عید فطر

به گزارش شبکه شرق، سرهنگ خورشاد گفت: کلاهبرداران با ایجاد انگیزه در خریداران، با قیمت‌های پایین‌تر از عرف بازار با مهندسی اجتماعی و چرب زبانی اعتماد خریدار را جلب کرده و از شهروندان می‌خواهند نیمی از پول کالای سفارشی خود را واریز کرده و پس از دریافت کالا مابقی وجوه را واریز کنند.

رئیس پلیس فتا مازندران گفت: شهروندان فریب تبلیغات وسوسه انگیز مجرمان سایبری را که ادعا دارند با تخفیف ویژه عید فطر کالای خود را پایین‌تر از قیمت بازار می‌فروشند را نخورند.

سرهنگ سامع خورشاد روز دوشنبه با توجه به تبلیغات گسترده حراج ویژه عیدانه در فضای مجازی به هموطنان هشدار داد، فریب تبلیغات وسوسه انگیز مجرمان سایبری را که ادعا دارند با تخفیف ویژه عید فطرکالای خود را پایین‌تر از قیمت بازار می‌فروشند را نخورند.

وی افزود: مجرمان سایبری با ارائه طرح فروش کالاهای ارزان قیمت و طرح‌های وسوسه انگیز اقلام خوراکی، لوزام خانگی و سایر ملزومات ضروری را در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی، با قصد ترغیب شهروندان تبلیغ می‌کنند.

سرهنگ خورشاد گفت: کلاهبرداران با ایجاد انگیزه در خریداران، با قیمت‌های پایین‌تر از عرف بازار با مهندسی اجتماعی و چرب زبانی اعتماد خریدار را جلب کرده و از شهروندان می‌خواهند نیمی از پول کالای سفارشی خود را واریز کرده و پس از دریافت کالا مابقی وجوه را واریز کنند.

وی اضافه کرد: متاسفانه هموطنان بعد از واریز وجوه به حساب کلاهبردار هیچگونه کالایی دریافت نمی‌کنند و در اغلب موارد شخصی پاسخگو نیست و یا کالای تحویلی به آنها تقلبی و متفاوت با کالای انتخابی است.

سرهنگ خورشاد به شهروندان توصیه کرد، فریب برخی از پیام‌ها و آگهی‌های منتشر شده در فضای مجازی در کانال‌ها و گروه‌ها با وعده‌های حراج آنلاین، تخفیف ویژه عید سعید فطر، قیمت‌هایی باور نکردنی نخورند و اگر قصد خرید آنلاین را دارند حتما از فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک خرید کنند، زیرا این فروشگاه‌های اینترنتی در عین مجاز و معتبر بودن ملزم به رعایت قوانین نیز هستند.

وی گفت: از پرداخت‌های اینترنتی از طریق شبکه‌های اجتماعی به افراد ناشناس و یا واریز هرگونه وجه حتی مبالغ کم به‌عنوان بیعانه برای خرید آنلاین جدا خودداری کنید و در هنگام خرید آنلاین حتما توجه داشته باشید که درگاه بانکی فیشینگ نباشد؛ درگاه پرداخت بانکی به آدرس https:‌//xxx.shaparak.ir است و هرگونه درگاه بانکی که shaparak.ir را در ادامه نداشته باشد می‌تواند درگاه فیشینگ باشد که برای سرقت اطلاعات بانکی شهروندان طراحی شده است.

رئیس پلیس فتا استان مازندران از هموطنان درخواست کرد: توصیه‌های پلیس فتا را جدی گرفته و آنها را به کار ببندید تا در معرض این‌گونه کلاهبرداری قرار نگیرید و در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با ما درمیان بگذارید.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها