|

خبر مهم آموزش و پرورش درباره زمان آغاز امتحانات دانش‌آموزان

جزئیات و زمان برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان اعلام شد.

خبر مهم آموزش و پرورش درباره زمان آغاز امتحانات دانش‌آموزان

به گزارش شبکه شرق، مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری با اشاره به جزئیات برگزاری امتحانات شبه‌نهایی دانش‌آموزان گفت: شرکت در امتحانات شبه‌نهایی اختیاری است، اما به دانش‌آموزان توصیه می‌شود برای آشنایی با امتحانات نهایی در آن شرکت کنند.

امسال با توجه به مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، سه پایه دوره متوسطه دوم (پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) امتحانات نهایی دارند.

در کنکور ۱۴۰۳ سهم امتحانات نهایی پایه دوازدهم ۵۰ درصد قطعی و سهم کنکور ۵۰ درصد است و تا سال ۱۴۰۶، سهم سوابق تحصیلی به ۶۰ درصد و سهم کنکور به ۴۰ درصد می‌رسد.

امتحانات شبه‌نهایی دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم

در همین ارتباط «نادر کریمی بیرانوند» مدیرکل دفتر متوسطه دوم نظری وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات شبه‌نهایی علاوه بر امتحانات نهایی برای دانش‌آموزان دبیرستانی به تسنیم گفت: امسال برای نخستین بار، دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم باید در امتحانات نهایی شرکت کنند. به منظور آمادگی دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم برای حضور در امتحانات نهایی و کنترل استرس آنها، برگزاری امتحانات شبه نهایی مصوب شد.

او افزود: دانش‌آموزان پایه دهم برای نخستین بار باید در امتحانات نهایی با رعایت تمام اصولی که برای امتحانات تعریف شده است، شرکت کنند و این فضا می‌تواند برای دانش‌آموزی با این سن سنگین باشد.

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری ادامه داد: الگویی برای برگزاری امتحانات نهایی و طراحی سؤالات ارائه و به استان‌ها ارسال کردیم تا دانش‌آموزان را در جریان امتحانات نهایی قرار دهند.

زمان برگزاری امتحانات شبه نهایی دانش‌آموزان

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه از ۲۷ فروردین تا چهارم اردیبهشت ماه، امتحانات شبه‌نهایی برگزار می‌شود، گفت: با توجه به نمرات دانش‌آموزان در امتحانات نهایی سال گذشته، دو درس عمومی و دو درس اختصاصی برای برگزاری امتحانات شبه نهایی البته با توجه به رشته تحصیلی دانش‌آموزان انتخاب شده است.

او درباره اینکه کدام دروس برای امتحانات شبه نهایی انتخاب شده‌اند، بیان کرد: با توجه به رشته تحصیلی دانش‌آموزان، دروس عمومی و تخصصی متفاوت است؛ به عنوان مثال در برخی پایه‌های تحصیلی برای دروس عمومی، فارسی، عربی یا انگلیسی انتخاب شده است و در دروس تخصصی با توجه به رشته تحصیلی، برخی دروس مانند فلسفه، زیست، ریاضی و حسابان مدنظر است.

سوالات امتحانات نهایی دانش‌آموزان مشابه امتحانات شبه‌نهایی

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری تأکید کرد: امتحانات شبه نهایی به عنوان تمرینی برای حضور در امتحانات نهایی است و با طراحان سؤالات امتحانات نهایی هماهنگ کردیم تا طراحی سؤالات امتحانات نهایی مشابه سؤالات این آزمون باشد.

کریمی بیرانوند متذکر شد: طراحان سؤالات امتحانات شبه نهایی الزاماً از میان طراحان سوالات امتحانات نهایی نیستند. همچنین سؤالات امتحانات نهایی فقط از کتاب‌های درسی طراحی می‌شود. شرکت در امتحانات شبه نهایی اختیاری است، اما به دانش‌آموزان توصیه می‌شود برای آشنایی با امتحانات نهایی و کنترل استرس در آن شرکت کنند.

هزینه شرکت در امتحانات شبه‌نهایی دانش‌آموزان

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری در پاسخ به این پرسش که «آیا شرکت در امتحانات شبه‌نهایی هزینه دارد؟»، بیان کرد: با توجه به اینکه امتحانات شبه‌نهایی در مدارس دانش‌آموزان برگزار می‌شود و تصحیح اوراق توسط معلمان مدرسه است؛ بنابراین هزینه خاصی ندارد، البته ممکن است برخی مدارس برای چاپ برگه‌های امتحان هزینه‌ای دریافت کنند، اما اینکه رقم ثابتی به عنوان مثال ۴۰ یا ۵۰ هزار تومان برای برگزاری این آزمون دریافت شود، نباید این‌گونه باشد.

مدیرکل دفتر متوسطه دوم نظری وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت: معلمان برگه‌های امتحانات شبه نهایی را بر مبنای کلیدی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، تصحیح می‌کنند و نمرات این امتحانات تأثیری برای دانش آموزان ندارد، اما ممکن است یک معلم بگوید که نمره امتحانات شبه نهایی را به عنوان نمرات مستمر دانش‌آموزان در نظر می‌گیرد البته ما توصیه نمی‌کنیم که این نمرات ملاک باشد تا دانش‌آموزان بتوانند در یک فضای همراه با آرامش در امتحانات شبه نهایی شرکت کنند.

منبع: تسنیم
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها