|

هشدار هواشناسی درباره بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان/ در این مناطق کشور برف می‌بارد

سازمان هواشناسی نسبت بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان، از جمله ارتفاعات تهران، وزش باد شدید و طوفان، بارش تگرگ و تشدید بارش‌ها هشدار داد.

هشدار هواشناسی درباره بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان/ در این مناطق کشور برف می‌بارد

به گزارش شبکه شرق، سازمان هواشناسی با صدور هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۲۴ استان، از جمله ارتفاعات تهران، طی امروز و فردا توصیه کرد مردم در بستر و حاشیه رودخانه‌ها توقف نکنند.

با توجه به کاهش شدید دما در روز چهارشنبه «۲۲ فروردین ماه»، بارش در این روز در ارتفاعات کوهستانی شمال‌غرب کشور به شکل برف پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری  سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی سه روز آینده در شمال غرب، غرب و مناطقی از جنوب غرب ابرناکی، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

روز چهارشنبه بارش‌ها ضمن تشدید ر غرب و شمال غرب به مناطقی از مرکز،‌ جنوب، سواحل غربی دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس و البرز مرکزی کشیده خواهد شد. روز پنجشنبه سامانه بارشی در اکثر مناطق فعال است. در این روز بارش‌ها در سواحل دریای خزر، شمال شرق و مناطق شمالی در شمال غرب شدت خواهد داشت.

طی سه روز آینده در نیمه شرقی و جنوب غرب کشور،‌ چهارشنبه و پنجشنبه در مرکز و جنوب کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق گردوخاک انتظار می‌رود. از امروز تا سه‌شنبه دریای خزر و طی دو روز آینده شرق خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت ناپایداری‌های همرفتی و نفوذ سامانه بارشی

زمان پایان: دوشنبه 1403/01/20

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، احتمال تگرگ و در ارتفاعات شمال‌غرب برف

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/01/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و دامنه و ارتفاعات استان‌های لرستان، همدان، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، البرز و تهران.

دوشنبه 1403/01/20: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، شمال غرب فارس، شمال همدان و ارتفاعات و دامنه استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، مرکزی، البرز و تهران.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و درختان آسیب پذیر.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هرگونه عملیات کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر وقت شنبه 1403/01/18

زمان پایان: صبح سه‌شنبه 1403/01/21

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی با بیشینه سرعت 12 متر بر ثانیه و بیشینه ارتفاع امواج درمناطق ساحلی یک متر و در مناطق دور از ساحلی تا 1.5 متر.

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن قایق‌های سبک و تفریحی، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال غرق شدن شناورهای صید و اختلال در تردد شناورهای حمل‌ونقل دریایی، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی و اختلال در فعالیت‌های بندری و اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر.

توصیه: ممنوعیت در تردد قایق‌ها و شناورهای سبک تفریحی و صیادی، احتیاط در تردد شناورهای نیمه سنگین، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: پیش از ظهر یکشنبه 1403/01/19

زمان پایان: دوشنبه 1403/01/20

نوع مخاطره: وزش باد شدید لحظه‌ای با بیشینه سرعت 30 نات و افزایش ارتفاع موج در مناطق ساحلی و دور از ساحلی بین یک تا 1.5 متر و بارش پراکنده و رعد و برق.

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/01/19: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر در خلیج‌فارس.

دوشنبه 1403/01/20: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان در خلیج‌فارس.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به شناورهای سبک و احتمال خسارت به سازه‌های دریایی، احتمال خسارت به کالاها در فضای باز بنادر.

توصیه: احتیاط در ترددهای دریایی و انتقال کالاها به انبارهای استاندارد در بنادر.

هشدار هواشناسی درباره وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر در ۱۷ استان

سازمان هواشناسی کشور از بارش باران و وقوع رعد و برق در ۱۷ استان خبر داد و اعلام کرد: در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: امروز یکشنبه «۱۹ فروردین‌ماه» در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و دامنه و ارتفاعات استان‌های لرستان، همدان، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، البرز و تهران بارش پراکنده باران و وقوع رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

تداوم این شرایط طی روز دوشنبه «۲۰ فروردین‌ماه» در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، شمال بوشهر، شمال غرب فارس، شمال همدان و ارتفاعات و دامنه استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، سمنان، مرکزی، البرز و تهران دور از انتظار نیست.

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و درختان آسیب پذیر وجود دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای برون شهری، خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اتخاذ تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی توصیه می‌کند.

پیش‌بینی هواشناسی درباره تشدید بارش طی‌ها چهارشنبه و پنجشنبه در بیشتر استان‌های کشور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: روز چهارشنبه (۲۲ فروردین ماه) و پنجشنبه (۲۳ فروردین ماه) فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق کشور تشدید می‌شود.

صادق ضیاییان، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش ‌یابی هواشناسی اظهارکرد: طی سه روز آینده در شمال غرب، غرب و مناطقی از جنوب غرب ابرناکی و بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود همچنین روز چهارشنبه (۲۲ فروردین ماه) بارش ضمن تشدید در غرب و شمال غرب، به مناطقی از مرکز، جنوب، سواحل غربی دریای خزر و ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس و البرز مرکزی نیز کشیده خواهد شد.

او اضافه کرد: پنجشنبه (۲۳ فروردین ماه) سامانه بارشی در اغلب مناطق کشور فعال خواهد بود همچنین پنجشنبه بارش در سواحل دریای خزر، شمال شرق و مناطق شمالی در شمال غرب شدت خواهد داشت.

ضیاییان در ادامه اظهارکرد: طی سه روز آینده در نیمه شرقی و جنوب غرب کشور، چهارشنبه و پنجشنبه در مرکز و جنوب کشور وزش باد شدید و در برخی نقاط خیزش گرد وخاک مورد انتظار است.

او اضافه کرد: تا سه‌شنبه دریای خزر و طی دو روز آینده شرق خلیج فارس مواج خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشوردرباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (۲۰ فروردین ماه) کمی ابری تا قسمتی ابری و وزش باد با احتمال رگبار و رعد و برق، با حداقل دمای ۱۶ و  حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد و طی سه شنبه (‌۲۱ فروردین ماه) کمی ابری تا قسمتی ابری و وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای  ۲۶ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان اظهار کرد: طی فردا و پس‌فردا، اردبیل با کمینه سه و چهار درجه سانتی‌گراد و اهواز با بیشینه دمای  ۳۵ و ۳۶ درجه سانتی‌گراد خنک‌ترین و گرم‌ترین مرکز استان‌ها پیش‌بینی می‌شوند.

منبع: تسنیم
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها