|

هشدار هواشناسی درباره سیلاب و طوفان در ۱۶ استان/ سامانه بارشی جدید امروز وارد کشور می‌شود

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد طی امروز تا چهارشنبه در برخی استان‌ها خبر داد.

هشدار هواشناسی درباره سیلاب و طوفان در ۱۶ استان/ سامانه بارشی جدید امروز وارد کشور می‌شود

به گزارش شبکه شرق، سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور خبر داد و برای ۱۶ استان هشدار آب‌گرفتگی و سیلاب، وزش باد شدید و طوفان، خسارت به سازه‌های موقت و خسارت به محصولات کشاورزی صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی بعدازظهر امروز، «شنبه، ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۳»، در برخی مناطق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، شمال آذربایجان غربی، زنجان و قزوین رگبار باران،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

این وضعیت روز یکشنبه «۱۹ فروردین ماه» در شمال غرب،‌ برخی مناطق غرب و جنوب غرب،‌ استان‌های واقع در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، دامنه‌های مرکزی زاگرس و روز دوشنبه در شمال غرب ادامه دارد.

روز دوشنبه  «۲۰ فروردین ماه» همچنین در ارتفاعات البرز مرکزی، برخی مناطق شمال شرق و شرق و برخی مناطق مرکزی زاگرس نیز بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

روز سه‌شنبه «۲۱ فروردین ماه» در نیمه غربی و چهارشنبه در نیمه غربی، مناطق مرکزی، استان‌های ساحلی دریای خزر و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش روی می‌دهد. بارش‌ها طی روز چهارشنبه در مناطق ذکرشده تشدید می‌شود.

طی روزهای یکشنبه تا چهارشنبه پدیده بارش تگرگ در مناطق مستعد پیش‌بینی شده است. از بعدازظهر روز یکشنبه تا سه‌شنبه در نیمه شرقی کشور وزش باد شدید و در برخی مناطق گردوخاک روی می‌دهد. طی سه روز آینده دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان پایان: یکشنبه 1403/01/19

نوع مخاطره: بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، در ارتفاعات بارش برف، در برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه 1403/01/18: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل.

یکشنبه 1403/01/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، ایلام، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، قزوین، تهران، البرز و ارتفاعات سمنان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، احتمال جاری شدن روان‌آب، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال و محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هرگونه عملیات کشاورزی.

هواشناسی: سامانه بارشی جدید امروز از سمت شمال‌غرب وارد کشور می‌شود

به گزارش سازمان هواشناسی سامانه بارشی جدید سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه در نواحی غربی و شمالی کشور شدت دارد.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: «روز شنبه «۱۸ فروردین ماه»، در برخی مناطق شمال غرب و غرب کشور و سواحل غربی دریای خزر بارش پراکنده رخ می‌دهد.»

امروز شنبه «۱۸ فروردین ماه» در برخی مناطق شمال غرب و غرب کشور و سواحل غربی دریای خزر بارش پراکنده رخ می‌دهد.

فردا یکشنبه، «۱۹ فروردین ماه» نیز در مناطقی از شمال غرب، غرب، جنوب غرب، استان‌های ساحلی دریای خزر و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و غربی رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گرد و خاک و در نقاط مستعد تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

در روز دوشنبه «۲۰ فروردین ماه» نیز علاوه بر شمال غرب، غرب و جنوب غرب در مناطقی از شمال شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی و شمالی و سه‌شنبه «۲۱ فروردین ماه»، در نیمه غربی کشور بارش رخ خواهد داد.

طی امروز و فردا، اهواز با دمای ۳۶ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۲- درجه سانتی‌گراد، سردترین مراکز استان کشور هستند.

همچنین برای امروز در تهران، حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی شده و طی فردا یکشنبه «۱۹ فروردین‌ ماه»، وضعیت جوی کمی ابری تا ابری با احتمال رگبار و رعد و برق و وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها