|

هشدار مهم هواشناسی به مردم/ سیل، بارش شدید برف و باران در راه است/ ویدئو

سازمان هواشناسی کشور، نسبت به ورود سامانه بارشی جدید، تشدید فعالیت بارش‌های شدید برف و باران و وقوع سیل و سیلاب به مردم هشدار داد.

هشدار مهم هواشناسی به مردم/ سیل، بارش شدید برف و باران در راه است/ ویدئو

سازمان هواشناسی از تداوم بارش باران،‌ برف و وزش باد طی امروز در ۳۱ استان و ورود ۲ سامانه بارشی جدید طی روز جمعه و یکشنبه هفته آینده خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز چهارشنبه در اکثر مناطق کشور به‌جز نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و جنوب غرب خوزستان در ساعتی از روز بارش و وزش باد روی می‌دهد و به تدریج‌ از مقدار ابرناکی و بارندگی در این مناطق کاسته می‌شود.

بیشترین بارش‌های امروز برای استان‌های گلستان،‌ خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی است و فردا پنجشنبه جو آرامی در اکثر مناطق کشور مستقر می‌شود.

روز جمعه با ورود سامانه بارشی به جنوب غرب کشور در استان‌های واقع در جنوب غرب،‌ جنوب و غرب،‌ غرب کرمان و اصفهان،‌ مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز شامل استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

شنبه در شمال غرب، برخی مناطق کرمانشاه،‌ همدان،‌ ارتفاعات البرز مرکزی و شمال شرق کشور بارش پیش‌بینی شده و سامانه بارشی از شمال شرق خارج می‌شود.

یکشنبه آینده با نفوذ سامانه بارشی دیگری به مرزهای غربی،‌ ابرناکی و بارش در مناطقی از جنوب غرب و جنوب،‌ استان‌های مرزی واقع در شمال غرب و غرب کشور آغاز می‌شود. خلیج‌فارس تا روز جمعه و دریای خزر تا فردا پنجشنبه مواج است.

هشدار هواشناسی درباره بارش برف و باران در جاده‌ها

مرکز مدیریت راه‌های کشور سازمان راهداری از بارش باران و برف در جاده‌های ۱۰ استان و ترافیک نیمه‌سنگین در جاده چالوس و ترافیک سنگین در هراز خبر داد.

بر اساس اعلام مرکز مدیریت راههای کشور سازمان راهداری در زمان حاضر در محور چالوس مسیر (جنوب به شمال) حدفاصل پل زنگوله تا سیاه بیشه ترافیک نیمه سنگین، در محور هراز مسیر (جنوب به شمال) حدفاصل پیست آبعلی تا امام زاده هاشم ترافیک سنگین و در محورهای فیروزکوه، آزادراه تهران – شمال و آزادراه قزوین – رشت (رفت و برگشت) تردد وسایل نقلیه روان است.

در برخی محورهای استان کردستان و آذربایجان غربی برف و باران و در برخی محورهای استان اردبیل، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، کردستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی باران می‌بارد.

هشدار هواشناسی درباره سیل در استان‌های شمالی کشور

کارشناس سازمان هواشناسی ضمن اعلام بارش در بیشتر مناطق کشور نسبت به سیلاب در استان‌های گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی هشدار داد.

به نقل از وزارت نیرو، کبری رفیعی وضعیت جوی کشور را برای امروز اول فروردین ۱۴۰۳ تشریح کرد و گفت: در بیشتر مناطق کشور به جز نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و جنوب غرب خوزستان در ساعاتی از روز بارندگی همراه با وزش باد پیش بینی شده است که طبق نقشه‌های هواشناسی در ساعات عصر و به تدریج از میزان بارندگی‌ها کاسته می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی نسبت به بارش‌های سیلابی در گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی هشدار داد و با اعلام اینکه فردا در بیشتر مناطق کشور جوی آرام حاکم است، از ورود سامانه بارشی جدید در جمعه از جنوب غرب به کشور خبر داد و گفت: بارش‌های جمعه در ابتدا استان‌های واقع در جنوب، جنوب غرب و غرب کشور را شامل می‌شود و سپس به سایر مناطق می‌رسد.

وی اضافه کرد: بارش‌های جمعه همراه با رعد و برق در استان‌های کرمان، اصفهان و مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز و استان‌های زنجان، قزوین، تهران و البرز پیش‌بینی شده است.

به گفته وی، شنبه شمال‌غرب و بخش‌هایی از کرمانشاه، همدان، ارتفاعات البرز مرکزی و شمال شرق کشور بارش دارند و از بعد از ظهر شنبه سامانه بارشی از کشور خارج می‌شود. آب‌های خلیج فارس تا جمعه، مواج و متلاطم است و آب‌های دریای خزر نیز تا پنجشنبه مواج است.

وی افزود: تهران امروز نیمه ابری همراه با بارش‌های پراکنده است و بعدازظهر وزش باد نیز رخ می‌دهد. بیشینه دمای پایتخت امروز ۱۶ و کمینه دما ۱۰ درجه بالای صفر است.

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها