|

وضعیت آشفته شرکت‌های هواپیمایی و کنسلی پروازها/ پروازهای چارتری کیش و قشم لغو شد؟

لغو پروازهای چارتری کیش و قشم در دست بررسی است.

وضعیت آشفته شرکت‌های هواپیمایی و کنسلی پروازها/ پروازهای چارتری کیش و قشم لغو شد؟

به گازرش شبکه شرق، به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، لغو پروازهای چارتری کیش و قشم از پایان بهمن ماه صحیح نیست، بلکه این موضوع در دست بررسی است و سازمان هواپیمایی کشوری پس از همه بررسی‌ها نتیجه نهایی را به‌زودی اعلام خواهد کرد.

به‌دنبال مشکلات موجود در پیدا کردن و خریدن بلیت هواپیما و قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب که به‌صورت چارتری به فروش می‌رفت، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی مردادماه امسال، به سازمان هواپیمایی کشوری گفت ترتیبی اتخاذ کند که پروازهای چارتری تا اطلاع ثانوی لغو شود تا آرامش به بازار بلیت برگردد. با وجود این، در برخی از مسیرها و در ایام کم‌تقاضا، این محدودیت برداشته شده بود.

تعیین‌تکلیف پروازهای چارتری کیش و قشم توسط سازمان هواپیمایی 

در روزهای گذشته خبری مبنی‌بر لغو پروازهای چارتری قشم و کیش از پایان بهمن‌ماه منتشر شد، در این راستا به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری، جعفر یازرلو، سخنگوی این سازمان با توجه به اتمام مهلت بخشنامه قبلی درباره پروازهای چارتری کیش و قشم، اظهار کرد: این سازمان به زودی بخشنامه جدید را درباره این دو مسیر صادر می‌کند.

وضعیت آشفته شرکت‌های هواپیمایی و کنسلی پروازها

ایرلاین ایران‌ایرتور زمانی که دید قیمت بلیت هواپیما را با قیمت پایین عرضه کرده، به کنسل کردن پرواز اقدام کرد که موجب نارضایتی مسافرین شد.

شاهد شیوه جدید افزایش قیمت بلیت هواپیما توسط ایرلاین‌ها هستیم؛ به طوری‌که ایرلاین‌ها به صورت کاملاً خودسرانه قیمت بلیت را افزایش دادند اما چون با مخالفت مسؤولان سازمان هواپیمایی و تعزیرات مواجه شدند بلیت‌های عرضه شده را به یک باره کنسل کرده و هواپیمای جایگزین هم برای مسیرهای پروازی که برایش بلیت فروخته‌اند، قرار نمی‌دهند.

وقتی به سایت‌های فروش بلیت مراجعه می‌کنیم، با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت در برخی از مسیرهای پروازی مواجه می‌شویم این موضوع موجب شده است تا شرکت‌های هواپیمایی به دنبال خواسته خود که همان افزایش قیمت بلیت است باشند حتی به قیمت کنسل کردن مسیر پروازی که برایش بلیت فروخته شده است.

ایرلاین‌ها با انجام چنین روش‌هایی در برابر قانون مقاومت می‌کنند که چنین روشی موجب سوداگری و رواج عرضه بلیت با قیمت نامتعارف در بازار می‌شود.

اخیراً مسافر یکی از یک ایرلاین‌ها، موضوعی را مطرح کرد که شنیدنش خالی از لطف نیست. این مسافر پرواز داخلی گفت: حدود یک‌ماه پیش بلیت خود را از مبدا مشهد به مقصد تهران به تاریخ چهارشنبه (۲ اسفندماه) ساعت ۹:۴۵ دقیقه شب از یکی از شرکتهای داخلی خریداری کرده.

این مسافر در ادامه تاکید کرد: بلیت را به قیمت یک میلیون و ۵۵۰ خریداری کرده اما این شرکت هوایی پرواز را کنسل کرد تا مجدد با افزایش قیمت، بلیت‌ها را به فروش برساند. البته باید با این موضوع توجه که پول چندین مسافر حدود یک ماه در حساب این شرکت بود و سود روزشمار نیز دریافت کرد که چنین روندی از نظر شرعی مورد تأیید نخواهد بود. پیش‌از خرید بلیت، اقامت هتل را تهیه کرده بودم الان با کنسلی بلیت هواپیما مجبور به کنسلی هتل هم هستم که چیزی حدود ۸ میلیون ضرر می‌کنم.

او گفت: زمانی که علت کنسلی پرواز پیگیری کردم گفتن هواپیما نقض فنی دارد، ۱۰ روز جلوتر قطعاً هواپیمایی دچار نقض فنی نمی‌شود و اگر بنا به کنسلی بود باید پروازی جایگزین می‌کردند یا جریمه پرداخت کنند.

این شخص تاکید کرد: با توجه به نبود بلیت، حتی امکان تهیه بلیت توسط خود مسافرهم نیز نیست.

وضعیت بازار بلیت هواپیما هر روز آشفته‌تر از روز گذشته می‌گذرد، اختلاف نظر سازمان و ارگان‌ها برای نحوه قیمت‌گذاری بلیت هواپیما موجب شکایت مسافرین این صنعت حمل و نقل شد؛ به نظر می‌رسد با موقوف‌الاجرا شدن حکم دیوان عدالت اداری، شرکت‌های هوایی از قانون قبلی پیروی نمی‌کنند و براساس دلخواه خود بلیت را قیمت‌گذاری و در بازار عرضه می‌کنند.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها