|

تصمیم دولت برای تغییر ساعت رسمی کشور/ ساعت کاری کاهش می‌یابد؟

جزئیات برنامه دولت برای تغییر ساعت رسمی کشور و ساعت کاری ادارات و کارمندان اعلام شد.

تصمیم دولت برای تغییر ساعت رسمی کشور/ ساعت کاری کاهش می‌یابد؟

به گزارش شبکه شرق، وزیر اقتصاد در خصوص برنامه دولت برای تغییر ساعت رسمی و ساعت کاری ادارات اعلام کرد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت این اختیار دارد که ساعت دستگاه‌های زیر مجموعه خود را به گونه‌ای تنظیم کند که استفاده بهینه از انرژی محقق شود.

 «سید احسان خاندوزی» وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در مقدمه نشست خبری خود، با اشاره به رشد تولید در سال ۱۴۰۲ بیان کرد: در بخش حقیقی اقتصاد ایران در روزهای گذشته به تازگی گزارشی در رابطه با میزان تولید و فروش شرکت های بزرگتر صنعتی کشور منتشر شد که براساس آن در دی‌ماه امسال، نسبت به ماه مشابه سال قبل، شاهد رشد تولید بودیم.  دولت موفق شد یکی از لنگرهای تورمی را به خوبی کنترل کند. 

سخنگوی اقتصادی دولت با تاکید بر اینکه بر اساس اطلاعات مرکز آمار تورم نقطه به نقطه مسکن در پایان دی ماه نسبت به دی ماه ۱۴۰۱، معادل ۱۱ درصد کاهش داشته است، بیان کرد: همچنین نسبت به اردیبهشت امسال هم حدود ۷۵ واحد درصد کاهش تورم نقطه نقطه قیمت مسکن داشته‌ایم؛ البته این رقم به معنای کاهش سرعت رشد قیمت‌ها بوده است و البته در سال جاری عدد قیمت‌های مسکن به صورت مطلق هم کاهش داشته است تورم ماهانه مسکن در امسال ۵ ماه را منفی داشتیم در سایر ماه‌ها رشد بسیار نازلی بوده و در ماه هایی که منفی نبوده رشد مثبت زیر ۲ درصد داشته است. 

خاندوزی گفت: عبور ترانزیت از مرز ۱۴.۲ میلیون تن در پایان دی ماه گذشت که نسبت به ۱۰ ماهه پارسال، رشد ۳۰ درصدی ترانزیت را نشان می‌دهد انتظار داریم تا پایان سال به ۱۶ میلیون تن ترانزیت کالا از قلمروی ایران برسیم علت اهمیت رشد ترانزیت هم بی‌اثر بودن تحریم‌ها بود که راه‌حل دولت سیزدهم بود و آن جایابی اقتصاد ایران در منطقه و همسایگان است و باید اقتصاد ایران را از منظر ارتباطات بین المللی ارتقا دهیم تا تحریم ها را کم اثرتر کند. 

وزیر اقتصاد درباره ساماندهی رمزارزها اظهار داشت: راهبرد دولت در این خصوص شفافیت و مشاهده پذیری این بخش است همچنین به دنبال تدوین قوانینی هستیم تا هم از کلاهبرداری ها جلوگیری شود و هم شفافیت داشته باشیم در سایر کشورها هم ابزار مختلفی برای مشاهده پذیری این بخش ایجاد شده به خصوص که این حوزه ذاتا تمایل به عدم شفافیت دارد، در قانون جدید بانک مرکزی که آذر ماه از سوی رییس جمهور ابلاغ شد این وظیفه بر عهده بانک‌مرکزی گذاشته شده تا سندی برای رمز ارزها تدوین شود تا در این خصوص به شفافبت برسد بانک مرکزی سند آن را تهیه کرده و در مراحل بررسی و تأیید قرار دارد. 

برنامه دولت برای تغییر ساعت رسمی کشور

خاندوزی با تاکید بر اینکه دولت برنامه‌ای برای تدوین لایحه تغییر ساعت کار رسمی کشور ندارد، گفت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دولت این اختیار دارد که ساعت دستگاه‌های زیر مجموعه خود را به گونه‌ای تنظیم کند که استفاده بهینه از انرژی محقق شود.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: بررسی‌های وزارت نیرو نشان می‌دهد که در فصل گرم سال گذشته، تغییر ساعت اداری در حوزه مجموعه‌های زیر نظر دولت و نهادهای عمومی، صرفه‌جویی ۸۵۰ مگاواتی در مصرف برق کشور را به همراه داشته است که این عدد معادل میزان تولید سه نیروگاه است.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: با توجه به اثربخش بودن این سیاست، در سال آینده نیز دولت از این ظرفیت برای کاهش مصرف انرژی استفاده خواهد کرد.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی نظر دولت درباره تعطیلی‌های پایان هفته اظهار داشت: دولت سال گذشته در این زمینه لایحه‌ای به مجلس داده بود و منتظر جمع‌بندی مجلس در این‌خصوص هستیم و قانون هرچه تکلیف کند، دولت مجری آن خواهد بود.

 

منبع: خبرگزاری دانشجو
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها