|

آمار تکان‌دهنده از دندان‌های خراب ایرانی‌ها و هزینه‌های سنگین دندان‌پزشکی/ کشیدن دندان، تنها گزینه مردم است!

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با عنوان این مطلب که دهان مردم پرشده از دندان‌های پوسیده و خراب، گفت: دندان کشیدن، تنها راه مردم برای خلاص شدن از درد دندان است؛ زیرا، هزینه‌های ترمیم دندان‌ها به شدت بالا است.

آمار تکان‌دهنده از دندان‌های خراب ایرانی‌ها و هزینه‌های سنگین دندان‌پزشکی/ کشیدن دندان، تنها گزینه مردم است!

به گزارش شبکه شرق، شاخص‌های سلامت دندان‌های ایرانی‌ها، در سال‌های اخیر، نه‌تنها بهبود نیافته که برعکس، اُفت کرده است و دلیل اصلی آن، بی‌برنامگی وزارت بهداشت است.

وضعیت دندان‌های ایرانی‌ها، از شیرخوارگی تا بزرگسالی و سالمندی، تقریباً در یک سطح است؛ به طوری که خرابی دندان‌ها در سنین کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی، بزرگسالی و سالمندی، تفاوت چندانی با هم ندارد.

مارال قربانزاده، دکترای حرفه‌ای دندانپزشکی، با اشاره به هزینه‌های سنگین دندان‌پزشکی برای آحاد مختلف جامعه، گفت: هزینه‌های سنگین و سرسام‌آور درمان‌های دندان‌پزشکی، مهم‌ترین دغدغه همکاران دندان‌پزشک است.

او با انتقاد از اینکه خدمات درمان دندان‌پزشکی را جزو خدمات لوکس تلقی می‌کنند، افزود: همه خدمات دندان‌پزشکی، فقط زیبایی نیست که برای آن ردیف بودجه بیمه‌ای نمی‌بینند.

قربانزاده ادامه داد: از شورای عالی بیمه انتظار داریم برای سلامت مردم، ردیف بودجه دندان‌پزشکی را ببیند. زیرا، برای ما دردناک است که مردم به خاطر نداشتن هزینه درمان دندان‌پزشکی، فقط تن به کشیدن دندان می‌دهند. امیدواریم هزینه‌های خدمات دندان‌پزشکی مورد حمایت بیمه‌ها قرار بگیرد، تا روزی فرا‌برسد که دهان مردم عاری از دندان‌های خراب باشد و بعد از آن بتوانیم به سمت برنامه پیشگیری برویم.

در همین حال، باقر شهنی‌زاده، رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، به وضعیت سلامت دندان‌های ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه میزان پوسیدگی دندان‌ها بعد از کرونا بالا رفت و اگر یک آمایش سراسری در رابطه با بررسی شاخص سلامت دهان و دندان در کشور انجام نشود، وضعیت خرابی دندان‌های مردم بدتر خواهد شد.

او با عنوان این مطلب که دهان مردم پرشده از دندان‌های پوسیده و خراب، افزود: دندان کشیدن، تنها راه مردم برای خلاص شدن از درد دندان هستند. زیرا، هزینه‌های ترمیم دندان‌ها به شدت بالا است.

شهنی‌زاده ادامه داد: اگر پیشگیری اتفاق نیفتد، شاخص سلامت دندان در جامعه، نزولی خواهد شد.

رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران افزود: اغلب درمانگاه‌های دندانپزشکی در بخش دولتی، فقط به کشیدن دندان بسنده کرده‌اند و این در حالی است که نیاز داریم به سمت و سوی ترمیم دندان‌ها، با حمایت دولت پیش برویم.

او تاکید کرد: ما و مردم اطلاع جامع و کاملی از برنامه‌های بهداشت و پیشگیری در حوزه دندان‌پزشکی نداریم. اگر برنامه‌های بهداشت و پیشگیری در حوزه دندان‌پزشکی موفق بود، نباید مطب‌های دندان‌پزشکی ما شلوغ باشند.

وی گفت: نیاز به ایجاد مراکز دندانپزشکی با تعرفه پایین، به این دلیل است که میزان پوسیدگی دندان‌ها بالا است.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها