|

زمان اجرای قانون افزایش سن بازنشستگی و واریز عیدی بازنشستگان

آخرین اخبار و جزئیات در خصوص زمان اجرای قانون افزایش سن بازنشستگی و همچنین زمان پرداخت عیدی بازنشستگان اعلام شد.

زمان اجرای قانون افزایش سن بازنشستگی و واریز عیدی بازنشستگان

به گزارش شبکه شرق، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: قانون افزایش سن بازنشستگی اگر ابتدای سال آینده ابلاغ شود، اجرا خواهد شد.

میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در نشست خبری، با اشاره به اینکه ۷۴ درصد از جمعیت ایران تحت پوشش تامین اجتماعی‌اند، افزود: قبل انقلاب، ۲۰ درصد جامعه ۳۵ میلیونی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بود. همچنین قبل انقلاب ۲۰ مرکز درمانی بود ولی امروز ۴۰۴ مرکز درمانی تخصصی و فوق‌تخصصی و بیمارستان تامین اجتماعی فعال است و توسعه در حال ادامه است.

مدیر‌عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: در دو سال و نیم گذشته، اقدامات خوبی صورت گرفته است. اوایل امسال طبق دستور رئیسی، ۱۰۰ درصد مردم تحت پوشش بیمه درمانی بیمه سلامت و تامین اجتماعی و… هستند و این دستاورد بزرگی است.

موسوی تاکید کرد: تامین اجتماعی هم اجتماعی و اقتصادی است و در حوزه‌هایی مثل بیمه، خدمات درمانی و… فعالیت دارد و خریدار راهبردی خدمات سلامت است؛ ۹ هلدینگ بزرگ فعال است و در اقتصاد خرد و کلان تاثیرگذار است.

او یادآور شد: ۴۷ میلیون تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی‌اند و یک میلیون و ۳۰۰ کارگاه را تحت پوشش بیمه‌ای داریم. همچنین با حمایت تامین اجتماعی، امسال ۲۶ هزار کارگاه تولیدی از شرایط تعدیل خارج شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت سرپایی و ۱۳ هزار خدمت روزانه بستری در حوزه درمان صورت می‌گیرد.

موسوی ادامه داد: صندوق‌ها از چالش‌ها است و ما روی این موضوع و مدیریت بهینه تمرکز راهبردی کرده‌ایم. البته برخی بحران سازی افراطی می‌کنند. به نظر ما، سیر طبیعی همه صندوق‌ها دارند و دوران‌های مختلف کودکی، بلوغ و سالمندی دارند و از تجربه کشورهای مختلف استفاده می‌کنیم.

او اعلام کرد: ناترازی شدید و کسری شدید چهار تا پنج هزار میلیارد تومانی در صندوق تامین اجتماعی مواجه بودیم و استقراض بی رویه صورت گرفته بود ۱۰۶ هزار میلیارد تومان فقط از بانک رفاه استقراض صورت گرفته بود و این چالش بود. همچنین تعداد بیمه شده نسبت بازنشسته در حال تغییر است و ضریب پشتیبانی در حال کاهش است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: ۵۳ درصد بازنشستگی‌ها پیش از موعد است و بار مالی سنگینی به صندوق‌ها وارد کرده؛ لذا بر اساس اقتضای تحولات اجتماعی و افزایش امید به زندگی باید تغییرات رخ می‌داد.

موسوی با اشاره به اینکه در شرایط عادی نیستیم لذا رویکرد تحولی لازم بود، افزود: هشت هدف راهبری مانند توانمند‌سازی صندوق، توسعه صندوق، هوشمند سازی و… مد‌نظر بوده است و رکورد درآمدی سال جاری، ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده و اگر مثل سابق مسیر را می‌رفتیم کسری پنج هزار میلیاردی به شدت افزایش می‌یافت.

او با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین و ابر بدهکار ترین سازمان تأمین اجتماعی بوده است، اعلام کرد: در این دولت، ۲۴۰ همت (هزار میلیارد تومان) از بدهی انباشته شده پرداخت شده‌است. البته تامین اجتماعی ابرطلب‌کار هم هست و باید اقدامات لازم صورت گیرد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: ۱/۳۰۰ میلیارد تومان هزینه کنونی بیمه بیکاری است که در حال پرداخت آن هستیم. همین ۲۱۰ کلینیک دیابت و فشار خون راه‌اندازی و ۷۸ پروژه عمرانی در این دولت مد‌نظر قرار گرفت.

احتمال اجرای قانون افزایش سن بازنشستگی از ابتدای سال جدید

موسوی در پاسخ به سوالی درباره افزایش سن بازنشستگی اظهارداشت: افزایش سن بازنشستگی با توجه به تحولات اجتماعی، سن امید به زندگی و شرایط ناپایدار صندوق‌ها ضرورت دارد و تصمیم حاکمیتی است.

او با اشاره به اینکه این موضوع باید سه دهه قبل آغاز می‌شد، گفت: البته اصلاحات باید همه‌جانبه باشد؛ همچنین قانون اختیاری و اجرای آن کند است.

او با بیان اینکه این قانون انعطاف دارد، گفت: مثلاً برای کسانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه دارند، تغییر در سن بازنشستگی نیست.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: قانون افزایش سن بازنشستگی اگر ابتدای سال آینده ابلاغ شود، اجرا خواهد شد.

زمان پرداخت عیدی بازنشستگان

موسوی در پاسخ به این پرسش که عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی چه زمانی پرداخت می‌شود، گفت: زمان و جزئیات عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز مشخص نیست و باید تامین مالی شود، اما تلاش می‌کنیم در زمان مشخص پرداخت کنیم.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها