|

هشدار هواشناسی برای ۷ استان/ برف و یخبندان در راه است

سازمان هواشناسی از نفوذ سامانه بارشی، بارش برف و باران و کاهش شدید دما هشدار داد.

هشدار هواشناسی برای ۷ استان/ برف و یخبندان در راه است

به گزارش شبکه شرق، کارشناس سازمان هواشناسی از اعلام هشدار نارنجی هواشناسی برای هفت استان برای روز جاری (جمعه، ششم بهمن ماه ۱۴۰۲) خبر داد.

«کبری رفیعی»، کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به پیش‌بینی وضعیت آب و هوایی امروز (جمعه، ششم بهمن) اظهار داشت: در استان های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری،‌ کهگیلویه و بویر احمد، کردستان، کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، مناطق مرکزی و شمال شرق کشور، بارش برف و باران و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

او افزود: با توجه به اعلام هشدار نارنجی برای امروز، در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، شمال فارس، جنوب غرب آذربایجان غربی، جنوب و شرق لرستان،‌ غرب و جنوب غرب اصفهان،‌ بارش ها نسبتا شدیدتر است و لغزندگی جاده‌ها جدی و احتمال سقوط بهمن در مناطق کوهستانی استان ها وجود دارد و هموطنان باید تمهیدات لازم را در نظر داشته باشند.

این کارشناس سازمان هواشناسی گفت: امروز در نیمه شمالی فارس، یزد، غرب و شمال کرمان، برخی نقاط سیستان و بلوچستان، وزش باد شدید و گرد و خاک را در پیش داریم. همچنین آب های جنوب کشور از امروز تا یکشنبه هفته پیش رو مواج و متلاطم پیش‌بینی شده است.

رفیعی افزود: تهران امروز آسمان کمی ابری را دارد و از بعد از ظهر با افزایش ابر همراه خواهد بود. امشب بارش های تهران شروع می شود و برای فردا نیز شاهد بارش باران خواهیم بود. بیشینه دمای امروز تهران 12 درجه سانتیگراد است.

او تاکید کرد: روز شنبه بارش در غرب کشور و زاگرس مرکزی تشدید می‌شود و نیمه غربی کشور و همین‌طور مناطقی از جنوب و شرق کشور را در بر می گیرد. این سامانه بارشی برای روز یکشنبه در نیمه شرقی کشور فعال است.

بارش برف و باران در ۸ استان

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: امروز بارش برف و باران در ۸ استان کشور برفی و بارانی خواهد بود.

به نقل از سازمان هواشناسی، امروز (جمعه) در استان‌های خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، کرمانشاه، جنوب آذربایجان غربی، مناطق مرکزی شرق و شمال شرق کشور بارش برف و باران و وزش باد رخ می‌دهد. بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، فردا (شنبه) بارش‌ها در غرب و زاگرس مرکزی تشدید شده و نیمه غربی و مناطقی از جنوب و شمال شرق کشور را نیز فرا می‌گیرد.

یکشنبه در دامنه‌های زاگرس واقع در جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور بارش پراکنده رخ می‌دهد و سپس بارش به شرق سواحل دریای خزر و کل نوار شرقی کشور کشیده خواهد شد.

دوشنبه در شمال آذربایجان شرقی، برخی مناطق اردبیل، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، بارش پیش بینی می‌شود و روز سه شنبه بارش در شمال غرب و غرب سواحل ادامه خواهد داشت.

برپایه این گزارش، امروز در نیمه شمالی فارس، یزد، غرب و شمال کرمان، برخی نقاط سیستان و بلوچستان و شنبه علاوه بر این مناطق در خراسان جنوبی نیز گاهی وزش باد شدید و در برخی از این نقاط خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

امروز بخش‌های مرکزی و غربی خلیج فارس، روز شنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و روز یکشنبه شرق خلیج فارس مواج است. همچنین یکشنبه و دوشنبه دریای خزر مواج است.

آسمان تهران امروز کمی ابری، از بعد از ظهر نیمه ابری تا تمام ابری است و کاهش با افزایش باد همراه است. برای امشب نیز آسمان پایتخت نیمه ابری تا ابری و گاهی همراه با وزش باد و بارش باران پیش‌بینی می‌شود.

هشدار هواشناسی درباره کاهش شدید دما

سازمان هواشناسی کشور از نفوذ سامانه بارشی از جنوب غرب کشور طی روز جاری خبر داد.

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: امروز جمعه (۶ بهمن) با ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور در استان‌های واقع در جنوب غرب و جنوب، ابرناکی همراه با بارش باران و برف پیش‌بینی می‌شود و بعد از ظهر گستره بارش مناطقی از شمال غرب، غرب، مرکز، شرق و شمال شرق کشور را فراخواهد گرفت.

همچنین در استان‌های خراسان رضوی، سمنان، یزد، خراسان جنوبی‌، کردستان، ایلام، نیمه شمالی بوشهر و مناطق مرکزی بارش خواهیم داشت.

شنبه در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان و خراسان شمالی بارش برف و باران خواهیم داشت.

هفته آینده در اکثر مناطق کشور دما سه تا هفت درجه کاهش می‌یابد که هفته نسبتاً سردی نسبت به هفته گذشته خواهیم داشت.

بیشینه و کمینه دمای امروز تهران، به ترتیب ۱۲ و سه درجه سانتی‌گراد است.

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها