|

هواشناسی: هشدار برف و باران به ۱۶ استان/ تهرانی‌ها منتظر بارش‌ شدید باشند

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد از شدت فعالیت سامانه بارشی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در بعضی از استان‌ها خبر داد.

هواشناسی: هشدار برف و باران به ۱۶ استان/ تهرانی‌ها منتظر بارش‌ شدید باشند

به گزارش شبکه شرق، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از افزایش سرعت وزش باد (جریانات شمال - شمال غربی، بیشینه سرعت وزش باد تا ۳۰ نات) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۲ متر و دور از سواحل بیش از ۲ متر خبر داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد از شدت فعالیت سامانه بارشی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در بعضی از استان‌ها خبر داد.

سازمان هواشناسی درباره فعالیت سامانه بارشی همراه با رگبار باران و گاهی رعد و برق و همچنین وزش باد شدید موقت و بارش برف در مناطق کوهستانی و سردسیر هشدار زرد رنگ صادر کرد.

بر اساس این هشدار از دوشنبه آذربایجان غربی و نیمه غربی استان‌های ایلام، کردستان و کرمانشاه و سه‌شنبه شمال و شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال و غرب خراسان جنوبی، شمال و ارتفاعات استان‌های البرز، تهران، قزوین، ارتفاعات و شرق هرمزگان دچار مخاطره جوی خواهند شد.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال خسارت دیدن سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال تاخیر در پروازها و احتمال آسیب دیدن محصولات کشاورزی پیش بینی شده است.

سازمان هواشناسی موارد زیر را توصیه کرد:عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد.

افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج دریا

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از افزایش سرعت وزش باد (جریانات شمال - شمال غربی، بیشینه سرعت وزش باد تا ۳۰ نات) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۲ متر و دور از سواحل بیش از ۲ متر خبر داد.

بر اساس این هشدار از سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ تا جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، خلیج فارس و نیمه غربی تنگه هرمز دچار مخاطره جوی خواهند شد.

بر اثر این مخاطره جوی خطر غرق‌شدن شناگران و غواصان، پاره‌شدن تورهای صیادی، آسیب به شناورها به‌ویژه شناورهای تفریحی، سبک و نیمه‌ سنگین، اختلال در ترددها و فعالیت‌های دریایی، خطر خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحلی و اختلال در فعالیت های ساحلی و فراساحلی و سکوهای نفتی پیش‌بینی شده است.

سازمان هواشناسی موارد زیر را توصیه کرد:

منع شنا و غواصی و تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، محدودیت فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحلی و سکوهای نفتی.

 

منبع: همشهری آنلاین
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها