|

هشدار هواشناسی: افزایش آلودگی هوای ۵ شهر/ رگبار و رعد و برق در ۱۲ استان

​سازمان هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای پنج شهر تا یکشنبه هفته آینده (۵ آذر) همچنین و وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در ۱۲ استان هشدار داد.

هشدار هواشناسی: افزایش آلودگی هوای ۵ شهر/ رگبار و رعد و برق در ۱۲ استان

به گزارش شبکه شرق، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نسبت به سکون نسبی هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا هشدار داده و آورده است: پایداریِ هوا طی امروز ( ۲ آذر) در تهران، اصفهان و کرج، جمعه (۳ آذر) در تهران، اصفهان، کرج، سمنان و اراک، شنبه (۴ آذر) و یکشنبه (۵ آذر) در تهران، اصفهان، قم، کرج، سمنان و اراک پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای پنج شهر تا یکشنبه هفته آینده (۵ آذر) همچنین و وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در ۱۲ استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نسبت به سکون نسبی هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا هشدار داده و آورده است: پایداریِ هوا طی امروز ( ۲ آذر) در تهران، اصفهان و کرج، جمعه (۳ آذر) در تهران، اصفهان، کرج، سمنان و اراک، شنبه (۴ آذر) و یکشنبه (۵ آذر) در تهران، اصفهان، قم، کرج، سمنان و اراک پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط افزایش غلظت آلاینده‌ها و شاخص‌ آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها انتظار می‌رود.

سازمان هواشناسی نسبت به مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی، کنترل فعالیت‌های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری با اشاره به فعالیت سامانه بارشی در بخی استان‌ها آورده است: رگبار باران گاهی با رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و احتمال تگرگ طی جمعه (۳ آذر) در خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری، یزد، غرب و جنوب اصفهان، جنوب لرستان، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و روز شنبه (۴ آذر) در کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی پیش‌بینی ‌می‌شود.

در این وضعیت جوی احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال تاخیر در پرواز، احتمال آسیب به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی خودداری از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد را توصیه می‌کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها