|

محمد تقی فاضل میبدی،‌ استاد دانشگاه و حوزه در گفتگو با شبکه شرق:

گروهی موسوم به «هزاره‌گرا» پشتِ مسمویت‌های سریالی مدارس است / مرکز ثقل این جریان در قم و اصفهان است

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: «عمدی بودن این ماجرا واقعیت دارد. گفته می‌شود گروهی موسوم به هزاره‌گرا مسئول این مسمومیت‌های سریالی در مدارس هستند.»

گروهی موسوم به «هزاره‌گرا» پشتِ مسمویت‌های سریالی مدارس است / مرکز ثقل این جریان در قم و اصفهان است

به گزارش خبرنگار شبکه شرق، مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان از قم شروع و حالا به بروجرد رسیده‌است. گفته می‌شود نهادهای امنیتی و قضایی در حال بررسی دلایل این موضوع هستند، با این حال روند این تحقیقات  هنوز منجر به نتیجه روشن و پاسخگویی به افکار عمومی نشده‌است. برخی مقامات از جمله دادستان کل کشور بر عمدی بودن این مسمومیت‌های سریالی تاکید کرده‌اند اما تا امروز هیچ خبری مبنی بر بازداشت فرد یا گروهی منتشر نشده‌است. محمدتقی فاضل میبدی، استاد دانشگاه و حوزه در گفت‌و‌گو با «شبکه شرق» معتقد است که گروهی موسوم به «هزاره‌گرا» مسمویت‌های سریالی را رقم زده‌اند. 

او در این مورد توضیح داد: «عمدی بودن این ماجرا واقعیت دارد. گفته می‌شود گروهی موسوم به هزاره‌گرا مسئول این مسمومیت‌های سریالی در مدارس هستند. این گروه‌ و تفکر معتقد است که دختران نباید درس بخوانند یا نهایتا باید تا سوم دبستان درس بخوانند. این جریان یک جریان مذهبی و ضد مدرنیته است.»

محمد تقی فاضل میبدی همچنین گفت: «یک جامعه‌شناس که نمی‌توانم نامش را بگویم در قم پژوهشی در این زمینه انجام داده‌ و در جلسه‌ای این موضوع را برای برخی شرح داده‌است. در این تحقیقاتی که انجام داده به این نتیجه رسیده‌است که هزاره‌گراها این اقدامات را انجام می‌دهند. این مسمومیت‌ها اتفاقی نیست. این جریان شبیه طالبان هستند،  گرچه طالبان اجازه نمی‌دهد دختران به دانشگاه بروند اما این گروه می‌گویند دختر نهایتا تا سوم دبستان باید درس بخواند. من در شگفتم که چرا دولت و نهادهای امنیتی این جریان را دنبال و موضوع برای مردم شفاف نمی‌کند.»

این روحانی در مورد فضای حاکم بر قم بعد از این مسمومیت‌ها توضیح داد: «در مدارس دخترانه رعب و وحشت حاکم است. جامعه‌شناسی که پژوهشی در این خصوص انجام داده، معتقد است مرکز ثقل این جریان در قم و اصفهان است.»

او در پاسخ به این سوال که واکنش بیوت مراجع در این مدت چه بوده‌است، توضیح داد: «من تا به حال نشنیده‌ام که روحانی یا چهره شاخصی از این جریان حمایت کند و نمی‌دانم آیا فرد شاخصی پشت این ماجرا هست یا خیر، اما مطمئنا این ماجرا تصادفی نیست..»

فاضل میبدی در پایان گفت‌: «خبر دارم که خانواده‌ها می‌ترسند دخترانشان را به مدرسه بفرستند. فضای رعب و وحشت در شهر ایجاد شده و درصد زیادی از تحصیل محروم شده‌اند تا جانشان حفظ شود.»