|

مشاهده یک قلاده پلنگ در منطقه شکار ممنوع تپال شاهرود

مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان از مشاهده یک قلاده پلنگ در زیستگاه‌های شهرستان شاهرود خبر داد.

مشاهده یک قلاده پلنگ در منطقه شکار ممنوع تپال شاهرود

به گزارش شبکه شرق، بهرام‌علی ظاهری، مدیرکل محیط‌زیست استان سمنان گفت: این پلنگ در روزهای سرد و برفی اخیر در زیستگاه مشاهده شده است.

وی از ثبت تصاویر و فیلم‌هایی از این گربه‌سان خبر داد و تصریح کرد: فیلمبرداری و تصویربرداری از این پلنگ توسط علیرضا دزیانیان از محیط‌بانان محیط زیست صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این تصویربرداری روز جمعه توسط محیط‌بانان حین گشت در منطقه انجام شده افزود: این پلنگ در منطقه شکار ممنوع تپال مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه منطقه شکار ممنوع تپال وسعتی افزون بر ۳۰ هزار هکتار دارد افزود: این منطقه شکار ممنوع در شمال غربی شهرستان شاهرود واقع شده است.

وی با بیان اینکه زیستگاه تپال از سال ۷۳ از سوی شورای عالی حفاظت محیط‌زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع ثبت و تحت حفاظت قرار گرفت اظهار کرد: می‌توان قوچ، میش، کل، بز، آهو، خرس قهوه‌ای، پلنگ، تیهو، کبک و انواع پرندگان شکاری و...از مهمترین حیات وحش این منطقه هستند.

وی با بیان اینکه درمنه، گون، انواع گرامینه و ارس و...از جمله گونه‌های گیاهی بارز این منطقه هستند افزود: این منطقه از تنوع گیاهی و جانوری خوبی برخوردار است.

وی اضافه کرد: منطقه شکار ممنوع تپال به دلیل نزدیکی و مجاورت با شاهرود و مجن از موقعیت خاصی برخوردار بوده و دسترسی به این منطقه برای گردشگران و دوستداران طبیعت با کمترین زمان و هزینه امکان‌پذیر است.

 

منبع: ایسنا