|

مقایسه زندگی درامد و سختی قدیم با الان

درزمان قدیم مردم به سختی زندگی می کردند و از لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی نداشتند مثلا در خانه ای که فقط ۴- ۵ اتاق داشت و به صورت خشت و گلی بود و در هر اتاقی یک خانوار زندگی می کردند.!!

وضعیت زندگی قدیم با الان تفاوت های بسیار دارد 

درزمان قدیم مردم به سختی زندگی می کردند و از لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی نداشتند مثلا در خانه ای که فقط ۴- ۵ اتاق داشت و به صورت خشت و گلی بود و در هر اتاقی یک خانوار زندگی می کردند.!!

خدا را شکر اکنون مردم زندگی خوبی دارند و امکانات کافی برخوردارند. اگرچه گرانی هست اما وضعیت بسیار خوب است. در زمانهای گذشته وضعیت مالی مردم برای خرید کالا  اصلا خوب نبود. مردم گرسنگی را تحمل می کردند اما اکنون اگرچه گرانی و تورم است اما مردم در رفاه بهتری زندگی می کنند. درزمانهای گذشته اهالی هیچ وسیله نقلیه ای نداشتند. حتی مردم برای سفر به کربلای معلی با پای پیاده می رفتند و یا بوسیله  الاغ، شتر و اسب مسافرت می کردند و بعضی مردم که فقیر بودند پیاده روی می کردند اما اکنون همه مردم وسیله نقلیه دارند.از لحاظ بهداشتی باید عرض کنم که در گذشته بسیاری از بچه ها هنوز به سن یک سالگی نرسیده بودند به خاطر کمبود امکانات بهداشتی سریع از دنیا می رفتند. امکانات بیمارستانی کم بود، همچنین پزشک حاذق و دارویی وجود نداشت اکنون در آرامستانهای ما خیلی کم قبور متعلق به کودکان دیده می شود چراکه با تجهیز امکانات بهداشتی در سطح شهر، بسیاری از بیماریها از بین رفته است. در زمانهای گذشته پوشاک مردم تنها به وسایل ساده همانند گیوه، ختم می شد. مردم هفته ای یک بار یا هر دو هفته ای یک بار در آبهای کثیف، حمام می کردند چون آب بهداشتی وجود نداشت و خزینه بود که حداقل روزی ۱۰۰ نفر از این آب استفاده می کردند و بیشتر بیماری ها ناشی از همین آبهای میکروبی بود و مردم ناچار بودند در این آب استحمام کنند، الحمدلله امروز، آبها کاملا بهداشتی است. اکنون پوشاک، بسیار متنوع و فراوان شده است. خدا را شکر خیلی نعمت داده و باید آن را قدر بدانیم.

دوره کدخدابودن !!!!

دوره کد خدایی در اون دوراه رایج بود در هر روستا یا دهکده ای کد خدایی وجود داشت و زمین های بسیار و افراد زیاد زیر دست داشت و از زیمن های خود به مردم روستا میداد تا روشون کار کنند و با کد خدا مشارکت کنند

آهنگ و موسیقی در قدیم 

پیش از هر چیز در مورد تاریخچه موسیقی باید این موضوع را به شما یادآور شویم که از اولین انسان هایی که به آموزش موسیقی علاقه مند شدند و آن را درک کردند و به کار گرفتند، اطلاعاتی نمی توان به دست آورد. بنابراین تاریخچه موسیقی را به طور دقیق نمی توان به یک زمان خاص نسبت داد. ولی بر طبق حدسیات مبدأ تاریخ موسیقی به ابتدای خلقت انسان برمی گردد.

در دوره های مختلف موسیقی رسم و رسوم های خودشو داشت موسیقی به زمان های خیلی قبل برمیگرده ولی ما دوره های دهه 50 و 60 رو یاد اوری از ترانه قدیمی در ذهن داریم و با مرور با روش های مختلف ریمیکس قدیمی این آهنگ رو ساخته و منتشر کردین بسیار ی از مردم الانم با سرچ دانلود آهنگ قدیمی در گوگل به سایت های مختلفی سر زده و در بخش دانلود آهنگ قسمت قدیمی ترانه های مورد نظر خودرو دانلود و گوش میدهند

همچنین درباره چگونگی پیدایش موسیقی میان محققان اختلاف نظر وجود دارد. اما چیزی که در تاریخچه موسیقی مسلم به نظر می رسد. این است که انسان قبل از آنکه تکلم و صوت را آموخته باشد با هنر موسیقی کم و بیش آشنا بوده زیرا وزن ها و آهنگ ها و حتی آوا هایی که از حنجره اش بیرون می آمده است جز نخستین گام ها در راه پیدایش و ظهور تاریخ موسیقی بوده است...

در زمان گذشته ایا جرم و دادگاه هم بود!!

سعی میشد  از هر ۱۰۰ شکایت ۹۵ مورد را جریمه نشود چراکه مردم آن زمان فقیر بودند. برای مثال اگر کسی بدون اخذ گواهینامه رانندگی می کرد سعی بر آن بود که وی را جریمه نکنند

. در گذشته مواد مخدر، فراوان بود اما کسی از این تریاک استفاده نمی کرد. مثلا در محله فیروزآباد در ۵ هزارنفر، شاید تنها ۴ نفر معتاد بودند و جوانان اصلا معتاد نبودند. باوجودی که حتی کشت تریاک هم در زمان گذشته می شد اما کسی معتاد نبود. حتی  تریاک، کوپنی و سهمیه ای بود و هر ۵ گرمی، ۴- ۵ ریال بود؛  باوجودی که ارزان بود اما کسی نمی خرید. این تریاک ها را تنها به افراد سالمند می دادند. درعین حال حتی فروشندگان هم معتاد نبودند؛ چون می دانستند اعتیاد علاجی جز مرگ ندارد و البته پولی هم در کار نبود. جوانی که معتاد شد غیرت ندارد، هیچ اعتباری هم ندارد. بنابراین مردم در زمان قدیم کمتر معتاد بودند.

 بیشترین اختلافات مردمی در شورای حل میشد . اصلا چه اختلافاتی بود

بیشتر تخلفات مربوط به موتورسواری  از جمله تصادف و.. بود

در درجه دوم اختلاف مربوط به زمین و آب بیشترین اختلاف ها بود. اما تخلفی که خیلی کمتر اتفاق می افتاد دزدی بود و باوجودی که مردم فقیر بودند و کار و اشتغال نبود اما کسی دست به سرقت نمی زد. چون وضع مالی مردم خوب نبود کم و بیش جرم  دزدی و سرقت اتفاق می افتاد.

به نظر می‌رسد زندگی در ٧٠‌سال پیش با زندگی در امروز خیلی تفاوت پیدا کرده باشد...

همیشه در خانه کاری برای انجام دادن وجود داشت و اهالی خانه همگی به آن سرگرم بودند.

بله! به‌ویژه برای زن‌های خانه که از همه زودتر بیدار می‌شدند و سماور را آتش می‌کردند. شب هم آخر همه می‌خوابیدند. مثل امروز نبود که همه چیز در دسترس باشد. هر فصل و هر ماهی از‌ سال ویژه یک کار بود. مثلا هر خانواده برای مصرف یک‌سال آینده، رب گوجه‌فرنگی درست می‌کرد. زن‌ها صد تا دویست کیلو گوجه‌فرنگی را پس از خرید، می‌شستند، له می‌کردند و در آفتاب می‌گذاشتند تا حسابی پخته شود. پس از یکی، دو روز آن را با زحمت صاف می‌کردند تا پس از پختن به رب تبدیل شود. آبغوره، سرکه و آبلیمو هم هر کدام برای خودش زحمتی فراوان داشت؛ هم درست کردن هم نگهداری آن.

امیدوارم این پست مورد پسندتون باشه و با دوستان خود به اشتراک بزارید.... 

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها