|

هشدار بارش برف و باران در ارتفاعات برای کوهنوردان

با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور و بارش برف و باران در ارتفاعات و پدیده مه و کولاک، سازمان هواشناسی به کوهنوردان توصیه کرد که از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

هشدار بارش برف و باران در ارتفاعات برای کوهنوردان

به گزارش شبکه شرق، با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور، صادق ضیاییان، درباره شرایط جوی کوهستان‌ها اظهار کرد: امروز ( یکم دی) سامانه بارشی از جنوب غرب کشور وارد می‌شود و استان‌های ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

وی ادامه داد: این بارش‌ها خفیف است، اما در کوهستان به‌صورت برف خواهد بود و بهتر است در این روز کوهنوردان وسایل زمستانی و مواجهه با برف را همراه داشته باشند و نکات ایمنی را رعایت کنند.

 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: طی روز جمعه (۲ دی) نیز حجم بارش‌ها بسیار سنگین و در ارتفاعات به‌ صورت برف است که بارش برف در ارتفاعات می‌تواند بیش از ۴۰ سانتیمتر نیز باشد.

 

وی ادامه داد: در ارتفاعات زاگرس مرکزی، ارتفاعات استان لرستان، ایلام و در شمال استان فارس بارش برف خواهیم داشت و درخواست ما از کوهنوردان این است که طی روزهای جمعه و شنبه (۲ و ۳ دی) صعود به ارتفاعات به‌ ویژه ارتفاعات زاگرس را نداشته باشند؛ چرا که بارش برف با کولاک همراه است و خطرات بسیار زیادی دارد.

 

ضیاییان گفت: روز شنبه نیز در رشته‌کوه البرز واقع در استان تهران، البرز، قزوین و همچنین ارتفاعات مازندران، بارش‌هایی پیش‌بینی می‌شود که می‌تواند شرایط برای کوهنوردی دشوار باشد. بنابراین بهتر است که کوهنوردان در این شرایط جوی به ارتفاعات صعود نداشته باشند.

 

وزش باد شدید و مه آلودگی در ارتفاعات پایتخت 

 

مازیار غلامی_ رئیس اداره کل هواشناسی استان تهران_ نیز درباره وضعیت جوی ارتفاعات تهران اظهار کرد: طی امروز (۱ دی) در نواحی کوهستانی، شرایط نیمه‌ابری تا ابری، پدیده مه در اواخر وقت، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

 

وی ادامه داد: فردا (۲ دی) آسمانی نیمه‌ ابری و وزش باد و افزایش ابر و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود که این بارش‌ها در ارتفاعات بالادست به صورت برف و در پایین دست به صورت باران خواهد بود.

 

رئیس اداره کل هواشناسی استان تهران، افزود: طی روز با گذر زمان و نزدیک شدن به غروب، هوای سرد نفوذ می‌کند و مستقر می‌شود و ما در روزهای شنبه و یکشنبه (۳ و ۴ دی) بارش برف و باران پراکنده و وزش باد شدید را در ارتفاعات خواهیم داشت.

 

غلامی با توجه به وجود سرمای شدید در ارتفاعات و مه‌آلودگی هوا توصیه کرد: کوهنوردان حتما تجهیزات لازم و لباس‌های گرم همراه داشته و مراقب مه آلودگی هوا باشند؛ ‌چراکه مه ممکن است در جهت‌یابی آن‌ها مشکلی ایجاد کند.

منبع: ايسنا