|

روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور:

زنگ خطر برای رشته ریاضی به صدا درآمده است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: در حال حاضر، بیشتر داوطلبان در رشته تجربی، سپس علوم‌انسانی و بعد در ریاضی شرکت می‌کنند که یک زنگ خطر برای ریاضی‌فیزیک است.

زنگ خطر برای رشته ریاضی به صدا درآمده است

به گزارش شبکه شرق، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور درباره تغییر علاقه داوطلبان کنکور سراسری طی سالیان اخیر گفت: زمانی که در کنکور شرکت کردم، حدود ۹۰۰ هزار داوطلب در رشته ریاضی، ۶۰۰هزار نفر در علوم‌تجربی و ۳۰۰ هزار نفر در علوم‌انسانی شرکت‌ می‌کردند. در حال حاضر، بیشتر داوطلبان در رشته تجربی، سپس علوم‌انسانی و بعد در ریاضی شرکت می‌کنند که یک زنگ خطر برای ریاضی‌فیزیک است.

دکتر روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی در جشن ورودی‌های دانشجویان مقطع کارشناسی ۱۴۰۱ دانشگاه صنعتی شریف با عنوان "سلام شریف" که امروز ۱۳ آبان با حضور نودانشجویان و خانواده‌های آنها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، در سخنانی با بیان اینکه به شما دانشجویان یک کد می‌دهم، تصریح کرد: در گذشته، هرکسی که به دنبال فراگرفتن یک کار و مهارت بود، او را در کنار استادکار می‌گذاشتند. من از شما می‌خواهم که در کنار یک استادکار قرار بگیرید، این استاد ممکن است که یک عضو هیئت‌علمی، صاحب شرکت دانش‌بنیان یا دانشجوی سال بالاتر باشد.

این استاد دانشگاه افزود: باید افتخار کنیم که در ناحیه نوآوری شریف زندگی می‌کنیم. منطقه‌ای که ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان در آن حضور دارند تمام این شرکت‌ها، توسط جامعه شریف احداث شده‌اند و به کارهای بزرگ دست می‌زنند و هرکدام می‌توانند در نقش یک استاد باشند.

وی با خطاب قراردادن نودانشجویان دانشگاه شریف گفت: اولین توصیه من به نودانشجویان این است که دانشجویان سال‌بالایی و اساتید را بیابند و خود را با آنها پیوند بزنند. افرادی که به موفقیت کمک می‌کنند، اساتید هستند؛ صرفا با مطالعه و خواندن موفقیت حاصل نمی‌شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی خاطرنشان کرد: تمام کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند، در حال و هوای قبل از دانشگاه قرار دارند. در حالی که باید با قرار گرفتن در دانشگاه ریلکس کنید و آزاد باشید.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری همچنین با خطاب قراردادن والدین نودانشجویان گفت: به فرزندانتان اجازه دهید که آزادی عمل، آزادی اندیشه و آزادی در تصمیم‌گیری داشته باشند. فرزندان شما، دانش‌آموزان دیروزی بودند که به زیست دانشجویی وارد شده‌اند. دیروز، دانش را می‌آموختند اما در حال حاضر، جوینده معرفت و علم هستند. آنها را برای نمره‌ای که کسب کرده‌اند، سرزنش نکنید. آنها، اتفاقات تازه را در دانشگاه تجربه می‌کنند و با آدم های تازه آشنا می‌شوند. ممکن است که به نتیجه برسند که به یک راه اشتباه وارد شده‌اند. این مسائل سبب می‌شود که فرزند شما به یک انسان فرهیخته تبدیل شود که بزرگ فکر می‌کند. این احتمال وجود دارد که رشته‌اش را تغییر دهد،لذا به تصمیم او احترام بگذارید.

وی خطاب به نودانشجویان گفت: من از شما دانشجویان می‌خواهم که آزاداندیشی و ارتباط گرفتن با دیگران را تجربه‌کنید، در گروه‌های دانشجویی فعالیت کنید و حضور در دانشگاه را به عنوان فرصت تجربه‌اندوزی بدانید. استدلال‌ کردن، مطالعه کردن، تجزیه و تحلیل و کار گروهی را در دانشگاه تجربه‌کنید.

وی افزود: کشور هر روز مهندسی‌تر می‌شود و با تکنولوژی پیش می‌رود. شما، مهندسان تراز اول می‌شوید؛ زمانی که شما مهندس خوبی بشوید، می‌توانید از فرصت استفاده کنید و دست به کار بزرگی بزنید.

دکتر دهقانی‌ فیروزآبادی درباره ماهیت شرکت‌های دانش‌بنیان شریف گفت: در این دانشگاه شرکت‌هایی ۱۰ نفره‌ای وجود دارند که میلیاردها تومان ارزش دارند؛ هرکدام از این شرکت‌ها، بخشی از مشکلات را حل می‌کنند. هر مشکلی که حل شود، یک کار تاثیرگذار صورت گرفته‌است.

وی درباره ضرورت توسعه هوش اجتماعی گفت: ورزش کنید، تفریح کنید، به کوه و سینما بروید. اگرچه درس خواندن و پژوهش اهمیت دارد ولی هوش اجتماعی هم باید توسعه یابد. اگر هوش اجتماعی توسعه یابد، انسان می‌تواند حرف بزند و تعامل داشته باشد. ترم‌های اول، درس خواندن را در کانون توجه قرار دهید اما بدانید که رمز موفقیت در گرو کار گروهی است.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری افزود: همانگونه که طلا هیچ وقت ارزشش را ازدست نمی‌دهد، شما نخبگان هم طلا هستید و باید به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توان اثرگذار بود. به این موضوع فکر کنید، چگونه به عنوان یک شریفی می‌توانید شرکت خود را تاسیس کنید و اثرگذار باشید. هرکدام، یک لوکوموتیو هستید که می‌توانید در عرصه مختلف اثرگذار باشید.

وی ادامه داد: تمام کسانی که به موفقیت رسیده‌اند، یک نقطه اشتراک دارند که این نقطه اشتراک، توکل به نیروی لایتناهی است. پروردگار، خدای همه انسان‌های روی زمین چه با حجاب، چه کم‌حجاب‌ها و چه بی‌حجاب‌ها است. مردم کشور به پروردگار و معصومین ارادت دارند. هرکس به ذات پروردگار توسل کند، توفیق پیدا می‌کند.

رئیس سابق جهاددانشگاهی در پایان خطاب به نودانشجویان دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: کشور، زمانی پیشرفت می‌کند که نخبگان جزو حکمرانان آن باشند. دست والدین خود را ببوسید، به امید روزی که در جشن فارغ‌التحصیلی پرهیاهو حضور داشته‌باشید. زنده‌باد شریف، زنده باد شریفیان و زنده باد ایران.

 

منبع: ایسنا