|

توقف صدور برگ گذر موقت و تمدید گذرنامه اربعین

فرمانده کل انتظامی کشور گفت: در حال حاضر برگ گذر موقت و تمدید را برای اربعین نخواهیم داشت مگر اینکه ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور در این خصوص اعلام کند.

توقف صدور برگ گذر موقت و تمدید گذرنامه اربعین

به گزارش ایسنا، فرمانده کل انتظامی کشور با بیان اینکه ازدحام جمعیت و هوای گرم شرایط سختی را برای زائران فراهم کرده است، گفت: تمام سعی و تلاش بر این است تا زائرانی را که در پایانه‌هاهستند با هماهنگی مسئولان عراقی عبور داده شوند.

سردار حسین اشتری در قرارگاه اربعین ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری اربعین حسینی (ع) اظهارکرد: طی بازدید از پایانه مرزی مهران و هم چنین جلسه‌ای که با فرماندهان انتظامی گزار شد همه همکاران آماده خدمات‌رسانی به زوار هستند و همانطور که از بامداد روز گذشته اعلام شد به دلیل ازدحام جمعیت و ترافیک سنگین به ویژه در مرزهای مهران و شلمچه و توصیه‌هایی که ستاد اربعین وزارت کشور داشته، زائران گرامی حتما این موارد را مورد توجه قرار دهند.

فرمانده فراجا تاکید کرد: البته همکاران سعی دارند زائرانی را که در پایانه‌های مرزی هستند با هماهنگی مسئولان عراقی عبور داده و مانع از ایستایی آنان شوند ولی به دلیل ازدحام جمعیت و هوای گرم شرایط سخت شده و سبب بروز مشکلاتی شده است.

وی با تاکید براینکه آماده نبودن بعضی زیرساخت‌های لازم از سوی مسئولان عراقی باعث بروز مشکلاتی شده است، افزود: متاسفانه یکی از این موارد در بحث خدمات رسانی و حمل و نقل در آن سوی مرزها بوده است. برابر اعلام ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور، زائران از حضور در مرزها خودداری کنند تا جمعیتی که در پایانه های مرزی هستند به تدریج از کشور خارج شوند، البته در شهر مهران با یک جمعیت انبوه مواجه هستیم که ستاد اربعین این موضوع را نیز مدنظر قرار خواهد داد.

وی افزود: امروز حدود ۱۰۰ هزار نفر از زائران به میهن اسلامی بازگشتند و که حدود ۵۰ درصد این میزان مربوط به پایانه مرزی مهران است که امیدواریم زائرانی که به عتبات مشرف شده‌اند هر چه زودتر به شهرهای عقبه خود بازگشته و تدابیری اتخاذ کنند که موجب ترافیک در محورهای مواصلاتی نشود.

 

آغاز موج بازگشت زائران اربعین به کشور

اشتری با توصیه به رانندگان با توجه به آغاز موج بازگشت زائران اربعین حسینی تصریح کرد: زائرانی که قصد بازگشت را دارند برای حفظ سلامت خود و خانواده شان در شب و در حالت خستگی رانندگی نکنند و به توصیه‌های پلیسی توجه کنند.

فرمانده کل انتظامی کشور خاطرنشان کرد: همکاران ما از مبدا تا مقصد، زائران را همراهی خواهند کرد و تا برگشت کامل این عزیزان در کنار آنها از مرزها گرفته تا شهرها و جاده‌ها در اقصی نقاط کشور همراه آنها خواهند بود.

 

 برگ گذر موقت و تمدید را برای اربعین نداریم

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ثبت گذر موقت نیز گفت: کسانی که از قبل اقدام به ثبت نام برای دریافت برگه گذر موقت کرده بودند طی دو روز گذشته این برگه ها برایشان صادر شد اما از امروز کسانی که بخواهند در این خصوص اقدام کنند باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و با توجه به ازدحام جمعیت  طی ۹ تا ۱۰ روز پس از درخواست به دست‌شان خواهد رسید. همانطور که اشاره شد در حال حاضر برگ گذر موقت و تمدید را برای اربعین نخواهیم داشت مگر اینکه ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور در این خصوص اعلام کند.

فرمانده فراجا با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی باید خود را برای موج بازگشت زائران آماده کنیم، ضمن تشکر از همه همکاران و دست‌اندرکاران اربعین حسینی گفت: طی یک ماه گذشته تا کنون بالغ بر ۳۰ هزار نفر از کارکنان پلیس که از استان‌های مختلف کشور به عنوان نیروهای کمکی به استان‌های مرزی اعزام شده‌اند برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی به خصوص در پایانه های مرزی حضور داشته و مشغول خدمت رسانی هستند.

 

زیرساخت های عراق برای خدمات رسانی به زائران کافی نیست

 اشتری همچنین در جلسه قرارگاه اربعین حسینی(ع) که در شهرستان مهران برگزار شد، گفت: خداقوت عرض می‌کنم خدمت همه همکارانم که در این ایام در مرزهای مختلف کشور، استان‌ها، پلیس‌های تخصصی و معاونت‌ها مشغول خدمت رسانی به زائران حسینی هستند و ان شاءالله زحمات همکاران پلیس مورد توجه حضرت حق قرار گیرد. در حال حاضر بسیاری از زائران در پایانه‌های مرزی هستند و قاعدتاً تا زمانی که کشور عراق زوار ایرانی را پذیرش کند پلیس ایران درخصوص خروج زائران اقدام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تا چند روز آینده حجم بازگشت زائران به پایانه‌های مرزی افزایش خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بیش از دو میلیون و 200 هزار نفر از زائران حسینی از مرزهای کشور خارج شده اند و تاکنون بیش از 500 هزار نفر از زوار به کشور بازگشته‌اند.

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ما باید آمادگی کامل برای بازگشت زائران را داشته باشیم، تصریح کرد: امکانات پلیس به خصوص امکانات یگان ویژه و مرزبانی بهتر می‌تواند در خدمت بازگشت زائران باشد.

وی زیرساخت‌های کشور عراق در خصوص خدمات رسانی به زائران را کافی ندانست و گفت: البته مردم عراق پای کار بوده و پذیرای زائران ایرانی بوده‌اند؛ اما مشکلات طرف عراقی را باید رصد و به مسئولان اعلام و با توجه به ظرفیت آن طرف مرز، زائران ایرانی را اعزام کنیم.

بر اساس گزارش سایت پلیس، وی در ادامه برخورد ماموران پلیس با مردم را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: سه ایستگاه پلیس در مرز مهران ایجاد شده ، عملکرد این ایستگاه‌ها که با کنترل و توقف زائران همراه است باید تا لحظه آخر ادامه داشته باشد تا زوار اباعبدالله الحسین(ع) دچار مشکل و صدمه نشوند.

اشتری با بیان اینکه در پایانه‌های مرزی که تراکم جمعیت داریم طرح های لایه بندی باید اجرا شود، خاطرنشان کرد: امسال یکی از منظم‌ترین سال های کاری پلیس بوده و فراجا با بیش از ۱۰ سال تجربه اعزام زائر، هر سال معایب خود را برطرف کرده است.

وی اطلاع رسانی به زائران و مردم و همچنین مدیریت ترافیک در رفت و برگشت را برای پلیس بسیار مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: در این ایام باید تلاش کنیم مردم با کمترین خسارت به شهر خود بازگردند. در این ایام نظارت کامل بر پارکینگ‌های خودروهای زائران باید صورت پذیرد تا به اموال مردم آسیب وارد نشود و در خصوص حق پارکینگ نیز دقت لازم باید به عمل آید.

اشتری نگاه پلیس به موضوعات مختلف را ملی و جامع دانست و گفت: پلیس در هر شرایطی آمادگی لازم برای کمک و خدمات‌رسانی به زائران و دستگاه‌های مختلف را دارد.

فرمانده کل انتظامی استفاده از ظرفیت‌های فنی و سیستم های بروز را مهم برشمرد و گفت: اصلاح فرآیندها باید در همه زمینه ها صورت پذیرد و پلیس هر سال با آمادگی بیشتری در صحنه حضور پیدا کند.

 وی افزود: از همکارانم در استان‌های سیستان و بلوچستان که ورودی زائران کشورهای پاکستان و افغانستان است می‌خواهم اطلاع رسانی لازم را در خصوص اخبار اربعین و همچنین کنترل خروج و ورود افراد را در دست داشته باشند.

 اشتری با بیان اینکه تمامی مشکلات پایانه‌های مرزی باید به استانداران انعکاس داده شود خاطرنشان کرد: فراجا امسال ابتکار خوبی را در بحث صدور برگه تردد اربعین و همچنین تمدید گذرنامه ها به وجود آورد و با این کار، کمک زیادی به زائران حسینی شد. همچنین طی تماس تلفنی که بنده با دکتر رئیسی؛ رئیس جمهور کشور داشتم؛ سلام خود را به همکاران پلیس ابلاغ کرده و بنده حامل سلام و پیام تشکر و قدردانی رئیس جمهور از ماموران پلیس هستم.

 

توصیه فرمانده فراجا به زائران اربعین

اشتری همچنین در مصاحبه‌ای دیگر به تشریح آخرین وضعیت تردد در مرزها و اقدامات پلیس‌های تخصصی در راستای ارائه خدمت رسانی و تسهیل در تردد زائران پرداخت و اظهارکرد : درحال حاضر بیشترین ازدحام در مرزهای شلمچه ومهران است و احتمال بسته شدن کامل مرزها نیز وجود دارد؛ با رایزنی‌هایی که با کشور عراق انجام شده توانستیم تعداد زیادی را از مرز خارج کنیم، در شرایط فعلی مرزها گنجایش و ظرفیت پذیرش زائران جدید را ندارد.

وی با بیان اینکه تمامی نیروهای پلیس در مرزها درحال خدمت رسانی به زائران عزیز هستند، ادامه داد: البته در تلاش هستیم زائرانی که در پایانه های مرزی هستند و امکان بازگشت برای آنها وجود ندارد، پذیرش شوند؛ درواقع حدود 40 درصد از زائران عزیزی که در شهرهای مرزی حضور داشتند، از مرز عبور کرده و به عتبات عالیات اعزام شده‌اند.

 

خروج بیش از دو میلیون زائر اربعین از کشور

فرمانده کل انتظامی کشور با تاکید براینکه سلامت و کرامت زائران برای پلیس بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: از ابتدای ماه صفر تا به امروز حدود دو میلیون و 200 هزار نفر از مرز خارج و به عتبات عالیات اعزام شده اند و حدود 500 هزار نفر نیز از عتبات به کشور بازگشته‌اند. همچنین برابر ابلاغ ستاد اربعین وزارت کشور مبنی بر عدم تردد در مرزها با توجه به شرایط فعلی، امیدواریم مردم عزیز نیز در این موقعیت با ما همکاری لازم را داشته باشند؛ مرزها در ساعاتی باز هستند و تعدادی از زائران بین 48 تا72 ساعت در انتظار خروج از مرزها هستند بنابراین از زائران محترم تقاضا داریم به مرزها مراجعه نکنند.

وی با تاکید بر اینکه اجازه ورود به شهرهای مرزی فقط به اتوبوس ها و خودروهای عمومی داده می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت پارکینگ ها تکمیل است به طوری که زمین های کشاورزی نیز تبدیل به پارکینگ شده؛ پلیس خادم تمامی زائران است و از همه این عزیزان می خواهیم باصبر و همکاری با پلیس اجازه بدهند ترددها تسهیل شود تا شاهد اتفاقی در مرزها نباشیم.