|

صدور کارت شناسایی موقت برای فاقدین شناسنامه

وزیر کشور از رونمایی از کارت شناسایی موقت فاقدین شناسنامه خبر داد.

صدور کارت شناسایی موقت برای فاقدین شناسنامه

وزیر کشور از صدور "کارت شناسایی موقت" برای فاقدین شناسنامه خبر داد.

احمد وحیدی امروز در حاشیه افتتاح و بهره‌برداری از درگاه خدمات یکپارچه سازمان ثبت احوال کشور و رونمایی از کارت شناسایی موقت فاقدین شناسنامه، با اشاره به اینکه ثبت احوال یک سازمان ریشه‌دار و قدیمی است، اظهار کرد: طبیعی است که با گذر زمان این سازمان نیاز به تحولات و بروزرسانی خود دارد تا بتواند به عنوان یک سازمان پیشرو شرایط خود را حفظ کند.
 
وی تصریح کرد: خوشحالم که شرایطی در این سازمان ایجاد شده که شاهد حرکت‌ها و ایده‌های نو هستیم و در طی فعالیت این سازمان در دولت سیزدهم، دستاوردهای خوبی وجود دارد.
 
وزیر کشور با اشاره به راه‌اندازی پایگاه سببی و نسبی و ارائه آن به دستگاه‌های متقاضی تصریح کرد: این اقدام مهمی است که قبلا نبوده است و اینکه در این دوره و پس از چند ماه این مسئله به نتیجه برسد و پاسخگو باشد، قابل تقدیر است.
 
وحیدی با بیان اینکه بنا بر اعلام رئیس سازمان ثبت احوال کشور 60 الی 70 درصد از اطلاعات از پایگاه سببی و نسبی بارگذاری شده است گفت: انشاءالله در آینده نیز با وارد کردن بخش‌های بعدی این اطلاعات این پایگاه کامل‌تر خواهد شد.
 
وی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی پایگاه سببی و نسبی، مشکلات و چالش‌هایی که در گذشته درخصوص سرشماری وجود داشته است برطرف خواهد شد گفت: در سال 90، سرشماری انجام گرفت که در ادامه نیز این سرشماری در سال 95 انجام گرفت و در واقع اطلاعات ما هر 5 سال به 5 سال بروزرسانی شده است و قطعا با راه‌اندازی این پایگاه استحکام بیشتری را در باب سرشماری کشوری خواهیم داشت.
 
وزیر کشور گفت: با اقدام اخیر سازمان ثبت احوال علاوه بر اطلاعات دقیق و به‌روز شده از آمار سرشماری هزینه سرشماری نیز کاهش پیدا خواهد کرد که این یک کار ارزشمند محسوب می‌شود.
 
وحیدی ادامه داد: اقدام دیگری که از سوی سازمان ثبت احوال عملیاتی شده است به تولید و ارائه نرخ باروری در سال جاری بر می‌گردد که این کار برای نخستین بار مبتنی بر داده‌های ثبتی موجود در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور انجام شده است و این در حالی است که دولت نیز توجه ویژه‌ای را به موضوع جمعیتی و سیاست‌های تشویقی در این زمینه دارد.
 
وی در ادامه با اشاره به رونمایی از کارت شناسایی موقت فاقدین شناسنامه گفت: موضوعاتی که طی چند ماه اخیر با آن مواجه بودیم گلایه‌هایی از سوی برخی هموطنان بوده که عنوان کردند در طی این سالها فاقد شناسنامه و کارت شناسایی هستند و این در حالی است که آنها مدعی هستند که ایرانی هستند اما به دلیل نداشتن شناسنامه و کارت ملی از دریافت تسهیلات دولتی بی‌بهره بوده‌اند که در همین زمینه صدور کارت شناسایی موقت تا رسیدگی به پرونده این افراد کار قابل تقدیری است.
 
وزیر کشور با اشاره به آمار ارائه شده از سوی رئیس سازمان ثبت احوال مبنی بر وجود 8 هزار پرونده درخصوص افراد بی‌شناسنامه گفت: این مشکل نیز پس از چند ده سال با ورود سازمان ثبت احوال حل و فصل خواهد شد تا این عزیزان نیز نگرانی در باب ارائه دریافت خدمات نداشته باشند و پس از بررسی دقیق از سوی سازمان ثبت احوال برای آنها شناسنامه صادر خواهد شد.
 
وحیدی همچنین با اشاره به صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: این کار نیز از سوی سازمان ثبت احوال کلید خورده است و در حال اجراست.
 
وی در خصوص صدور کارت هوشمند ملی ادامه داد: بنا بر اعلام رئیس سازمان ثبت احوال از دی ماه سال 1400 با بهره‌گیری از توان داخلی برای تعداد 10 میلیون نفر متقاضی در صف دریافت کارت ملی هوشمند بودند که با تلاش انجام شده از اواخر دی ماه سال گذشته تا به امروز حدود 5 میلیون کارت صادر و تحویل متقاضیان شده و ان‌شاءالله بنا بر اعلام سازمان ثبت احوال، طی دو سه ماه آینده مابقی این کارت‌ها، (5 میلیون کارت) صادر و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
 
وزیر کشور با تاکید بر اینکه سازمان ثبت احوال باید بتواند در آینده نزدیک شرایط احراز هویت حقوقی موقعیت مکانی را در این سازمان ایجاد کند گفت: در حال حاضر احراز هویت شخصی در این سازمان انجام می‌شود که علاوه بر این باید به احراز هویت حقوقی نیز توجه داشته باشد و جزو کارهای لازم است که این سازمان باید انجام بدهد.
 
وحیدی ابراز امیدواری کرد که در یک بازه زمانی کوتاه سازمان تمام الکترونیکی ثبت احوال به یک سازمان هوشمند در کشور تبدیل شود و بتواند به عنوان سازمان پیشرو حرکت کند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها