|
کدخبر: 841353

مروری بر رسانه‌های انگلیسی / ۱ اسفند ۱۴۰۰ / ۲۰ فوریه ۲۰۲۲

با یک صدا از اوکراین حرف بزنید

همچنان اوکراین مهمترین سوژه روزنامه‌های جهان است. جایی که جدایی‌طلبان هوادار روسیه تحرکاتی را برای ضمیمه کردن بخش‌هایی دیگر از خاک اوکراین به روسیه شروع کرده اند و نگرانی‌های رهبران غربی را برای شروع جنگ در این کشور افزایش داده اند.

همچنان اوکراین مهمترین سوژه روزنامه‌های جهان است. جایی که جدایی‌طلبان هوادار روسیه تحرکاتی را برای ضمیمه کردن بخش‌هایی دیگر از خاک اوکراین به روسیه شروع کرده اند و نگرانی‌های رهبران غربی را برای شروع جنگ در این کشور افزایش داده اند.

روزنامه‌های آمریکایی علاوه بر اوکراین ماجراهای کانادا را هم دنبال می‌کنند. اعتراضات کامیون‌داران کانادایی وارد هفته سوم شده است. گرچه پلیس می‌گوید بساط بخش عمده آنها را از خیابان‌ها و جاد‌ه‌ها جمع کرده، اما پافشاری آنها بر لغو محدودیت‌های کووید ۱۹ و واکسیناسیون اجباری پابرجا است.

روزنامه‌های انگلیسی در کنار اوکراین، مشغول بررسی تلفات توفان کم‌نظیر و سهمگین یونیس هستند. برآوردهای اولیه از کشته شدن ۴ نفر در اثر این توفان خبر می‌دهد.

اوکراین برای روزنامه‌های خاورمیانه‌ای هم مهم است. جز این موضوع، نشست امنیتی مونیخ و برنامه‌های هسته‌ای ایران و برقراری روابط ایران و سعودی هم از سوژه‌های مورد توجه این روزنامه‌ها است.

عرب نیوز

دور پنجم مذاکره با ایران در دستور کار سعودی

وزیر خارجه سعودی می‌گوید کشورش به‌دنبال مهیا کردن فرصتی برای برقراری برنامه گفت‌وگوی مستقیم با ایران است. گفت‌وگوهایی که فروردین ماه امسال به میزبانی عراق کلید خورد و با افشاگری فایننشال تایمز درباره آن عمومی شد.

شاهزاده فیصل بن فرحان که این روزها برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ در آلمان به سر می‌برد، گفته با اینکه در دیدارهای قبلی پیشرفتی قابل ملاحظه حاصل نشده‌، اما دولت سعودی در پی برنامه‌ریزی برای دور پنجم این دیدارها است.

او ابراز امیدواری کرده با ایجاد تحولات زیربنایی در این دیدارها، باب نزدیک‌تر شدن دو همسایه به یکدیگر باز شود.

واشنگتن پست

ساعات شلوغی در پمپ‌ بنزین‌های دونباس اوکراین

به محض اینکه رهبر جدایی‌طلبان اوکراین از اهالی منطقه دونباس خواست خانه‌هایشان را ترک کنند و آژیر خطر را به صدا درآورد، پمپ بنزین‌ها شلوغ و صف طویل خودروها تشکیل شد. او ادعا کرده اوکراین در صدد حمله به این مناطق است.

از بعد از اعلام استقلال اوکراین در دهه ۹۰ میلادی و همچنین ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، دل اهالی منطقه دونباس با روس‌ها است؛ جدایی‌طلبان اوکراینی هوادار روسیه.

رهبران منطقه همه کار می‌کنند لوهانسک و دونتسک را از اوکراین جدا کنند و به روسیه تحویل دهند. در چند روز گذشته که تنش میان اوکراین و روسیه اوج گرفته، در منطقه دونباس چندین بار تبادل آتش صورت گرفته و هر دو دولت یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کرده و هیچ کدام مسئولیت نپذیرفته است.

گاردین

با یک ‌صدا از اوکراین حرف بزنید!

نخست‌وزیر بریتانیا پیش از سفر به آلمان برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ، از رهبران غرب خواست در قبال ماجرای اوکراین یک‌پارچه و متحد عمل کنند.

بوریس جانسون در آلمان هم از متحدان انگلیس و آمریکا درخواست کرد «با یک صدا از اوکراین حرف بزنند و روسیه را خطاب قرار دهند».

رهبران غرب از آنچه در مناطق مرزی اوکراین و روسیه در حال وقوع است، راضی نیستند. تحرکات جدایی‌طلبان اوکراینی در دونباس پیش‌زمینه اتفاقات ناخوشایندی است که بایدن رئیس‌جمهور آمریکا مدت‌ها است درباره آن هشدار می‌دهد.

تبادل آتش در مناطق جدایی‌طلب می‌تواند زمزمه شروع جنگی فاجعه‌آمیز در اوکراین باشد.

آرکانزاس دموکرات گزت

دستگیری بیش از ۱۰۰ معترض کانادایی

پلیس انتاریو در سومین هفته از شروع اعتراضات ضد محدودیت‌های کووید ۱۹ در پایتخت کانادا،

بیش از ۱۰۰ معترض را دستگیر کرده است. در میان دستگیرشده‌ها، چهار رهبر کاروان آزادی هم دیده می‌شود. آنها در این سه هفته تعدادی از راننده‌های کامیون و البته دیگر شهروندان کانادایی را بسیج کرده اند برای لغو محدودیت‌های کووید ۱۹ و واکسیناسیون اجباری.

جمعیت معترضان هنگام تلاش پلیس برای دستگیری بارها شعار آزادی سر داده اند و سرود ملی کانادا را خوانده اند.

دولت کانادا این اعتراضات را غیرقانونی اعلام کرده است. با این حال بعد از دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان، همچنان تعدادی از آنها در خیابان‌ها حضور دارند و برای خواسته‌هایشان پافشاری می‌کنند.

محدودیت‌های کووید ۱۹ مدت‌ها است دموکراسی را در کشورهای غربی به چالش کشیده است. شهروندان حاضر نیستند از آزادی های فردی و اجتماعی خود بیش از این بگذرند.