|
کدخبر: 840627

آمریکا: ۷۰ درصد توان نظامی مورد نیاز روسیه برای حمله به اوکراین آماده است

دو مقام آمریکایی اعلام کردند، روسیه حدود ۷۰ درصد از قدرت نظامی‌ای که گمان می‌رود برای یک حمله تمام عیار به اوکراین نیاز داشته باشد، در اختیار دارد و در حال ارسال گروه‌های تاکتیکی بیشتر به مرز با این همسایه خود است.

دو مقام آمریکایی اعلام کردند، روسیه حدود ۷۰ درصد از قدرت نظامی‌ای که گمان می‌رود برای یک حمله تمام عیار به اوکراین نیاز داشته باشد، در اختیار دارد و در حال ارسال گروه‌های تاکتیکی بیشتر به مرز با این همسایه خود است.

به گزارش ایسنا، این دو مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفتند که از دو هفته گذشته تا روز جمعه، شمار گردان‌های تاکتیکی در این منطقه مرزی از ۶۰ مورد به ۸۳ مورد افزایش یافته و ۱۴ گردان دیگر هم در حال انتقال هستند.

این مقام‌ها گفتند، تا زمانی که موقع حمله فرا برسد، انتظار می‌رود زمین در حوالی ۱۵ فوریه به اوج یخبندان برسد و امکان ترانزیت مکانیزه خارج از جاده از سوی واحدهای نظامی روسیه فراهم شود. چنین شرایطی تا پایان مارس ادامه خواهد داشت.

جدول زمانی فوق و رشد نیروها و ظرفیت نظامیان روس در نزدیکی مرز با اوکراین احتمالا حاکی از بسته شدن باب دیپلماسی است. این مقام‌های آمریکایی که با اشاره به حساسیت موضوع نخواستند نامشان فاش شود، مدرکی برای پشتیبانی از برآوردهایشان از نظامیان روسیه ارائه نکردند.

مقام‌های آمریکایی مذکور می‌گویند، اگر روسیه به کی‌یف، پایتخت اوکراین حمله کند، سقوط آن تنها چند روز زمان نیاز دارد. یک مقام گفت، یک "تهاجم تمام عیار" موجب وارد آمدن تلفات زیادی می‌شود.

او افزود، برآوردهای آمریکا نشان می‌دهد که اوکراین ممکن است بین ۵۰۰۰ تا ۲۵ هزار تلفات نیرو داشته باشد، در حالی که تلفات نظامیان روس ممکن است بین ۳۰۰۰ تا ۱۰ هزار تن باشد و تلفات غیرنظامیان هم بین ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار ارزیابی می‌شود.

به اعتقاد واشنگتن، وقوع چنین حمله‌ای همچنین موجب حرکت میلیون‌ها پناهجو و آواره‌های داخلی در اروپا می‌شود.

آمریکا: روسیه تا نیمه فوریه آماده حمله به اوکراین می‌شود

بنا بر ارزیابی آمریکا، ۱۱۰ هزار نظامی روسیه در مرزهای اوکراین مستقر شده‌اند، اما هنوز درباره تصمیم ولادیمیر پوتین برای حمله به این کشور قطعیت وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به کنگره هشدار داده‌اند که ارتش روسیه برای تهاجم گسترده زمینی به اوکراین به ۱۵۰ هزار سرباز نیاز دارد که این تعداد تا نیمه ماه فوریه در مرزهای این کشور مستقر خواهند شد.

به گفته این مقام‌ها، کرملین طرح‌های مختلف از جمله حمله زمینی محدود یا اشغال کامل اوکراین را بررسی کرده است. روسیه ادعای مقام‌های آمریکایی درباره حمله قریب‌الوقوع به اوکراین را تکذیب کرده است.

بر اساس ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، در صورت تهاجم گسترده زمینی روسیه به اوکراین، کی‌یف پس از ۴۸ ساعت اشغال و دولت ولودیمیر زلنسکی سرنگون خواهد شد. این ارزیابی همچنین از سرازیر شدن یک تا پنج میلیون پناهجو به کشورهای همسایه، بخصوص لهستان خبر داده است.