|
کدخبر: 838135

شرط عربستان برای عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل

نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، آمادگی این کشور برای عادی سازی روابط با اسرائیل را به شرط اجرای طرح صلح پیشنهادی ریاض در سال ۲۰۰۲ توسط تل آویو، اعلام کرد.

عربستان برای عادی سازی روابط خود با اسرائیل شرط گذاشت.

«عبدالله المعلمی» نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد، آمادگی این کشور برای عادی سازی روابط با اسرائیل را به شرط اجرای طرح صلح پیشنهادی ریاض در سال ۲۰۰۲ توسط تل آویو، اعلام کرد.

المعلمی در بیانیه‌ای به وب‌سایت «عرب نیوز» سعودی گفت: موضع رسمی عربستان این است که در صورت اجرای مفاد طرح صلح ارائه شده توسط عربستان سعودی در سال ۲۰۰۲، ما آماده هستیم روابط خود را با اسرائیل عادی کنیم.

این طرح خواستار پایان دادن به اشغال تمامی سرزمین‌های عربی اشغال شده توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷، ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی، انتخاب بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت آن و اعطای حق تعیین سرنوشت به فلسطینیان است.

وی افزود: زمانی که این اتفاق بیفتد، نه تنها عربستان بلکه کل جهان اسلام و ۵۷ عضو سازمان همکاری اسلامی، پیرو ما خواستار به رسمیت شناختن و ایجاد رابطه با اسرائیل خواهند بود.

عربستان هرچند تاکنون روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی نکرده اما به صورت پنهانی و حتی آشکارا مقامات این دو رژیم با یکدیگر دیدار دارند و حتی هیئت‌هایی از اسرائیل به عربستان سفر کرده است. درواقع هراس از افکار عمومی باعث شده که عربستان روابط خود را با رژیم صهیونیستی آشکار کند.