|

شکایت از ثبت احوال چگونه است ؟

شکایت از ثبت احوال چگونه است ؟

شکایت از ثبت احوال چگونه است ؟ در صورت مشاهده تخلف سازمان ثبت احوال و کوتاهی در انجام وظایف، زمینه طرح شکایت از این سازمان فراهم می شود. شما می توانید تخلفات این سازمان را از طریق مراجع صالح پیگیری نمایید. اگر سازمان ثبت احوال در ثبت اطلاعات هویت اشخاص مرتکب خطا یا اشتباه شود و قواعد و مقررات قانونی موجود در زمینه صدور مدارک همچون شناسنامه را رعایت نکند، امکان طرح شکایت ثبت احوال برای شما فراهم می شود. گاهی اوقات خطاهای رخ داده از سوی سازمان ثبت احوال عمدی نیستند در این شرایط می توان به این سازمان به صورت مستقیم مراجعه کرد تا اختلافات موجود به راحتی حل و فصل شوند.

در طول سالیان اخیر مردم از عملکرد این سازمان رضایت نسبی و در سطح قابل قبول داشته اند اما بروز اشتباهات و تخلفات این سازمان امری بدیهی و غیر قابل انکار می باشد. در صورت تمایل به طرح این شکایت می توان با  وکیل در تهران مشورت کرد.

دلایل شکایت ثبت احوال

دلایل شکایت از ثبت احوال ، سازمان ثبت احوال وظایف قانونی و مهم بسیار زیادی به عهده دارد. این سازمان مانند دیگر ارگان های دولتی اشتباهات و خطاهای زیادی دارد و این امر باعث طرح انتقادات و شکایت ثبت احوال شده است. در طرح شکایت از این سازمان عوامل مختلف بسیار زیادی دخیل هستند. در ایجاد این مشکلات این ارگان تاثیر قابل توجهی داشته است. از مهمترین دلایلی که ممکن است باعث طرح شکایت از این سازمان شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اشتباه در ثبت ولادت و صدور شناسنامه

ثبت ولادت و صدور شناسنامه یکی از اصلی ترین وظایف سازمان ثبت احوال می باشد. بیشترین میزان طرح این شکایت به وقوع خطا و اشتباهات و ثبت ولادت و صدور شناسنامه مربوط می باشد. صدور شناسنامه توسط سازمان ثبت احوال برای مدت زمان مشخص طول می کشد. در صورت عدم صدور شناسنامه بنا به دلایل مختلف، می توان موضوع موجود را از طریق سازمان و ادارات زیر مجموعه آن پیگیری نمود. با مشاهده تخلف این سازمان در صدور شناسنامه و ثبت ولادت، متقاضی این حق را دارد تا مشکلات موجود را پیگیری کند. در صورت نیاز می توان اقدامات لازم را برای طرح شکایت مطرح نمود.

صرف نظر از دلایل ، اینکه یک وکیل شما را تا رسیدن به هدف یاری کند ، بدین منظور میتوانید از گروه پارس وکیل تهران بهره بگیرید.

دلایل شکایت از ثبت احوال

وقوع خطا در ثبت نام و نام خانوادگی

دلیل دیگر شکایت ثبت احوال، وقوع خطا در ثبت نام و نام خانوادگی متقاضیان می باشد. هنگام اقدام فرد برای دریافت شناسنامه فرزند، به دلیل ارائه اطلاعات متقاضی ممکن است موضوعاتی پیش آیند که در این شرایط سازمان ثبت احوال در رابطه با این مشکلات نقشی ندارد. گاهی اوقات خطا در ثبت مشخصات اشخاص و درج آن در شناسنامه توسط کارکنان این سازمان صورت می گیرد. در این شرایط امکان پیگیری و شکایت برای افراد فراهم شده است.

اشتباه در ثبت وفات و صدور گواهی فوت

صدور گواهی فوت، ثبت تاریخ و زمان فوت از دیگر وظایف سازمان ثبت احوال مطابق قانون می باشند. بروز خطا در این زمینه، انتقادات و شکایات مردمی را به همراه دارد. از این رو همواره به کارکنان اداره ثبت احوال توصیه می شود نهایت دقت را در صدور گواهی فوت و ثبت آن به کار گیرند. دقت بالا در این موارد از بروز مشکلات قانونی برای افراد پیشگیری می کند.

اشتباه در تعویض شناسنامه

تعویض شناسنامه های مردم از دیگر وظایف این سازمان محسوب می شود. برخی از شناسنامه های افراد در حال حاضر قدیمی هستند و صدور شناسنامه جدید را از سازمان مورد نظر تقاضا می کنند. در صورت بروز تخلفات سازمان ثبت احوال در این زمینه، به دلیل عدم انجام وظایف قانونی می توان از ایشان شکایت کرد.

سوء استفاده از اطلاعات و هویت مردم

ثبت اطلاعات شخصی افراد از دیگر وظایف این سازمان محسوب می شود. اطلاعات هویتی افراد در این سازمان باید به طور کامل ثبت و ذخیره شوند. اگر مسئولان سازمان ثبت احوال قصد سوء استفاده از مشخصات و اطلاعات افراد را داشته باشند و این تخلفات ثابت شوند، از طریق وزارت کشور می توان این موضوع را پیگیری نمود.

مرجع صالح پیگیری شکایت ثبت احوال

مرجع صالح پیگیری شکایت ثبت احوال

1. دیوان عدالت اداری

از آنجا که ثبت احوال نهادی دولتی است دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به این شکایات را دارد. این دیوان باید اعتراضات اشخاص مختلف در این زمینه را رسیدگی کند. از این رو برای طرح شکایت ثبت احوال از این طریق می توان با  وکیل دیوان عدالت اداری در تهران مشورت کرد، بدین منظور وارد صفحه وکیل تهران شوید. این دیوان تحت نظارت قوه قضاییه فعالیت می کند. اعضای این دیوان توسط رئیس قوه قضاییه تعیین می شوند. در صورت مشاهده تخلفات این سازمان و تمایل به طرح شکایت علیه آن می توان به دیوان عدالت اداری مراجعه کرد و شکایت خود را ثبت نمود. اگر شکایت از این سازمان جنبه دولتی نداشته باشند، دیوان عدالت اداری به آن ها رسیدگی نمی کند. در حقیقت این شکایت در صلاحیت این دیوان نیستند.

2. وزارت کشور

فعالیت های ثبت احوال تحت نظارت وزارت کشور قرار دارند. شکایت ثبت احوال را از این رو می توان در وزارت کشور پیگیری نمود. برای رسیدگی به شکایات در این وزارت باید مجموعه ای از شرایط و ضوابط قانونی را رعایت کنید که معمولا زمان بر هستند. برای پیگیری شکایت خود از این طریق باید مدت زمان طولانی منتظر بمانید تا تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شود. طرح شکایت در این وزارت به صورت تخصصی توسط واحدهای نظارت و تحقیقاتی انجام می گیرد. نتیجه نهایی در نهایت به شاکی اعلام می شود. در صورت انصراف شاکی از شکایت این سازمان، می توان این موضوع را به وزارت کشور اطلاع داد تا روند رسیدگی را متوقف کند.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها