|

پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی

همان‌طور که می‌دانید، نخ‌ها انواع گوناگونی دارند و در زمینه‌های متنوعی از پزشکی تا خیاطی استفاده می‌شوند. در واقع امروزه تولیدکنندگان و برندهای گوناگون با ایجاد ترکیبات مختلفی از مواد و الیاف‌ها، به‌ویژه الیاف پنبه با سایر الیاف‌های طبیعی و مصنوعی، به ایجاد انواع نخ می‌پردازند. با این وجود نمی‌توان گفت تمامی موارد این انواع در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها مناسب صنایع دیگر هستند. به همین دلیل قصد داریم که در این مطلب شما را با پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی

 

انواع نخ

به طور کلی نخ‌ها به اشکال متفاوتی به دست می‌آیند و همین مسئله موجب ایجاد تفاوت در بافت، طرح و جنس لباس‌های دوخته شده با آن‌ها می‌شود. در واقع این انواع هستند که باعث مناسب بودن بعضی از لباس‌ها و پارچه‌ها برای استفاده روزمره، تابستانی و بهاری و در مقابل برخی از لباس‌ها برای کودکان، زمستان و یا حتی ورزش می‌شوند. به همین دلیل شناخت آن‌ها و اطلاع از ویژگی‌های هر یک به دوخت پارچه‌های بهتر و همچنین خرید لباس‌های بهتر کمک می‌کند.

در مجموع انواع نخ در صنعت نساجی در دو دسته نخ‌های طبیعی و نخ‌های مصنوعی قرار می‌گیرد. هر یک از این دو دسته دارای ویژگی‌های مخصوص به خود بوده و برای بافت پارچه‌ها و دوخت لباس‌های خاصی استفاده می‌شوند. به طور خلاصه می‌توانیم نخ مصنوعی و نخ طبیعی را به این شکل توضیح دهیم:

 • نخ طبیعی: نخ‌های طبیعی نمونه‌هایی هستند که همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است، دارای منشأ و منبع در طبیعت می‌باشد. برای مثال نخ پنبه از الیاف گیاه پنبه تهیه می‌شود و به‌عنوان نخی طبیعی به حساب می‌آید. نکته مهم این است که در فرآیند تهیه این گونه نخ‌ها از هیچ مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود.

 • نخ مصنوعی: نخ‌های مصنوعی به نمونه‌هایی گفته می‌شود که تولیدکنندگان در فرآیند تهیه آن‌ها از مواد مصنوعی و شیمیایی استفاده می‌کنند. البته همیشه کل ساختار و منبع این گونه نخ‌ها مواد مصنوعی نیست و در بسیاری از موارد منشأ طبیعی دارند اما در آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌ها با استفاده از مواد شیمیایی تهیه می‌شوند.

پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی

همان‌طور که اشاره کردیم، نخ‌ها از لحاظ مصنوعی و طبیعی بودن دارای انواعی هستند و هر یک در زمینه خاصی کاربرد دارند. با این حال بعضی از آن‌ها در صنعت نساجی دارای کاربرد به نسبت بیشتری هستند. پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی شامل نخ پنبه، نخ ابریشم، نخ ویسکوز، نخ آکریلیک، نخ اسپاندکس و نخ فیلامنت است که جزئیات هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم.

نخ پنبه

ر

نخ پنبه را می‌توان به‌عنوان پرکاربردترین و رایج‌ترین نخ معرفی کرد. این نخ منبعی کاملاً طبیعی داشته و از طریق گیاه پنبه به دست می‌آید. همین مسئله موجب ایجاد ویژگی‌های مهمی شده است و به این ترتیب اغلب افراد در هنگام خرید لباس‌های خنک، باکیفیت و تابستانی به سراغ پارچه‌های نخی می‌روند که در واقع از همین نخ پنبه تولید شده‌اند. تعدادی از ویژگی‌های مهم نخ پنبه به این ترتیب است:

 1. قابلیت کشسانی ندارد.

 2. این نخ تا میزان زیادی می‌تواند آب را جذب کند.

 3. جاذب آب بودن توسط آن باعث جلوگیری مشکلات پوستی نشأت گرفته از تعریق می‌شود.

 4. عدم وجود مواد شیمیایی در تار و پود این نخ موجب جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی می‌شود.

 5. با استفاده از نخ پنبه در بافت پارچه و لباس امکان تنفس پوستی فراهم خواهد شد.

 6. چروک پذیری بالایی دارد.

همین ویژگی‌ها باعث شده است تا خرید نخ پنبه نسبت به دیگر انواع نخ، بیشتر باشد.

نخ ابریشم

نخ ابریشم دومین مورد از پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی است که البته طرفداران زیادی هم دارد. این نخ که از نمونه‌های گران قیمت به شمار می‌رود، منبعی طبیعی داشته و از مو و پشم‌های حیوانات تهیه می‌شود. ویژگی‌های نخ ابریشم به این شرح هستند:

 1. این نخ از زیباترین نخ‌ها در صنعت نساجی به حساب می‌آید.

 2. مقاومت قابل‌توجهی در برابر پوسیدگی دارد.

 3. لطافت و نرمی آن چشمگیر است و بافت درخشان و جذابی دارد.

 4. نخ ابریشم در برابر حرارت مقاوم است و از ماندگاری طولانی مدتی برخوردار می‌باشد.

 5. خاصیت کشسانی یا ارتجاعی این نوع نخ میزان مطلوبی است.

نخ ویسکوز

نخ ویسکوز را می‌توان در دو دسته‌بندی نیمه مصنوعی یا مصنوعی قرار داد؛ چراکه اگرچه دارای منبعی طبیعی است، اما در فرآیند تهیه آن از مواد شیمیایی هم استفاده می‌شود. این نخ از متداول‌ترین انواع نخ در صنعت نساجی امروزی محسوب می‌شود و چنین خصوصیاتی دارد:

 1. نخ ویسکوز در مقایسه با نخ ابریشم وزن کمتری داشته و خنک‌تر است.

 2. این نخ در مقایسه با نخ ابریشم دارای خاصیت جذب رطوبت بسیار بیشتری است و از این رو در تهیه لباس‌های ورزشی هم استفاده می‌شود.

 3. نخ ویسکوز دارای منبع سلولزی و گیاهی است.

 4. لطافت این نخ بسیار زیاد می‌باشد.

نخ ویسکوز با نخ پنبه، شباهت‌ها و تفاوت‌های بسیاری دارد؛ پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر در این موضوع، حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

نخ آکریلیک

ذ

نخ آکریلیک از نمونه‌های مصنوعی محسوب می‌شود و تولیدکنندگان آن را با استفاده از پلیمر پلی اکریلونیتریل تهیه می‌کنند. این نخ علی‌رغم مصنوعی بودن، حساسیت ایجاد نمی‌کند و از این ویژگی‌ها برخوردار است:

 1. نخ آکریلیک از قابلیت شستشوی آسان بهره‌مند است.

 2. بافت آن به‌گونه‌ای است که به‌راحتی و سریع خشک می‌شود.

 3. ماندگاری به نسبت بالایی دارد.

 4. از بهترین نخ‌ها برای بافت ماشینی به حساب می‌آید.

نخ اسپاندکس

نخ اسپاندکس یا لایکرا یکی از پرکاربردترین انواع نخ در صنعت نساجی است که به دلیل قابلیت کشسانی چشمگیر خود شناخته می‌شود. این نخ پرکاربرد و پرطرفدار از ویژگی‌های مهمی به این شکل برخوردار است:

 1. این نخ می‌تواند تا چندین برابر اندازه اصلی خود کشیده شود.

 2. به دلیل کشسانی بالا به‌عنوان بهترین نخ برای تهیه لباس‌های ورزشی محسوب می‌شود.

نخ فیلامنت

نخ فیلامنت آخرین مورد از انواع نخ است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. این نخ پرکاربرد از نوع مصنوعی بوده و از پلی پروپیلن به دست می‌آید. خصوصیات مهم نخ فیلامنت شامل این موارد است:

 1. این نخ استحکام زیادی دارد.

 2. از رنگ پذیری آسانی برخوردار است.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها