|

خانه به دوشی اکثریت ایرانیان/ ۴ دهک توان اجاره مسکن ندارند!

معاون شرکت عمران شهر‌های جدید می‌گوید چهار دهک از جامعه حتی توان اجاره مسکن را هم ندارند و در مسکن مهر افرادی هستند که پول شارژ ساختمان را هم ندارند.

خانه به دوشی اکثریت ایرانیان/ ۴ دهک توان اجاره مسکن ندارند!

به گزارش شبکه شرق، در مقایسه با تسهیلاتی ۷۰ تا ۹۰ درصدی قیمت تمام‌شده مسکن که اغلب کشورها در اختیار شهروندانشان قرار می‌دهند، تسهیلات پرداختی در کشور ما در حوزه مسکن، تقریبا هیچ است و کمکی به بهبود حال مردم در این حوزه نمی‌کند.

رضایی، معاون شرکت عمران شهر‌های جدید می‌گوید چهار دهک از جامعه حتی توان اجاره مسکن را هم ندارند و در مسکن مهر افرادی هستند که پول شارژ ساختمان را هم ندارند.

او گفته است گفت: «۶ دهک جامعه توان خرید خانه را ندارند. با مردمی مواجه هستیم که حتی اگر مسکن شان را تامین کنیم، توان نگهداری آن را هم ندارند.»

طبق سرشماری سال ۱۳۷۵ چیزی حدود ۷۳ درصد از مردم دارای خانه ملکی بوده‌اند؛ اما این آمار در سال ۱۳۹۵ به ۶۰ درصد رسیده است و در مقابل با رشد جمعیت و به دلیل ناتوانی مردم از خرید مسکن، اجاره‌نشینی در این بازه زمانی حدود دو برابر شده است. تورم و کاهش قدرت خرید مردم در جای خالی مدیریت دقیق بازار مسکن و ارایه تسهیلات ناچیز از سوی دولت به مردم در حوزه مسکن سبب شده است، بحث مسکن و مدیریت و سامان‌دهی آن، به یکی از مسائل مدیریتی کشور بدل شود.

به گفته کارشناسان، در مقایسه با تسهیلاتی ۷۰ تا ۹۰ درصدی قیمت تمام‌شده مسکن که اغلب کشورها در اختیار شهروندانشان قرار می دهند، تسهیلات پرداختی در کشور ما، در حوزه مسکن، تقریبا هیچ است و کمکی به بهبود حال مردم در این حوزه نمی کند.

در سال‌های اخیر، علاوه بر کند شدن شدید تولید و عرضه مسکن، رشد غیرمنطقی قیمت مسکن، قدرت خرید و استطاعت مسکن برای مردم را به شدت کاهش داده و اقشار متوسط و ضعیف جامعه را بیش از پیش از خانه‌دار شدن دور کرده است.

به همین دلیل درصد کمتری از خانوارها به تهیه مسکن ملکی قادر بوده و بخش عمده آنها به ناچار متقاضی مسکن استیجاری شده و سیلی از مردم به سمت اجاره‌نشینی پناه بردند که این موضوع خود افزایش مضاعف و بی‌سابقه اجاره‌بها را به دنبال داشته است.

منبع: آرمان امروز
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها