|

آخرین اخبار از تعیین مزد منطقه‌ای و افزایش حقوق کارگران/ در جلسه شورای عالی کار چه گذشت؟

آخرین اخبار و جزدیات درباره تعیین مزد منطقه‌ای و افزایش حقوق کارگران در سال آینده اعلام شد.

آخرین اخبار از تعیین مزد منطقه‌ای و افزایش حقوق کارگران/ در جلسه شورای عالی کار چه گذشت؟

به گزارش شبکه شرق، نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: جلسه روز گذشته شورای عالی کار، بدون پرداخت به مساله حقوق و دستمزد کارگران به پایان رسید.

علیرضا میرغفاری، نماینده کارگران در شورای عالی کار، درباره برگزاری جلسه شورای عالی کار گفت: صورت جلسه روز گذشته شورای عالی کار، اصلاح آیین‌نامه انتخاب اعضای هیات‌های تشخیص و حل اختلاف و گزارش کمیته مزد بود که مزد منطقه‌ای مطرح نشد.

 او با بیان اینکه شرایط اجرای مزد منطقه‌ای در کشور امکان‌پذیر نیست، گفت: جلسه دیروز شورای عالی کار با بحث آیین‌نامه انتخاب اعضای هیات‌های تشخیص و حل اختلاف آغاز شد و با همین مبحث هم به صورت بی‌نتیجه و نیمه‌تمام به پایان رسید. در این جلسه هیچ صحبت و اظهارنظری درباره مزد منطقه‌ای صورت نگرفت؛ به نظر می‌رسد آقایان دغدغه مزد کارگران را ندارند.

میرغفاری با اشاره به عقب‌ماندگی مزدی کارگران گفت: با توجه به بند یک ماده 41 قانون کار، نرخ تورم یکی از شاخص‌های لحاظ شده در حقوق و دستمزد بوده که هر ساله در نهایت با چانه‌زنی مشخص می‌شود؛ اما قید سبد معیشت برای تعیین دستمزد لازم است که متاسفانه در سال‌های گذشته، همواره میزان دستمزد از سبد معیشت کمتر بوده است.

میرغفاری با تاکید بر اینکه سبد معیشت ملی باید به گونه‌ای بیرون آید که هم برای جامعه قابل پذیرش باشد و هم جبران مافات گذشته کند، گفت: عزم جدی امسال، احقاق حق از دست رفته کارگران در سال‌های پیش است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: دولت نقش بسیار مهمی در افزایش حقوق کارگران دارد. این اقدامات ممکن است شامل تعیین حداقل دستمزد، اصلاح قوانین کاری، تنظیم سیاست‌های مالی و اقتصادی، تشویق به تشکیل اتحادیه‌های کارگری و مذاکرات مشترک، و ایجاد مکانیسم‌های حل اختلاف بین کارفرما و کارگر باشد.

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها