|

تایمر آبیاری چیست؟

تایمر آبیاری وسیله‌ای مدرن، پیشرفته و هوشمند است که با نصب آن روی شیر آب می‌توان زمان آبیاری باغ و باغچه را تنظیم کرد

تایمر آبیاری وسیله‌ای مدرن، پیشرفته و هوشمند است که با نصب آن روی شیر آب می‌توان زمان آبیاری باغ و باغچه را تنظیم کرد. در واقع این سیستم فرآیند آبیاری را به صورت اتوماتیک، منظم و کنترل شده انجام می‌دهد؛ به طوری که با وجود آن گل‌ها و گیاهان هرگز با کمبود آب مواجه نمی‌شوند. برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی گمان می‌کنند که هر چه آب بیشتری به گل‌ها و گیاهان بدهند، رشد آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت‌. در حالی که آبیاری باید به صورت منظم، اصولی و آب‌دهی با فاصله زمانی مناسب انجام شود.

اجزای تشکیل‌دهنده تایمرهای آبی عبارت‌اند از: باتری، بدنه، شیر، دکمه‌ها و بخش الکترونیکی. نصب این دستگاه به تخصص نیازی ندارد و همه افراد می‌توانند به راحتی آن را نصب کنند. در این مقاله قصد داریم درباره مراحل هوشمندسازی آبیاری باغ‌ها و باغچه‌ها با استفاده از تایمر آبیاری و مزایای استفاده از این دستگاه صحبت کنیم.

 

هوشمندسازی فرآیند آبیاری باغ و باغچه با استفاده از تایمر آبیاری چه مراحلی دارد؟

در اولین مرحله از فرآیند هوشمندسازی فرآیند آبیاری باغ و باغچه خود باید وسایل مورد نیاز شامل باکیفیت‌ترین تایمر آبیاری، باتری، شیر برقی هانتر و شلنگ یا لوله آب را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. در هنگام خرید حتما از فروشنده بخواهید که اطلاعات لازم درباره چگونگی نصب تایمر به شیر برقی هانتر و شلنگ یا لوله آب را به طور کامل و دقیق به شما ارائه دهد.

در مرحله بعدی نوبت به نصب تایمر می‌رسد. در این مرحله از هوشمندسازی سیستم آبیاری ابتدا باید ورودی تایمر را به شیر آب و خروجی آن را به شلنگ یا لوله آب متصل کنید. سپس باتری‌ها را در در داخل تایمر قرار داده و زمان دلخواه برای شروع آبیاری و همچنین تعداد چرخه‌های آبیاری را با استفاده از اطلاعات و راهنمایی‌های موجود در دفترچه راهنما روی تایمر تنظیم کنید. تایمرهای آبیاری از نظر تامین آب به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • تایمرهای آبیاری متصل به شیر آب

  • تایمرهای آبیاری مجهز به مخزن

  • تایمرهای آبیاری دارای مخزن با قابلیت اتصال به شیر آب

  • تایمرهای آبیاری برقی

  • تایمرهای آبیاری مکانیکی

  • تایمرهای آبیاری خورشیدی

  • تایمرهای آبیاری قطره‌ای

  • تایمرهای آبیاری هوشمند

 

در زمان استفاده تایمر آبیاری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تایمرهای آبیاری دارای قابلیت ضدآب هستند؛ اما با قرار گرفتن در زیر نور آفتاب به مرور زمان ممکن است کیفیت اولیه خود را از دست بدهند؛ بنابراین برای افزایش طول عمر و جلوگیری از فرسودگی این دستگاه در مکان نصب آن‌ حتما باید یک سایه‌بان وجود داشته باشد‌. برای جلوگیری از یخ زدن تایمر آبیاری در فصول سرد سال آن را از سیستم خارج کنید. در مناطقی که آب بی کیفیت دارند نیز قبل از نصب تایمر به شیر آب باید از فیلتر استفاده شود.

 


استفاده از تایمر آبیاری چه مزایایی به همراه دارد؟‌

تایمرهای آبیاری به عنوان دستگاه‌های هوشمند برای انواع مختلف سیستم آبیاری مزایای زیادی به همراه دارند و به راحتی می‌توان آن‌ها را جایگزین نیروی انسانی کرد. در ادامه به معرفی مزایای استفاده ار تایمر آبیاری در باغ‌ها، باغچه‌ها و گلخانه‌ها خواهیم پرداخت.

کمک به افزایش اکسیژن‌رسانی به ریشه گیاهان

یکی از مزایای مهم و پنهان تایمر آبیاری این است که به افزایش اکسیژن‌رسانی به ریشه گیاهان کمک می‌کند. همانطور که می‌دانید در صورت عدم توجه به زمان‌بندی درست آب‌دهی و دادن آب بیشتر از نیاز گیاهان منافذ خاک بسته می‌شود. با بسته شدن دائمی منافذ خاک اکسیژن کافی به ریشه گیاهان نمی‌رسد و همین امر باعث از بین رفتن و پژمرده شدن آن‌ها می‌شود. تایمر با تنظیم زمان آب‌دهی و رساندن آب کافی به ریشه گیاهان از بسته شدن دائمی منافذ خاک جلوگیری کرده و اکسیژن‌رسانی به ریشه‌ها را بهبود می‌بخشد.

صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم استفاده از تایمر آبیاری صرفه‌جویی و کاهش مصرف آب است. وقتی زمان آبیاری و تعداد چرخه‌های تکرار آبیاری روی تایمر تنظیم می‌شود، از آبیاری بیش از حد گیاهان جلوگیری خواهد شد و همین امر تاثیر بسیار زیادی در صرفه‌‌جویی و کاهش مصرف آب دارد. این دستگاه‌های هوشمند تا زمانی که خاک از رطوبت کافی برخوردار است، آبیاری را آغاز نمی‌کند. افراد با کنترل سطح آبیاری و صرفه‌جویی در مصرف آب می‌توانند در هزینه‌های نهایی خود نیز صرفه‌‌جویی کنند.

حذف کامل خطای انسانی در زمان آبیاری

یکی دیگر از مزایای استفاده از تایمر آبیاری حذف کامل خطای انسانی در زمان آبیاری است. ما انسان‌ها هر چقدر که بخواهیم فرآیند آبیاری گل‌ها و گیاهان را به صورت دقیق انجام دهیم، باز هم درصدی خطا در عملکرد ما وجود خواهد داشت؛ اما با استفاده از تایمر آبیاری خطای انسانی به طور کامل از سیستم آبیاری حذف می‌شود و همین موضوع به بهینه‌سازی آبیاری کمک بسیار زیادی می‌کند.

امکان آبیاری گل‌ها و گیاهان در صورت عدم حضور افراد در خانه

در سال‌های پیش که هنوز تایمرهای آبیاری وارد بازار نشده بودند و استفاده از آن‌ها توسط مردم رایج نشده بود، بسیاری از افراد در هنگام رفتن مسافرت یا در زمان رفتن به مهمانی‌های طولانی مدت کلید منزل خود را به یکی از آشنایان یا یکی از همسایه‌های خود می‌دانند که هر چند وقت یکبار برای آبیاری گل‌ها و گیاهان به خانه آن‌ها سری بزنند. اما امروزه با خرید یک تایمر آبیاری یا شیر برقی هانتر به راحتی و بدون هیچ نگرانی می‌توان به مسافرت رفت؛ زیرا یکی از مهم‌ترین مزایای این وسیله آبیاری اتوماتیک گل‌ها و گیاهان در زمان تنظیم بدون دخالت نیروی انسانی است.


جمع بندی

در این مقاله به معرفی ویژگی‌ها، انواع، قابلیت‌ها و مزایای تایمر آبیاری به عنوان یکی از تجهیزات مدرن و پرطرفدار سیستم‌های آبیاری پرداختیم. امروزه شرکت‌های معتبر زیادی در زمینه تامین و فروش تجهیزات صنعتی از جمله تجهیزات آبیاری مشغول فعالیت هستند که بهترین محصولات از برندهای مطرح و معروف جهان مانند برند آکوا، برند اوربیت، برند راشیو، برند بهکو و برند هانتر را با مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

برای خرید آنلاین انواع مختلف تایمرهای آبیاری و شیرهای برقی هانتر، شلنگ‌های باکیفیت و ... می‌توانید به سایت یکی از معتبرترین شرکت‌های تامین‌کننده مانند بازرگانی آب نیرو این تجهیزات مراجعه کنید. امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.