|
کدخبر: 846427

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

۴۰۰میلیارد تومان به ۹۰ درصد مردمی رسید که استحقاق این منابع را داشتند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، ۴۰۰میلیارد تومان به ۹۰ درصد مردمی رسید که استحقاق این منابع را داشتند.

حجت‌الله عبدالملکی شب گذشته در آیین افتتاحیه نمایشگاه محصولات بانوان کارآفرین سراسر کشور، اظهارداشت: نظام‌های حاکمیتی به چند بخش مثل پول و سرمایه متکی هستند، اما نظام‌های مستقری مثل جمهوری اسلامی ایران وجود دارند که اتکای آن‌ها به مردم است و خواست و اراده آنان شکل گرفته است.

وی افزود: دولت جدید خودش را متعلق به مردم و موظف به خدمت رسانی مردم می‌داند و تمرکز اصلی آن، کار برای مردم است. در گذشته ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پولی که متعلق به مردم بود در قالب الگوی ارز ۴۲۰۰ تومانی، تنها یک بخش از پنج قسمت آن به مردم و مابقی آن به دلالان، قاچاقچیان و تولیدکنندگان خارجی می‌رسید. الگویی که نه تنها به ضرر تولید ملی بوده و رفاه مردم را تامین نمی‌کرد بلکه تشویق کننده قاچاق بود و شکاف طبقاتی را تشدید می‌کرد. در طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، ۴۰۰ میلیارد تومان به ۹۰ درصد مردمی رسید که استحقاق این منابع را داشتند.

عبدالملکی اضافه کرد: قاچاق بسیار کاهش می‌یابد و رفاه عموم مردم افزایش یافته و به تبع آن فاصله طبقاتی کم خواهد شد و این به معنای بهتر شدن وضعیت معیشتی مردم و تشویق تولید کننده داخلی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید ثمرات مفید این طرح در سال ۱۴۰۱ گفت: در بودجه ۱۴۰۱، مالیات واحد‌های تولید پنج درصد کاهش یافته است و تسهیلات ارزان قیمت برای تولید حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. تجارت خارجی به سمت اشتغال تولید جهت‌گیری می‌شود در حالی که در دولت گذشته نگاه به غرب پررنگ بود و این معنایی جز ضربه جدی به تولید داخلی نداشت.

وی افزود: تعامل با کشور‌های همسایه در جهت رشد تولید، اشتغال و صادرات صورت گرفته است که این یک دیپلماسی به نفع مردم در چارچوب تولید اشتغال، تقویت مشاغل خانگی متناسب با بانوان است، بانوان می‌توانند در عرصه مختلف اقتصاد ایفای نقش کنند. ۲۰ درصد نیروی تولید را بانوان تشکیل می‌دهند و امیدواریم به الزام و برای معیشت کار نکرده و برای افزایش رفاه بیشتر خانواده باشد.

عبدالملکی گفت: نظام مجوز‌ها را تسهیل کردیم و از پانصد شغل خانگی که مستلزم مجوز بودند، به ۳۵۰ شغل اعلام شد که نیاز به مجوز ندارند و به راحتی می‌توانند آن شغل را فعال کنند و ۱۵۰ مشاغل دیگر هم تایید محور بوده و باید ۳ روزه مجوز داده شود. با همین تسهیل‌گری، در ۲ ماه پایانی سال گذشته بیش از ۷۵ هزار مجوز برای مشاغل خانگی صادر شد.

وی افزود: امسال منابع تسهیلات برای مشاغل خانگی ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. سه هزار میلیارد تومان اعتبار در ستاد ملی مشاغل تا مرداد ماه سال جاری تخصیص داده شده است و سه هزار میلیارد تومان دیگر نیز به شرط جذب در نیمه دوم سال اضافه خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مساعدت مالی این وزارت‌خانه به مشاغل خانگی حاشیه شهر مشهد مقدس خبر داد و گفت: با توجه به سخنان شهردار مشهد درباره فعالیت شهرداری و بنیاد علوی در حوزه اشتغال‌زایی بانوان در حاشیه شهر مشهد مقدس، ۱۰۰ میلیارد تومان به این موضوع اختصاص خواهیم داد و به شرط جذب در ستاد ملی مشاغل، ۱۰۰ میلیارد دیگر نیز به شهر مشهد با تمرکز بر حاشیه شهر اختصاص خواهیم داد.

وی افزود: سال گذشته ۲۶۰ میلیون نفر ساعت آموزش در فنی حرفه‌ای کشور صورت گرفته است که امسال این میزان افزایش یافته است و به عدد ۳۵۰ میلیون نفر ساعت آموزش رسیده است و از این میزان، ۳۰ میلیون نفر ساعت برای مشاغل دانش بنیان و فناوری اختصاص داده شده است.

 

 

 
  • گزارشی از رابطه میان رشد تورم با رشد سرقت که ضرورت تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های مناسب برای مقابله با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را دوچندان می‌کند