|
کدخبر: 845673

5 راهکار مهم برای کاهش هزینه ساخت و ساز

از جمله چالش‌برانگیزترین مباحثی که قبل از شروع پروژه‌های ساختمانی مورد توجه قرار می‌گیرد، هزینه ساخت و ساز است؛ ازاین‌رو افراد به دنبال راهکارهای برای کاهش هزینه‌های مربوطه هستند.

هزینه ساخت‌و‌ساز یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی افراد فعال در صنعت ساختمان‌سازی است. البته کسانی که به‌صورت تخصصی در زمینه ساختمان‌سازی فعالیت نمی‌کنند و فقط قصد دارند ساختمان شخصی بسازند هم این چالش را تجربه می‌کنند. در سال‌های قبل ساختمان‌سازان یا باید هزینه زیادی برای ساخت صرف می‌کردند یا برای کاهش هزینه‌ها از مصالح ساختمانی بی‌کیفیت استفاده می‌کردند.

در این مقاله هزینه ساخت‌و‌ساز در سال‌های اخیر را بررسی می‌کنیم و روش‌هایی برای کاهش هزینه این کار ارائه خواهیم داد.

 

5 راه‌حل مهم برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز

اولین و مهم‌ترین گزینه برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز این است که بودجه را مدیریت کنید و مانع از هدر رفتن آن شوید. در ادامه ۵ راهکار برای دستیابی به این هدف ارائه خواهیم داد.

 

 

مدیریت صحیح پروژه

یک مدیر پروژه حرفه‌ای تمام پروژه را مثل کف دستش می‌شناسد! چنین فردی می‌تواند برای آجر به آجر ساختمان مورد نظر برنامه بچیند، بودجه اختصاص بدهد و ضرب‌الاجل تعیین کند. با حضور یک مدیر پروژه حرفه‌ای، احتمال هدر رفتن هزینه‌ها به حداقل می‌رسد؛ زیرا او همه چیز را مدیریت می‌کند و می‌تواند همه فرایندها را بهینه‌سازی کند.

 

تخمین درست هزینه محصولات فولادی

اگر در صنعت فولاد حرفه‌ای باشید و نمودارهای قیمت کوتاه‌مدت و بلند مدت محصولات مختلف را بررسی کنید،‌ تاحدودی می‌توانید قیمت تقریبی را تخمین بزنید. به عنوان مثال اگر فردی قیمت تیرآهن در ماه‌های اخیر را بررسی کرده باشد و از روندی که قیمت این محصول در دو یا سه سال قبل طی کرده به عنوان یک چشم‌انداز بلندمدت استفاده کند، احتمالا می‌تواند قیمت میلگرد در بازه زمانی مورد نظرش را تخمین بزند.

 

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

"خرید به موقع و پیدا کردن بهترین قیمت تیرآهن نقش بزرگی در ضرر و زیان پروژه‌های مختلف خواهد داشت. در نتیجه یک خرید سودمند و مطمئن با اطلاع از قیمت روز تیرآهن انجام می‌شود. شناخت سایزهای پرطرفدار این محصول مثل تیرآهن 12، 14، 16 و 18 و آگاهی از کاربرد هر کدام از آن‌ها فرآیند خرید را برای شما ساده‌تر خواهد کرد."

 

انتخاب پیمانکار متعهد

انتخاب پیمانکار برای پروژه اهمیت بسیاری دارد. برخی از افراد سودجو که به عنوان پیمانکار ساختمان فعالیت می‌کنند،‌ برای اینکه سود بیشتری به دست آورند، مدام در مسیر پیشرفت پروژه مانع می‌تراشند و روند کار را کند می‌کنند.

 

خرید مقاطع فولادی در زمان مناسب!

محصولات فولادی جزء مهم‌ترین مصالح ساختمانی هستند که قیمت‌شان در بازه‌های زمانی مختلف متفاوت است. با وجود اینکه امکان پیش‌بینی دقیق قیمت این محصولات وجود ندارد، اما با تحلیل نمودارهای قیمت تاحدودی می‌توانید بهترین زمان برای خرید محصولات را پیدا کنید.

انتخاب کارخانه هم در تشخیص زمان مناسب برای خرید مقاطع فولادی اهمیت بسیاری دارد. مثلا زمانی که قیمت محصولات کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد (https://ahanportal.com/factory/) مناسب‌تر از سایر کارخانه‌هاست، می‌توان هزینه حمل‌و‌نقل بیشتری پرداخت کرد و متریال را با قیمت مناسب‌تر خرید.

 

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

"کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد، در پیشرفت صنعت فولاد کشور تاثیر زیادی داشته‌اند. در ایران، به‌دلیل داشتن منابع معدنی فراوان، کارخانه‌های متعددی در حوزه فولاد احداث شده و محصولات متنوع فولادی را تولید می‌کنند. کارخانجات ذوب‌آهن و فولاد ممکن است از صفرتاصد مراحل تولید یک محصول را انجام دهند یا اینکه ممکن است برای تولید مقاطع فولادی مورد نظر خود، مواد اولیه را از سایر کارخانه‌ها خریداری کنند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد، کشور ایران در سال 2021، بین ده کشور برتر تولیدکننده فولاد جهان قرار گرفت، که این موفقیت را مرهون تلاش‌ها و فعالیت‌های کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد است."

 

از تغییرات بعد از شروع عملیات اجرایی خودداری کنیم

هر تخریب و ساخت‌وساز دوباره یا تغییر در تصمیم‌گیری به‌معنی صرف هزینه اضافی برای ساختمان‌سازی است؛ بنابراین بهتر است پیش از اینکه وارد مراحل اجرایی شوید، تصمیمات خود را نهایی کنید تا بعد از اجرا نیازی به اعمال تغییرات نداشته باشید.

 

سخن پایانی

با وجود اینکه هزینه ساخت‌و‌ساز در دو سال اخیر افزایش چشم‌گیری داشته، اما هنوز روش‌هایی برای ساختن ساختمان با هزینه مناسب‌تر وجود دارد. وب سایت آهن پرتال به‌صورت تخصصی در زمینه اطلاعات محصولات فولادی و ارائه قیمت‌های روز تولیدات کارخانه‌های مختلف ایرانی فعالیت دارد. به کمک نمودارها و جدول‌های آهن پرتال از روند قیمت آهن‌آلات اطلاع پیدا می‌کنید و با احتمال بیشتری می‌توانید بهترین زمان برای خرید این محصولات را تشخیص دهید. خرید مصالح ساختمانی زمانی که در کف قیمت بازار قرار دارند، یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه ساخت و ساز است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت آهن آلات می‌توانید به وب سایت آهن پرتال مراجعه کنید.

https://ahanportal.com/

آدرس: تهران، خیابان آزادی، روبروی دانشگاه شریف

شماره تماس: 54031031-021

ایمیل: info@ahanportal.com