|

وضعیت ۶ شهر استان اصفهان قرمز شد

با افزایش شاخص آلودگی هوا در ۶ شهر استان اصفهان، کیفیت هوای این شهرها در وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفت.

وضعیت ۶ شهر استان اصفهان قرمز شد

به گزارش شبکه شرق، آلودگی هوای ۶ شهر اصفهان، در وضعیت قرمز و نارنجی قرار گرفت.

امروز «سه‌شنبه، ۱۹ تیرماه ۱۴۰۳» شاخص کیفیت هوای کلانشهر اصفهان، خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، نجف‌آباد، کاشان و زرین شهر در نوزدهمین روز تابستان در وضعیت قرمز و نارنجی آلودگی ثبت شد.

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان، بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح سه‌شنبه «نوزدهم تیرماه ۱۴۰۳»، با میانگین ۱۱۲، کماکان وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (سالمندان، افراد دارای بیماری‌های تنفسی و قلبی، زنان باردار و کودکان) را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز، در ساعت انتشار این گزارش، در ایستگاه خیابان احمدآباد و بزرگراه خرازی با عدد ۱۴۰، میدان انقلاب ۱۰۴، خیابان رودکی ۱۱۴ و خیابان فیض ۱۰۹ «AQI» در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ۲ ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و دانشگاه صنعتی با عدد ۱۵۴ و کردآباد ۱۵۶ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۸۶، خیابان زینبیه ۸۱، سپاهان‌شهر ۹۷، خیابان فرشادی ۸۲، بولوار کاوه ۹۹، خیابان میرزا طاهر ۷۰ و ایستگاه ولدان ۱۰۰ «AQI» وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر و زرین‌شهر با میانگین ۱۰۳ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در نجف آباد با میانگین ۱۹۷، کاشان ۱۶۲ و شاهین شهر ۱۵۶ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است. شاخص هوا در سجزی و قهجاورستان نیز به ترتیب با ۹۷ و ۵۸ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index)، معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها