|
کدخبر: 841051

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم اعلام کرد:

اعلام آمادگی ایران برای اعطای ۲۰ بورسیه به دانشجویان مالی

وزیر علوم از آمادگی ایران به اعطای ۲۰ بورسیه به دانشجویان کشور مالی خبر داد.

وزیر علوم از آمادگی ایران به اعطای ۲۰ بورسیه به دانشجویان کشور مالی خبر داد و گفت: تشکیل کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری مشترک برای بررسی ایجاد دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در کشور مالی از دیگر ضرورت‌های ارتباط بین دو کشور است.

محمد علی زلفی گل در دیدار وزیر امور خارجه مالی و سفیر این کشور، بر ضرورت تشکیل کارگروه همکاری‌های علمی و فناوری مشترک برای بررسی ایجاد دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در کشور مالی و اعطای ۲۰ بورسیه تحصیلی به دانشجویان مالی به ویژه در مقطع دکترا و رشته زبان فارسی تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ داشتن جایگاه بالا در علم و فناوری و کسب رتبه ۱۵ تولید علم در دنیا و رتبه اول در منطقه، نسبت به انتقال تجربیات خود در زمینه دانش و فناوری به کشور‌های دوست و برادر اهتمام ویژه دارد.

وی تاکید کرد: علم و دانش با اشتراک‌گذاری توسعه می‌یابد و تقویت دیپلماسی علمی به رشد علم و فناوری در همه کشور‌ها کمک می‌کند و در همین راستا جمهوری اسلامی ایران از توسعه همکاری‌های دو جانبه و چندجانبه با کشور‌های مختلف دنیا به ویژه کشور‌های دوست و برادر استقبال می‌کند.

وزیر علوم در این دیدار با اشاره به تلاش‌های کشور مالی برای استقلال سیاسی و مبارزه با استکبار گفت: جمهوری اسلامی ایران با اتکا به فرهنگ غنی و چند هزار ساله خود، ملت بسیار صلح دوستی دارد و از طرفی نسبت به حفظ ارزش‌ها و منافع و مرز‌های خود بسیار حساس است و تا آخرین لحظه جان از موجودیت و هویت خود دفاع می‌کند و بر همین اساس گروه داعش را در چند صد کیلومتری مرز‌های خود زمین‌گیر کرد.

وی با تاکید بر اینکه حفظ استقلال سیاسی هزینه دارد، گفت: یکی از راه‌های افزایش استقلال سیاسی و توسعه کشور‌ها افزایش دانایی است، چرا که دانایی باعث می‌شود تا جهل، که ریشه شکل‌گیری گروه‌های تروریستی است از بین برود و صلح و دوستی در کشور‌ها تقویت شود.

وزیر علوم با اشاره به صحبت‌های وزیر امور خارجه مالی مبنی بر تلاش این کشور برای رهایی از خام‌فروشی منابع ططیعی و دامی و تربیت تکنسین متخصص گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه فناوری جایگاه بسیار بالایی دارد و می‌تواند در زمینه استخراج معادن و همچنین فناوری‌های مربوط به حوزه علوم کشاورزی و دامداری به کشور مالی کمک کند؛ همچنین دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای ایران با ۱۵۰ هزار دانشجو در زمینه تربیت تکنسین فعال است و می‌توانیم در صورت تمایل کشور مالی به تاسیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در آن کشور کمک کنیم.

در ادامه نشست عبدالله دجوپ، وزیر امور خارجه کشور مالی ایام پیروزی جمهوری اسلامی ایران و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران تبریک گفت و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ جایگاه بالایی که در علم و فناوری دنیا کسب کرده است، الگوی خوبی برای کشور هاییست که می‌خواهند در مقابل استکبار جهانی و تحریم‌های ظالمانه آن‌ها مقابله کنند.

وی با اشاره به اینکه کشور مالی از طرف برخی از کشور‌های آمریکایی و اروپایی و آفریقایی مورد تحریم واقع شده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی می‌دانیم که علی‌رغم تحریم‌ها و مقابله‌ای دشمن به این جایگاه بالا رسیده است و علاقه‌مندیم که از تجربیات ایران برای توسعه علم و فناوری استفاده کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که با سفر وزیر علوم مالی به ایران یا سفر وزیر علوم کشورمان به کشور مالی، زمینه بازدید از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دو طرف و تقویت روابط علمی فراهم شود.

در این نشست، همچنین هاشم داداش‌پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان نیز با اعلام اینکه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در ایران مشغول تحصیل هستند، گفت: ۸۵۰ هزار نفر از این دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند که پتانسیل بالایی برای فعالیت‌های علمی و فناوری دارند و همچنین ۹۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در ۹۲ دانشگاه ایران تحصیل می‌کنند و دانشجویان کشور مالی نیز می‌توانند از فرصت تحصیل در ایران استفاده کنند.

وی با اعلام اینکه از حضور دانشجویان مالی برای در حضور ایران و تحصیل با روش پرداخت شهریه استقبال می‌کنیم، گفت: در چارچوب تقویت همکاری‌های علمی و فناوری کشور آمادگی داریم ۲۰ بورسیه تحصیلی به دانشجویان مالی در مقاطع دکتری و رشته‌های زبان فارسی یا رشته‌های دارای اولویت این کشور اعطا کنیم.

دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم در این نیز در این نشست با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر از لحاظ اکوسیستم فناوری و نوآوری پیشرفت زیادی داشته است، گفت: هم اکنون ۴۹ پارک علم و فناوری، ۲۲۰ مرکز رشد فناوری و ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان در ایران فعال هستند که برخی از این شرکت‌ها در زمینه علوم کشاورزی و دامپروری و فرآوری منابع معدنی فعالیت می‌کنند و می‌توانند به کشور مالی در این زمینه‌ها کمک شایانی کنند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در رشته‌هایی مانند انرژی‌های نو بایو تکنولوژی، نانو تکنولوژی و نظایر آن رشد زیادی داشته است گفت: در زمینه نانو فناوری ایران رتبه ۴ دنیا را دارد و ما در زمینه‌های فناورانه ظرفیت زیادی برای کمک به کشور مالی داریم.