|
کدخبر: 839066

مرگ فوک‌های خزر با رزمایش جمهوری آذربایجان

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست گفت: پس از تلف شدن فوک‌های خزری در پی رزمایش جمهوری آذربایجان، وزارت خارجه از کشورهای حاشیه خزر خواست تا درباره علل مرگ فوک‌ها توضیحاتی دهند

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست گفت: پس از تلف شدن فوک‌های خزری در پی رزمایش جمهوری آذربایجان، وزارت خارجه از کشورهای حاشیه خزر خواست تا درباره علل مرگ فوک‌ها توضیحاتی دهند که هنوز این کشور جوابی نداده است.

داود میرشکار روز یکشنبه در نشست خبری آنلاین، به تلف شدن فوک های خزری در پی رزمایش جمهوری آذربایجان اشاره کرد و افزود: از وزارت خارجه به عنوان دستگاه دیپلماسی خواستیم این موضوع را از کشورهای حاشیه خزر پیگیری کند و از میان این کشورها، روسیه پاسخگو بود و عوامل مرگ و میر فوک ها در این کشور مطرح شده و مواردی که به صورت طبیعی اتفاق افتاده بود واکاوی شده است.

وی تاکید کرد: اما جمهوری آذربایجان درباره تلفات فوک خزری پاسخی نداده و امیدواریم پیگیری های دستگاه وزارت خارجه در این زمینه ادامه داشته باشد.

خچندی پیش خبر مرگ ۱۴ قلاده فوک خزری در سال جاری را مدیر کل محیط زیست مازندران به عنوان «تلفات غیرعادی» یاد کرده بود.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی گفته بود که از ابتدای سال جاری شاهد تلفات غیر عادی فوک ها در سواحل دریای خزر در استان مازندران هستیم که تاکنون تعداد آنها به ۱۴ قلاده رسیده است.

میرشکار گفت: همچنین با همکاری منطقه آزاد انزلی ایجاد مرکز امداد و نجات فوک خزری را در دستور کار داریم که امیدواریم هر چه زودتر عملی شود.

وی گفت: برای حفاظت از زیست بوم های ساحلی و دریایی کشور اقدامات زیادی صورت گرفته که یکی از آنها تهیه اطلس زیست بوم های حساس ساحلی و دریایی خلیج فارس و دریای عمان به زبان فارسی و انگلیسی است که امیدواریم با تامین اعتبار امسال بتوانیم آن را چاپ کنیم که منبع خوبی برای حفظ نام خلیج فارس و همچنین سندی برای زیستگاه ها و زیست بوم های خلیج فارس و دریای عمان خواهد بود.

مکان یابی استقرار آب شیرین کن در ۴ استان جنوبی

وی اظهارداشت: مکان یابی استقرار آب شیرین کن ها در چهار استان جنوبی کشور یکی دیگر از اقدامات دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان محیط زیست است که مطالعات آن در دو استان بوشهر و هرمزگان به پایان رسیده و در خوزستان و سیستان و بلوچستان نیز در دستور کار قرار دارد که تا پایان سال نتایج مکان یابی در این دو استان نیز در دستور کار قرار می گیرد.

پایش آبسنگ های مرجانی و تنوع زیستی آبهای جنوبی

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان محیط زیست گفت: در حوزه های تنوع زیستی آبهای جنوبی کشور پایش هایی داشتیم که یکی از آنها بحث لاک پشت های دریایی بود که بعد از تدوین برنامه اقدام ملی در قالب یک برنامه واحد انجام می شود که امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر اقدامات اجرایی را آغاز کنیم.

وی افزود: بحث پایش آبسنگ های مرجانی خلیج فارس را هم در دستور کار داریم که بر این اساس کار پایش در استان بوشهر به طور کامل انجام شد و نتایجی که به دست آمد نشان داد که باید اقدامات موثری برای حفظ آبسنگ های مرجانی داشته باشیم، آبسنگ ها دومین بیوم پرتولید کره زمین هستند از این رو ما را بر این می دارد که گام های موثری را در احیای این زیستگاه ها داشته باشیم البته انتظار داریم نخبگان دریایی در این حوزه به ما کمک کنند تا کارهای خوبی انجام دهیم.

جزایر خلیج فارس شناسنامه دار شدند

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی سازمان محیط زیست گفت: کار شناسنامه دار شدن جزایر خلیج فارس از دو سال پیش آغاز شد و تاکنون برخی از این جزایر شناسنامه دار شدند و بقیه هم در دستور کار قرار دارند که امیدواریم به زودی همه جزایر شناسنامه دار شوند.

صید ترال صنعتی متوقف شده است

میرشکار درباره وضعیت صیدترال در کشور نیز با بیان اینکه کارگروه صید ترال ذیل کارگروه امنیت ملی تشکیل شده و قرار بر این بود که دستورالعملی برای این صید تدوین شود، گفت: موضع سازمان محیط زیست در خصوص صید ترال چه سنتی و چه صنعتی با توجه به آثار آن، منفی است اما با توجه به مسائل اجتماعی با شروطی با آن موفقت کرده ایم، دستگاه ناظر برای نظارت باید با شروطی وارد شود تا نظارت از سوی شیلات به شکل مناسبی انجام دهد.

میرشکار با تاکید بر اینکه صید ترال صنعتی متوقف است اما صید سنتی همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: به دنبال ایجاد محدودیت های زمانی و مکانی در این زمینه هستیم.