|
کدخبر: 837978

ردپای گونه پنهانی از اُمیکرون در 3 کشور

متخصصان می‌گویند: با استفاده ‌از تست‌های پی‌سی‌آر، گونه پنهانی از سویه امیکرون را شناسایی کرده‌اند که ممکن است ردیابی آن دشوارتر باشد.

متخصصان علوم پزشکی می‌گویند: زیرسویه جدیدِ امیکرون که به تازگی شناسایی شده، تاکنون در هفت بیمار در سه کشور شامل آفریقای جنوبی، استرالیا و کانادا مشاهده شده است.

روز سه شنبه گزارش هایی مبنی بر شناسایی سویه جدیدی از امیکرون (زیرسویه) منتشر شد که محققان آن را BA.۲ نامیده‌اند (نام سویه اولیه امیکرون BA.۱ عنوان شده است).

به گزارش نشریه آنلاین تایمز نو نیوز، این زیرسویه جدید امیکرون تاکنون هفت تن را در کشورهای آفریقای جنوبی، استرالیا و کانادا آلوده کرده است.

با شناسایی زیرسویه جدید امیکرون ممکن است مسایل در جهت کنترل شیوع این سویه پیچیده‌تر شده باشد.

روزنامه گاردین اخیرا در گزارشی منتشر کرد که گونه مخفی یافت شده، جهش‌های مشترک بسیاری با امیکرون اولیه دارد.

متخصصان می‌گویند: هنوز خیلی زود است که ‌بدانیم آیا زیرسویه جدید امیکرون به همان صورتی انتقال می‌یابد که امیکرون اصلی منتشر می‌شود یا خیر اما آنچه ‌مشخص است این است که این زیرسویه از نظر ژنتیکی متمایز است و ممکن است رفتار متفاوتی نسبت به سویه اولیه داشته باشد‎.

مدیر مؤسسه ژنتیک کالج دانشگاه لندن نیز در این باره گفته است: دو گونه مختلف از سویه امیکرون شناسایی ‌شده‌اند که از نظر ژنتیکی کاملا متمایزند. این دو ممکن است رفتار متفاوتی داشته باشند و لازم است که تحقیق بیشتری در این زمینه ‌انجام دهیم.

به گفته متخصصان، ممکن است نوع جدید ویروس کرونا که زیرمجموعه امیکرون قرار می‌گیرد، قابلیت انتقال سریع‌تری داشته باشد که نگران‌کننده است. به گفته آن‌ها، این موضوع می‌تواند بر سلامت عمومی اثر بگذارد و نشان دهد که تکه بزرگی از پازل مهار این ‌بیماری گم شده است.

همچنین به نوشته روزنامه ایندیپندنت، محققان گفته‌اند این زیرسویه بیش از هر گونه دیگری که تا کنون دیده‌اند، تغییراتی در پروتئین سنبله خود داده است. فرضیاتی ‌نیز وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است این بیماری از فردی دارای نارسایی ایمنی جسمی پدیده آمده باشد که مدتی طولانی حامل ویروس بوده ‌است مثلا فردی مبتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز که درمان‌ نشده است.

سویه امیکرون با جهش های فراوانش در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه و لغو محدودیت های کرونایی می تواند به صورت گسترده شیوع پیدا کند.

طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سویه امیکرون کروناویروس تاکنون دستکم در ۵۷ کشور جهان شناسایی شده است.

به گفته محققان، هنوز مسایل ناشناخته زیادی در مورد سویه امیکرون و چگونگی تاثیر آن بر واکسن های کووید۱۹ وجود دارد اما مطالعات اولیه حاکی از آن است که این سویه سرایت بیشتری نسبت به دیگر سویه های کروناویروس دارد.

به گزارش ایسنا، محققان همچنین اظهار کرده اند که ممکن است علایم ابتلا به این سویه در افراد خفیف تر باشد.