|
کدخبر: 836439

وزیر بهداشت: فعلا باید به زندگی با کرونا عادت کنیم

وزیر بهداشت گفت: جشن پایان کرونا در دنیا فعلا نخواهیم داشت و باید عادت کنیم با کرونا زندگی کنیم.

به گزارش ایسنا، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، گفت: خبرنگاران در صحنه‌های زیادی حضور داشتند و تعدادی بیمار شدند و حضور آنها در صحنه‌ها نشان دهنده مردمی بودن رسانه‌ها است. ما نزدیک ۲۰۵ نفر از اعضای وزارت بهداشت را از دست دادیم و تعدادی هم خانواده‌هایشان درگیر شدند که در آمار ما نیست؛ ولی پزشک و پرستاری که در صحنه کرونا کار می‌کند ممکن است بیماری را به سایرین انتقال دهد. ما صحنه‌های خوبی از ایثار و فداکاری داشتیم که در دنیا بی‌نظیر است و این در حالی است که خیلی از کشورها دچار کمبود پزشک و تخت شدند و بیماران بر زمین ماندند ولی در کشور ما با تلاش پزشکان این اتفاق نیفتاد و بحران عظیمی مدیریت شد.

موج پنجم؛ فاجعه‌ای ملی بود

وی افزود: در شروع کار با حجم بالایی از بیماران روبرو بودیم و چون خودم رئیس بیمارستان لبافی نژاد بودم این چیزها را می‌دیدم و در شروع کار حدود ۵۰ هزار مبتلا در روز، ۷۰۰ مرگ و حدود ۸۰۰۰ بستری در آی سی یو داشتیم و یک فاجعه ملی در موج پنجم مشاهده کردیم و این به بنده و همکارانم نشان داد که اولویت اول مبارزه با کرونا است.

وقتی کار را شروع کردم، هیچ واکسنی نداشتیم

وی درباره واکسیناسیون نیز افزود: در آغاز به کار من در وزارت بهداشت، تعداد واکسیناسیون از دی ۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ تنها پنج میلیون واکسن تزریق شده بود و امروز همه اذعان دارند بهترین روش مبارزه با کرونا واکسن است. وقتی کار را شروع کردم هیچ واکسنی نداشتیم و همه واکسن‌ها تزریق شده بود.

علت تامین واکسن کرونا در دولت سیزدهم

وزیر بهداشت ادامه داد: علت رسیدن واکسن، تلاش رئیس جمهور و یک همدلی بین وزارت خارجه، بانک مرکزی، هلال احمر و... بود که با جلسات منظم همدلی آغاز شد و به سرعت این تامین واکسن انجام شد به طوری که خارج از کار اداری این کار انجام شد.

واردات ۱۵۰ میلیون دز واکسن به کشور تا کنون

وی افزود: امروز ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است که حرکت بزرگی است که با بی‌خوابی همکاران ما در تمام نهادها اتفاق افتاد. آنها این زحمت را کشیدند تا مردم را نجات دهند تا مرگ و میرها را به عنوان فاجعه ملی کاهش دهند و امروز ما ۹۵ میلیون دز واکسن تزریق کردیم و این خیلی زیاد است.

او تاکید کرد: علت توفیق ما این بود که مردم به ما کمک کردند و برای اولین بار بعد از دفاع مقدس مردم به این شکل به ما کمک کردند. در این مراکز واکسیناسیون تعداد زیادی نیروی داوطلب و دانشجو فعال هستند و اگر قرار بود با نیروهای خودمان کار کنیم حتما حدود یک سال واکسیناسیون این تعداد، طول می‌کشید و با کمک مردم شبانه روزی واکسیناسیون را انجام دادیم و این داوطلبان انگیزه‌های بزرگ و خوبی دارند.

چگونه منحنی واکسیناسیون کرونا در ایران صعودی شد؟

عین‌اللهی ادامه داد: وقتی با سازمان‌های بین‌المللی جلسه داشتیم تعجب کردند که این اتفاق چگونه رخ داده است و منحنی واکسیناسیون ما صعودی شد.

واکسن‌های داخلی کرونا؛ تضمینی برای آینده

وی درباره واکسن‌های تولید داخل نیز گفت: تولید داخلی نیز تضمینی برای آینده ما ایجاد می‌کند؛ چراکه کرونا و بیماری‌های مشابه در آینده تهدید هستند و امروز پنج مرکز تولید واکسن ما در سطح عالی تایید شدند و به جز برکت، واکسن‌های فخرا، رازی، سیناژن و پاستور نیز تولید داخل‌اند و برای آینده از تولید داخل استفاده می‌کنیم.

تزریق ۹۵ میلیون دز واکسن از ۱۵۰میلیون دز وارداتی / تحویل ۱۳ میلیون دز واکسن داخلی تا کنون

وزیر بهداشت تاکید کرد: از ۱۵۰ میلیون دز وارد شده، ۹۵ میلیون دز تزریق کردیم و مابقی هم ذخیره است و در حال توزیع است. حدود ۱۳ میلیون دز هم از تولید داخل گرفتیم و ۱۲ میلیون هم از واکسن‌های نام برده شده جدید آماده تحویل داریم و با حمایت از تولید داخل برای دز سوم از تولیدات داخل استفاده کنیم و به این ترتیب می‌توانیم اطمینانی از تولید داخل داشته باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: از ۹۵ میلیون دز تزریق شده، نزدیک‌ به ۵۵ میلیون دز اول واکسن بوده است که حدود ۸۲ درصد را شامل می‌شود و تزریق دو دز به ۳۸ میلیون رسیده است و امیدواریم تا پایان آبان ۸۰ درصد را دز کامل (دو دز) واکسینه

کنیم و به این ترتیب می‌توانیم خیال‌مان راحت باشد.

انقلاب واکسیناسیون کرونا در کشور / رکورددار واکسیناسیون روزانه هستیم

وی با اشاره به موج ششم کرونا ادامه داد: الان کشورهای همجوار و اروپایی در موج ششم هستند؛ به طوری که آمار آمریکا ۱۵۰۰ نفر در روز، روسیه ۱۰۰۰ نفر در روز و... و. است؛ اگر واکسیناسیون در این سطح انجام نمی‌شد تجربه تلخ موج پنجم تکرار می‌شد. واکسیناسیون مقاومت فردی را افزایش می‌دهد، اما باید توجه کرد که ویروس در جامعه همچنان وجود دارد و امیدواریم با گسترش میزان واکسیناسیون میزان بستری و مرگ و میر کاهش یابد.

وزیر بهداشت ادامه داد: واکسیناسیون وسیع در کشور انقلابی بود که انجام شد و اکنون رکوردار میزان واکسیناسیون در روز هستیم.

وزیر بهداشت افزود: ما رکورددار میزان واکسیناسیون در روز هستیم و حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز در روز تزریق داریم که در اجرا سخت است. در تزریق در هفته نیز رکورد ۸ میلیون و ۶۰۰ دز را زده‌ایم که به اندازه جمعیت برخی کشورهای همجوار بود و باید از مردم تشکر کنیم.

فعلا باید به زندگی با کرونا عادت کنیم

وی ادامه داد: اگر به واکسیناسیون ۸۰ درصد برسیم در یک مراسمی از کسانی که در داخل و خارج وزارت بهداشت به ما کمک کردند، تشکر می‌کنیم و بویژه خبرگزاری ها بسیار کمک کردند. البته جشن پایان کرونا در دنیا فعلا نخواهیم داشت و باید عادت کنیم با کرونا زندگی کنیم.

کشورهای همجوار در موج ششم هستند و نگرانیم

عین‌اللهی اظهار کرد: کرونا در یک‌کشور به تنهایی ریشه کن نمی‌شود و به دلیل ارتباطات پدیده جهانی است و باید عادت کنیم با کرونا زندگی کنیم؛ ولی در عین حال باید مقاومت خود را بالا ببریم. تاب آوری مردم کم شده که طبیعی است اما باید عادت کنیم با رعایت پروتکل‌ها زندگی کنیم؛ چون در وسط آتش هستیم و چون کشورهای همجوار ما در موج ششم هستتد و ما نگرانیم.

مراکز درمانی در آماده‌باش هستند

وی ادامه داد: مراکز درمانی در آماده‌باش هستند و تجربه خوبی از درمان بیماران کرونایی پیدا کردیم و تجهیرات و امکانات نظیر اکسیژن ساز و غیره را فراهم کردیم.

خودکفایی در تولید داروهای ضد کرونا

وزیر بهداشت افزود: در رابطه با تولید داروی ضدکرونا در کشور به خودکفایی رسیدیم و ۳ شرکت تولید کننده فاویپیراویر و ۸ شرکت تولید کننده رمدسیویر داریم و اینها افتخارات ملی ما است و دانشمندان برجسته داریم، کسی داریم که شاید پنج ماه متوالی خانه نرفته است و به صورت شبانه روزی کار کرده است و این در حالی است که بسیاری کشورها در تولید واکسن موفق نبودند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: پرسنل و کادر درمان ما در این حماسه به عنوان قهرمان ملی عمل کردند و توانستیم این مرحله را پشت سر بگذاریم.